– daję 6 łapek!

Powitanie słońca, czyli Surya Namaskara, to kluczowy element jogi. Specjaliści zalecają wykonywać to ćwiczenie z samego rana i z twarzą zwróconą ku słońcu. Dzięki takiej praktyce nie tylko wzmacniamy nasze ciało, ale też zwiększamy ilość Prany – energii życia.

Można więc pomyśleć, że powitanie słońca to początek. Nowy dzień, nowe ćwiczenia – nowe życie. W istocie francuski dokument pokazuje, jak rozpocząć nowy etap – i jak rozpocząć praktykę jogi.

Kadr z filmu „Powitanie słońca”.

Stéphane Haskell przestał chodzić, mając niewiele ponad 40 lat. Alkoholizm skazał go na samotność, a przepuklina kręgosłupa na przykucie do łóżka. Kiedy poradzono mu spróbować jogi – nie miał w tej dziedzinie żadnych wiedzy i doświadczenia. Ale nadzieja na powrót do zdrowia wygrała ze sceptycyzmem.

Kiedy Stéphane zrozumiał, że nowe praktyki przywracają mu sprawność, obiecał sobie, że nakręci film o jodze. Francuz wyruszył w podróż dookoła świata, w której spotkał podobnych jemu – ludzi, dla których joga okazała się ratunkiem.

Kadr z filmu „Powitanie słońca”.

Obserwujemy przeróżne osoby, którym towarzyszymy w najdziwniejszych miejscach. Jogę uprawiają ortodoksyjni Żydzi, afrykańscy Masajowie, mordercy w amerykańskich celach śmierci. Widzimy, jak joga pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane pomaga utrzymać sprawność ruchową, a nadpobudliwym dzieciom wyciszyć się, zrelaksować i kontrolować agresję.

Jednocześnie rozmawiamy ze specjalistami, którzy wprowadzają nas w podstawy teorii i tłumaczą mechanizmy, rządzące jogą i osobami ją praktykującymi.

Kadr z filmu „Powitanie słońca”.

„Powitanie słońca” może zafascynować miłośników jogi, ale powinno też być intrygującą syntezą informacji i wrażeń dla pozostałych widzów. Twórcy pokazują nam różne rodzaje wkroczenia na drogę, przez którą prowadzi joga. Może po seansie zapragniesz rozpocząć własną?


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

To miało być zwykłe popołudnie. Kolejna godzina terapii, podczas której małżeństwo próbuje dojść...

Ona – kłamanie doprowadziła do mistrzostwa. On – prawdę, pracowitość i oddanie sprawie uznaje za...

Mała dziewczynka bawi się przed domem, kiedy podchodzi do niej podejrzanie wyglądający mężczyzna....

Leave a Reply