Tim Burton jest mistrzem kina mrocznego, pełnego humoru i zawieszonego gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Jego bohaterowie nie do końca radzą sobie z otaczającym światem i normalnym życiem. Nie są pragmatyczni, odstają od innych ludzi, dlatego też napotykają na problem z akceptacją czy zrozumieniem. Pomimo smutku i przygnębienia, jakie towarzyszą filmowym opowieściom, reżyser zawsze wyciąga morał, daje lekcję i sprawia, że bohater bardziej rozumie siebie. W związku z premierą Osobliwego domu Pani Peregrine przygotowałam top 5 filmów twórcy.

Tim Burton top 5

Tim Burton i jego magiczny świat

 1. Gnijąca panna młoda

  Tim Burton top 5

Film mroczny, zachowany w gotyckim klimacie opowiada o młodzieńcu, który zakochuje się w dziewczynie. Burton pokazuje, że miłość nie ma żadnych granic i potrafi rozpalić serca, nawet jeśli panna młoda nie jest pierwszej świeżości. To ciepła opowieść o uczuciu, które może przetrwać wszystko.

 1. Sok z żuka

  Tim Burton top 5

Spokój pary duchów zostaje zakłócony przez wprowadzenie się nowej rodziny do ich mieszkania. Na pomoc przybywa Beetlejuice, który ma wystraszyć żyjących. Tim Burton zachwyca kolorystyką, wizualnym przedstawieniem, tempem akcji i czy piosenkami, które na dobre zagościły w świadomości widzów. No i fantastyczna Winona Ryder. Tego filmu nie można przegapić!

 1. Charlie i fabryka czekolady

  Tim Burton top 5

Willy Wonka (Johnny Depp) zaprasza zwycięzców konkursu do swojej fabryki czekolady. Dzieciaki czeka niesamowita przygoda i kilka niespodzianek. To niezwykle barwny film, który pokazuje, że najważniejsza jest rodzina i grupowe działanie.

 1. Frankenweenie

  Tim Burton top 5

  „FRANKENWEENIE” (Pictured) SPARKY. ©2012 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Pod tytułem kryją się dwie produkcje. Film krótkometrażowy z 1984 roku oraz animacja z 2012. Tim Burton opowiada o małym chłopcu – Victorze, który stracił swojego najlepszego przyjaciela. Pies był dla niego całym światem, dlatego ogromnym wysiłkiem udaje mu się przywrócić go do życia. Wzruszająca historia o odchodzeniu, miłości i oddaniu.

 1. Edward Nożycoręki

  Tim Burton top 5

Johnny Depp w jednej z najlepszych ról jako samotny dziwak zachwyca ekspresją i rozbudowanym portretem postaci.  Edward zamiast dłoni ma nożyce, który potrafi posługiwać się niezwykle sprawnie. Jest wrażliwym artystą, ale społeczeństwo dostrzega w nim przerażającego mutanta. Jego życie zmienia się, kiedy poznaje mieszkającą niedaleko dziewczynę.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply