Gra o tron dobiegła końca. To była niesamowita przygoda dla wielu fanów. Choć ostatni sezon przyniósł więcej rozczarowań niż zachwytów, trudno się rozstać z rodem Starków czy Lannisterów. Jednak świat pędzi do przodu. Kolejne platformy streamingowe prześcigają się w produkcji seriali. Czy wśród tak wielu propozycji znajduje się coś, czemu warto będzie poświęcić czas? Oto mój subiektywny wybór!

Czarnobyl [HBO]
Czarnobyl
Czarnobyl

Katastrofa z Czarnobyla obrosła już licznym legendami. Do dziś nie wiadomo, ile osób straciło życie na skutek choroby popromiennej i jakie efekty na środowisko i ludzkie zdrowie wywarło trudne do okiełznania promieniowanie. Twórcy nie chcą skupiać się na szokowaniu i usilnym piętnowaniu ludzkich zachowań. Pokazują dwuznaczne sytuacje, sięgają po prawdziwe postaci i wydarzenia, by obudować je dramaturgiczną fikcją. Czarnobyl staje się przejmującą wędrówką do mrocznych rejonów ludzkiej ambicji, polityki i niewyobrażalnej agonii, którą trudno wyrzucić z pamięci.

Obsesja Eve [HBO]
Obsesja Eve
Obsesja Eve

Eve (Sandra Oh) pracuje dla MI5. Jest znudzona swoimi obowiązkami zawodowymi, a większość czasu spędza za biurkiem. Jej niewypowiedzianym marzeniem było zostanie szpiegiem. Kiedy na horyzoncie pojawia się nieuchwytna Villanelle (Jodie Comer), seryjna zabójczyni, rozpoczyna się interesująca gra w kotka i myszkę, podszyta sporą dawką erotycznej fascynacji.

Obsesja Eve to genialnie rozpisane kobiece postaci i ich wzajemna relacja. Dawno thriller szpiegowski nie był tak pełnokrwisty i pełen rozbuchanej energii pożądania i strachu.

Yellowstone [Paramount]
Yellowstone

Yellowstone nie jestem serialem, który wciąga od pierwszego odcinka. Trudno zresztą dać się porwać rodzinnej epopei, która pierwotnie oferuje szczątkowe informacje i niespieszne tempo opowiadania. Dla Sheridana początkowo najważniejsze jest zbudowanie klimatu, wzbudzenie zachwytu niesamowitymi plenerami Montany, a drugorzędną sprawą stają się postaci. I choć wielu z nich nosi w sobie tajemnicę, to reżyser głownie skupia się na nestorze rodu Duttonie. Kevin Costner przywdziewa kowbojski kapelusz, z surowością przygląda się pracownikom rancza i swoim przeciwnikom, a z czułością i pewną dozą nostalgii spogląda na swoją ukochaną ziemię. Trudno powiedzieć, czy tworzy postać, którą da się lubić. Na pewno nie można mu odmówić charyzmy i ogromnego ego, które dystansuje go od świata i własnych dzieci. John nie jest czułym i kochającym ojcem, a jego przeszłość skrywa mroczne tajemnice, które zaważyły na losach całej rodziny.

Już nie żyjesz [Netflix]
Dead To Me

Serial z Christina Applegate i Lindą Cardellini trudno uznać za wybitny. Jednak nie można przejść obojętnie obok ekranowej chemii między aktorkami. To lekka i dość przyjemna opowieść o wychodzeniu z żałoby, poczuciu winy i kobiecym wsparciu. Pomimo swoich kompletnie rozbieżnych osobowości, Jen i Judy zaprzyjaźniają się po spotkaniu na sesji grupy wsparcia. Choć ich przyjaźń kwitnie w otoczeniu wina, ciasteczek i wspólnych ulubionych seriali, Judy desperacko stara się ochronić Jen przed poznaniem szokującej prawdy. Prawdy, która mogłaby zniszczyć jej życie.

Fleabag [Amazon]
Fleabag

To zabawny sitcom o strasznych ludziach i złamanych życiorysach. Fleabag jest kobietą z klasy średniej, która zmaga się z problemami rodzinnymi oraz pracą nieprzynoszącą oczekiwanego wynagrodzenia. Pełna wymagań i oczekiwań nie może powstrzymać się od czynienia ostrych uwag do kamery, kiedy wydaje jej się, że nikt nie patrzy.

Related Posts

Koniec roku prowokuje do przygotowywania różnych podsumowań i list. Jak zawsze w grudniu...

Ulrich Seidl jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych europejskich twórców. Uwielbia zaglądać...

8 listopada we Wrocławiu rozpoczyna się 13. edycja American Film Festival. Organizatorom udało się...

Leave a Reply