– daję 7 łapek!

Ten polityczno-moralny „manifest” przede wszystkim stanowi dla mnie popis gry aktorskiej młodziutkiej debiutantki Charlotte Cétaire. Jej bohaterka jest niczym symbol, obrazujący wpływ rozgrywek politycznych na „niewinne” osoby trzecie. A także: powrót do Włoch.

Kadr z filmu „Po latach”.

François Mitterrand był socjalistycznym politykiem, piastującym różne stanowiska we Francji. Jego nazwiskiem zostało nazwane prawo, które umożliwiało włoskim przestępcom odnalezienie bezpiecznej przystani w jego kraju.

Głównym bohaterem „Po latach” jest lewicowy działacz, który dopuścił się we Włoszech morderstwa na sędzim. Dlaczego? Anna (Barbora Bobuľová) – pierwszy raz opowiadając swojej kilkuletniej córce o jej wujku – tłumaczy, że ten „skazał jego towarzyszy walki”.

Kadr z filmu „Po latach”.

Marco Lamberti (Giuseppe Battiston) od 20 lat żyje we Francji. Nie kontaktuje się z matką i siostrą, które zostawił we Włoszech. Nie stara się, by jego córka czuła, że w jej żyłach płynie włoska krew. Nigdy nie rozmawiał z Violą po włosku.

W 2002 roku w Bolonii zostaje zastrzelony sędzia, a morderca powołuje się na organizację, której przed laty przewodził Lamberti. Sytuacja polityczna we Włoszech niesie dalekosiężne konsekwencje. Włoski rząd domaga się ekstradycji skazanego przed laty Lamberti. Marco wie, że powrót do ojczyzny oznacza dla niego natychmiastowe więzienie.

„Po latach” rozgrywa się dwutorowo. Obserwujemy Violę i Marco we Francji oraz rodzinę Anny we Włoszech. Jej mąż jest wpływowym sędzią, starającym się właśnie o stanowisko prokuratora generalnego. Powiązania z poszukiwanym mogą zaszkodzić jego karierze. Sama Anna przestaje być mile widziana w szkole, w której uczy. Jej matka jest zastraszana i nie może czuć się bezpiecznie w swoim domu.

Marco pospiesznie pakuje rzeczy córki, przyjeżdża po nią na trening siatkówki i zabiera do opuszczonego domu, w którym ukrywał się przed laty. Dziewczyna musi zrezygnować z ważnego meczu, z dyplomu ukończenia szkoły, z kontaktu z przyjaciółmi, z normalnego życia. Viola (Charlotte Cétaire) wykazuje się dużą dojrzałością i rozwagą. Posłusznie wykonuje polecenia ojca. Coś w niej jednak pęka, kiedy dowiaduje się, że oboje mają uciec do Nikaragui…

Kadr z filmu „Po latach”.

Marco uparcie wierzy w swoje idee, choć dla wielu jest zwyczajnym mordercą. Z drugiej strony Anna i jej rodzina w absurdalny sposób ponoszą konsekwencje dawnych czynów mężczyzny, z którym nie utrzymują kontaktów od dwóch dekad.

„Po latach” porusza temat podwójnej moralności. Sprawiedliwość okazuje się względna. Prawo pisane może nie być jedynym właściwym. Śmierć za śmierć? Śmierć za… wykonywanie swojej pracy?


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Na ul. Zamojskiego doszło do wypadku, a może zbrodni. Poranione ciało leży na chodniku, wzbudzając...

Kaskader Davida Leitcha to typowy letni blockbuster, który ma bawić widzów pokaźną liczbą...

Na samą myśl o Tobie to opowieść o nieoczywistej miłości. Michael Showalter pokazuje fantazję...

Leave a Reply