Nastolatkowie w potrzasku, oderwani od świata, który dobrze znają, muszą założyć społeczeństwo i bezpiecznie żyć w nowym mieście. The Society pokazuje pragnienie i ciężar władzy, trudy demokracji, przyspieszone dorastanie i zawiłości międzyludzkich relacji. I choć serial nie wzbija się na wyżyny fabularnych zaskoczeń, wciąga intrygującymi postaciami, która zrobią wiele, by przetrwać w nowej rzeczywistości.

The Society

Grupa młodzieży z liceum wyrusza na wycieczkę. Nagła zamiana pogody sprawia, że muszą zawrócić do miasta. Kiedy znajdują się na miejscu, okazuje się, że wszyscy mieszkańcy zniknęli, a mała miejscowość została całkowicie odcięta od świata. Domy i dobrze znane uliczki zostały otoczone przez gęsty las, który skrywa wiele niebezpieczeństw. Pierwotna euforia i radość dość szybko przeradzają się w przerażenie i zagubienie. Potworna tęsknota za domem i najbliższymi musi ustąpić miejsca budowaniu nowej społeczności, w której z każdym dniem pojawiają się nowe tarcia.

Czytaj także: Trzynaście powodów

Netflix stworzył opowieść nie tylko o młodzieży, ale przede wszystkim o mechanizmach władzy, kontroli i poszukiwaniu miłości. Każdy z mieszkańców przyjmuje konkretne role i próbuje w nich funkcjonować. Szkolna prymuska, Cassandra (Rachel Keller), niemal natychmiast staje się przywódczynią, która zaczyna organizować życie społeczności. Popularny Harry (Alex Fitzalan) pozbawiony swoich przywilejów, luksusowego domu i niezachwianej pozycji lidera, musi poradzić sobie ze zranionym ego. Allie (Kathryn Newton) zmaga się z władzą, której nie pragnęła. A Becca (Gideon Aldon) z niechcianą ciążą. 

The Society

W miasteczku pełno jest niebywałych indywidualności, które nie dadzą łatwo wcisnąć się w z góry narzucone schematy. Wszystko zmienia się, kiedy zostaje popełnione morderstwo i okazuje się, że każdy może się okazać zabójcą. Prywatne śledztwo, aresztowanie i przygotowany proces stają się próbą zachowania pewnych ram normalności w sytuacji całkowicie nienormalnej. 

Czytaj także: Stranger Things

The Society przypomina Władców much, ale daleko mu do ideału opowieści o utopii, w której przyszło żyć nastolatkom. Historia z nurtu young adultmiała w sobie potencjał na dużo ciekawszy serial o zagubieniu i poszukiwaniu siebie w nowej rzeczywistości. Twórcy w dużej mierze bazują na schematach i stereotypach, rozpisując najważniejsze role dla przewodniczącej szkoły, przyjaznego geja, przystojnego dupka, drużynę futbolistów i dziewczynę, w której kochają się wszyscy faceci. I choć relacje między bohaterami potrafią być intrygujące, trudno nie odnieść wrażenia, że to kolejny dramat, w którym ktoś się ze sobą schodzi i rozchodzi, przeżywa pierwsze miłości i pierwszy seks. 

The Society

Serial Netflixa niesie w sobie wiele dziur fabularnych i pytań pozostawionych bez odpowiedzi. Znajdujemy się w świecie, z którego zniknęli dorośli, ale odpowiedź na pytania dlaczego i jak to się stało znajduje się gdzieś na trzecim planie. Trudno też znaleźć logikę w tej rzeczywistości: skąd pochodzi elektryczność, dlaczego działają telefony, ale telewizja i internet już nie. The Society traci na takich niewytłumaczalnych sprawach, dziurach fabularnych i złym rozłożeniu ciężarów. Szkoda, bo ma wiele barwnych postaci, które mogłyby zostać wykorzystane o wiele lepiej. Niemniej jednak całkiem wciągająca to rozrywka.

Related Posts

Pisząc od Nie martw się, kochanie, trudno pominąć kontrowersje, jakie towarzyszyły temu tytułowi....

Nastoletni świat pełen jest emocjonalnych huraganów, trudnych decyzji i rówieśniczej presji....

Uruchomiła się pewna nostalgiczna strona Sama Mendesa i powstał film “Imperium światła”. To pełna...

Leave a Reply