– daję 5 łapek!

Niemiecko-holenderska produkcja nie trafiła w mój gust, ale dostrzegam w niej walory, które sprawiają, że nie zaszkodzi polecić jej Waszemu nastoletniemu rodzeństwu, dzieciom, kuzynostwu. Główna bohaterka przeżywa to, co jest nieobce wielu z nich.

Kadr z filmu „Pod słońce”.

Niemiecka rodzina spędza wakacje w słonecznej Hiszpanii. Trzynastoletnia Claire (Zita Gaier) czuje się odrzucona i ignorowana przez matkę, którą bardziej zajmuje letni romans z niejakim Marco. Starsza siostra też nie jest zachwycona towarzystwem młodszej. Chociaż Clair to pogodne dziecko i daleko jej do użalania się nad sobą, to widać, że czuje się samotna. Piękna plaża i gorące słońce nie zastąpią bliskości i zainteresowania drugiej osoby.

Claire poznaje młodego imigranta z Senegalu. Aram (Gedion Oduor Wekesa) różnymi sposobami wyłudza od niej pieniądze. Zaniepokojeni wstrzymujemy oddech, widząc jak naiwna dziewczynka wchodzi z nieznajomym do nadbrzeżnej jaskini…

Kadr z filmu „Pod słońce”.

„Pod słońce” to przyjemny film o dojrzewaniu, poznawaniu świata i rządzących nim praw. Rzadko w podobnych produkcjach główna postać jest tak dobrze narysowana. Claire to everyman, z którym mogą się utożsamić różni widzowie. Dziewczynka staje przed nieznanym, ale nic nie jest dla niej na tyle zaskakujące, by od tego uciekła. Do każdej nowej sytuacji podchodzi z rozbrajającą ciekawością.

Film zadaje dużo pytań i pozostawia je bez natrętnych odpowiedzi. Nie ocenia, nie moralizuje. Twórcy pokazują nam rzeczywistość i pozwalają samodzielnie się do niej ustosunkować. Słyszymy szum fal, czujemy na skórze powiew wiatru i ciepło słońca, podziwiamy kadry operatora Wojciecha Staronia.Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Body horror, film kryminalny, thriller i komedia romantyczna mieszczą się w tej opowieści o dwóch...

Leave a Reply