– daję 5 łapek!

Niemiecko-holenderska produkcja nie trafiła w mój gust, ale dostrzegam w niej walory, które sprawiają, że nie zaszkodzi polecić jej Waszemu nastoletniemu rodzeństwu, dzieciom, kuzynostwu. Główna bohaterka przeżywa to, co jest nieobce wielu z nich.

Kadr z filmu „Pod słońce”.

Niemiecka rodzina spędza wakacje w słonecznej Hiszpanii. Trzynastoletnia Claire (Zita Gaier) czuje się odrzucona i ignorowana przez matkę, którą bardziej zajmuje letni romans z niejakim Marco. Starsza siostra też nie jest zachwycona towarzystwem młodszej. Chociaż Clair to pogodne dziecko i daleko jej do użalania się nad sobą, to widać, że czuje się samotna. Piękna plaża i gorące słońce nie zastąpią bliskości i zainteresowania drugiej osoby.

Claire poznaje młodego imigranta z Senegalu. Aram (Gedion Oduor Wekesa) różnymi sposobami wyłudza od niej pieniądze. Zaniepokojeni wstrzymujemy oddech, widząc jak naiwna dziewczynka wchodzi z nieznajomym do nadbrzeżnej jaskini…

Kadr z filmu „Pod słońce”.

„Pod słońce” to przyjemny film o dojrzewaniu, poznawaniu świata i rządzących nim praw. Rzadko w podobnych produkcjach główna postać jest tak dobrze narysowana. Claire to everyman, z którym mogą się utożsamić różni widzowie. Dziewczynka staje przed nieznanym, ale nic nie jest dla niej na tyle zaskakujące, by od tego uciekła. Do każdej nowej sytuacji podchodzi z rozbrajającą ciekawością.

Film zadaje dużo pytań i pozostawia je bez natrętnych odpowiedzi. Nie ocenia, nie moralizuje. Twórcy pokazują nam rzeczywistość i pozwalają samodzielnie się do niej ustosunkować. Słyszymy szum fal, czujemy na skórze powiew wiatru i ciepło słońca, podziwiamy kadry operatora Wojciecha Staronia.Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Po festiwalu w Toronto Przysięga Ireny zbierała dobre recenzje. Niestety nie będę podzielać tego...

Amy Winehouse była artystką, która potrafiła wejść głęboko w serce. Jej muzyka była pełna emocji,...

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Leave a Reply