Gra o tron dobiegła końca. To była niesamowita przygoda dla wielu fanów. Choć ostatni sezon przyniósł więcej rozczarowań niż zachwytów, trudno się rozstać z rodem Starków czy Lannisterów. Jednak świat pędzi do przodu. Kolejne platformy streamingowe prześcigają się w produkcji seriali. Czy wśród tak wielu propozycji znajduje się coś, czemu warto będzie poświęcić czas? Oto mój subiektywny wybór!

Czarnobyl [HBO]
Czarnobyl
Czarnobyl

Katastrofa z Czarnobyla obrosła już licznym legendami. Do dziś nie wiadomo, ile osób straciło życie na skutek choroby popromiennej i jakie efekty na środowisko i ludzkie zdrowie wywarło trudne do okiełznania promieniowanie. Twórcy nie chcą skupiać się na szokowaniu i usilnym piętnowaniu ludzkich zachowań. Pokazują dwuznaczne sytuacje, sięgają po prawdziwe postaci i wydarzenia, by obudować je dramaturgiczną fikcją. Czarnobyl staje się przejmującą wędrówką do mrocznych rejonów ludzkiej ambicji, polityki i niewyobrażalnej agonii, którą trudno wyrzucić z pamięci.

Obsesja Eve [HBO]
Obsesja Eve
Obsesja Eve

Eve (Sandra Oh) pracuje dla MI5. Jest znudzona swoimi obowiązkami zawodowymi, a większość czasu spędza za biurkiem. Jej niewypowiedzianym marzeniem było zostanie szpiegiem. Kiedy na horyzoncie pojawia się nieuchwytna Villanelle (Jodie Comer), seryjna zabójczyni, rozpoczyna się interesująca gra w kotka i myszkę, podszyta sporą dawką erotycznej fascynacji.

Obsesja Eve to genialnie rozpisane kobiece postaci i ich wzajemna relacja. Dawno thriller szpiegowski nie był tak pełnokrwisty i pełen rozbuchanej energii pożądania i strachu.

Yellowstone [Paramount]
Yellowstone

Yellowstone nie jestem serialem, który wciąga od pierwszego odcinka. Trudno zresztą dać się porwać rodzinnej epopei, która pierwotnie oferuje szczątkowe informacje i niespieszne tempo opowiadania. Dla Sheridana początkowo najważniejsze jest zbudowanie klimatu, wzbudzenie zachwytu niesamowitymi plenerami Montany, a drugorzędną sprawą stają się postaci. I choć wielu z nich nosi w sobie tajemnicę, to reżyser głownie skupia się na nestorze rodu Duttonie. Kevin Costner przywdziewa kowbojski kapelusz, z surowością przygląda się pracownikom rancza i swoim przeciwnikom, a z czułością i pewną dozą nostalgii spogląda na swoją ukochaną ziemię. Trudno powiedzieć, czy tworzy postać, którą da się lubić. Na pewno nie można mu odmówić charyzmy i ogromnego ego, które dystansuje go od świata i własnych dzieci. John nie jest czułym i kochającym ojcem, a jego przeszłość skrywa mroczne tajemnice, które zaważyły na losach całej rodziny.

Już nie żyjesz [Netflix]
Dead To Me

Serial z Christina Applegate i Lindą Cardellini trudno uznać za wybitny. Jednak nie można przejść obojętnie obok ekranowej chemii między aktorkami. To lekka i dość przyjemna opowieść o wychodzeniu z żałoby, poczuciu winy i kobiecym wsparciu. Pomimo swoich kompletnie rozbieżnych osobowości, Jen i Judy zaprzyjaźniają się po spotkaniu na sesji grupy wsparcia. Choć ich przyjaźń kwitnie w otoczeniu wina, ciasteczek i wspólnych ulubionych seriali, Judy desperacko stara się ochronić Jen przed poznaniem szokującej prawdy. Prawdy, która mogłaby zniszczyć jej życie.

Fleabag [Amazon]
Fleabag

To zabawny sitcom o strasznych ludziach i złamanych życiorysach. Fleabag jest kobietą z klasy średniej, która zmaga się z problemami rodzinnymi oraz pracą nieprzynoszącą oczekiwanego wynagrodzenia. Pełna wymagań i oczekiwań nie może powstrzymać się od czynienia ostrych uwag do kamery, kiedy wydaje jej się, że nikt nie patrzy.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply