Program 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty został ogłoszony. Filmowi miłośnicy zacierają ręce z radości, przebierając nogami z niecierpliwości, aż do Wrocławia zawitają najciekawsze i nagradzane produkcje. Festiwal-marka firmowany nazwiskiem Romana Gutka zgromadził pokaźny zestaw filmów, z których niełatwo wybrać te, które koniecznie trzeba zobaczyć. Czas jest ograniczony, a produkcji tak wiele. Jak odnaleźć się w tym artystycznym chaosie? Przedstawiam moje subiektywne „must see” tegorocznych Nowych Horyzontów.

Dusza i ciało, reż. Ildikó Enyedi 

Dusza i ciało

Dusza i ciało

Węgierski zwycięzca Berlinale 2017. To specyficzne i niezwykle wizualne love story, w którym brzydota miesza się z prawdziwym piękne. Ciało – nie tylko ludzkie, ale i zwierzęce – zostaje zestawione z metaforyką i sensualnością. Dwoje zagubionych ludzi trafia na siebie przypadkiem, razem mogą odkrywać nowe rejony rzeczywistości.

 

Zwierzęta, reż. Greg Zgliński 

Zwierzęta

Zwierzęta

Greg Zglińskim w takim wydaniu może zaskoczyć. Zwierzęta to kino intrygujące, które wymaga od widza ciągłej uwagi i zatopienia się w opowiadaną historię. Reżyser rozrzuca tropy, buduje tajemnicę, ale nie jest zbyt skory do dawania odpowiedzi. To thriller przypominający powściągliwym i mrocznym klimatem Antychrysta Larsa von Triera.

 

A Ghost Story, reż. David Lowery

A Ghost Story

A Ghost Story

Film Lowery’ego wzbudza fale zachwytu ze strony krytki, jak i widowni. To ciepła i przejmująca opowieść o miłości i duchach, w której zagrali topowi hollywoodzcyaktorzy: nagrodzony Oscarem Cassey Affleck (w niesamowitej formie) i jak zwykle zachwycająca Rooney Mara.

 

120 uderzeń serca, reż. Robin Campillo 

Cannes 2017

„120 battaments par minute”

Prezentowany w Konkursie Głównym na festiwalu w Cannes sprawia, że przyspiesza serce. Obraz Campillo przedstawia wczesne lata 90., kiedy miała miejsce epidemia AIDS. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.




Ptaki śpiewają w Kigali, reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze 

Ptaki śpiewają w Kigali

Ptaki śpiewają w Kigali

Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały za ten film nagrodę aktorską na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. To opowieść, którą Krauzowie rozpoczęli tworzyć kilka lat temu, a przyszło ją dokończyć samej Joannie Kos-Krauze. Przepełniona traumą i żałobą historia rwandyjskiego ludobójstwa opowiedziana z perspektywy dwóch kobiet.

 

Serce miłości, reż. Łukasz Ronduda

Serce miłości

Serce miłości

 

Łulasz Ronduda już w Performerze pokazał, jakie tematy go interesują. Opowiadając o artystach i procesie twórczym, obiektyw kamery kieruje w stronę burzliwej pary twórców: Wojtka Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek. W ich role brawurowo wcielili się Jacek Poniedziałek oraz Justyna Wasilewska.

 

Fantastyczna kobieta, reż. Sebastian Lelio

Una mujer fantastica

Fantastyczna kobieta

„Film chilijskiego twórcy urzeka spokojem i energią bohaterki, która, choć dostaje liczne ciosy od losu, nie poddaje się, lecz ponownie staje na nogi i idzie do przodu. I pomimo tego że Una mujer fantastica wypełniona jest smutnymi emocjami, trudno nie znaleźć w niej pozytywnych akcentów. Rozczarowaniom towarzyszy nadzieja, że jakoś to będzie.”

 

Happy End, reż. Michael Haneke

Happy End

Happy End

 Michael Haneke to reżyser, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Surowy styl, który powoli wwierca się w człowieka i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Tym razem austriacki twórca przedstawia kilka dramatycznych dni z życia bogatej europejskiej rodziny mieszkającej w Calais. Podczas kilku dni wyjdą na jaw długo skrywane sekrety, co stawi bohaterów w obliczu katastrofy.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply