Tim Burton jest mistrzem kina mrocznego, pełnego humoru i zawieszonego gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Jego bohaterowie nie do końca radzą sobie z otaczającym światem i normalnym życiem. Nie są pragmatyczni, odstają od innych ludzi, dlatego też napotykają na problem z akceptacją czy zrozumieniem. Pomimo smutku i przygnębienia, jakie towarzyszą filmowym opowieściom, reżyser zawsze wyciąga morał, daje lekcję i sprawia, że bohater bardziej rozumie siebie. W związku z premierą Osobliwego domu Pani Peregrine przygotowałam top 5 filmów twórcy.

Tim Burton top 5

Tim Burton i jego magiczny świat

 1. Gnijąca panna młoda

  Tim Burton top 5

Film mroczny, zachowany w gotyckim klimacie opowiada o młodzieńcu, który zakochuje się w dziewczynie. Burton pokazuje, że miłość nie ma żadnych granic i potrafi rozpalić serca, nawet jeśli panna młoda nie jest pierwszej świeżości. To ciepła opowieść o uczuciu, które może przetrwać wszystko.

 1. Sok z żuka

  Tim Burton top 5

Spokój pary duchów zostaje zakłócony przez wprowadzenie się nowej rodziny do ich mieszkania. Na pomoc przybywa Beetlejuice, który ma wystraszyć żyjących. Tim Burton zachwyca kolorystyką, wizualnym przedstawieniem, tempem akcji i czy piosenkami, które na dobre zagościły w świadomości widzów. No i fantastyczna Winona Ryder. Tego filmu nie można przegapić!

 1. Charlie i fabryka czekolady

  Tim Burton top 5

Willy Wonka (Johnny Depp) zaprasza zwycięzców konkursu do swojej fabryki czekolady. Dzieciaki czeka niesamowita przygoda i kilka niespodzianek. To niezwykle barwny film, który pokazuje, że najważniejsza jest rodzina i grupowe działanie.

 1. Frankenweenie

  Tim Burton top 5

  „FRANKENWEENIE” (Pictured) SPARKY. ©2012 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Pod tytułem kryją się dwie produkcje. Film krótkometrażowy z 1984 roku oraz animacja z 2012. Tim Burton opowiada o małym chłopcu – Victorze, który stracił swojego najlepszego przyjaciela. Pies był dla niego całym światem, dlatego ogromnym wysiłkiem udaje mu się przywrócić go do życia. Wzruszająca historia o odchodzeniu, miłości i oddaniu.

 1. Edward Nożycoręki

  Tim Burton top 5

Johnny Depp w jednej z najlepszych ról jako samotny dziwak zachwyca ekspresją i rozbudowanym portretem postaci.  Edward zamiast dłoni ma nożyce, który potrafi posługiwać się niezwykle sprawnie. Jest wrażliwym artystą, ale społeczeństwo dostrzega w nim przerażającego mutanta. Jego życie zmienia się, kiedy poznaje mieszkającą niedaleko dziewczynę.

Related Posts

Nowe Horyzonty, czyli międzynarodowy festiwal filmowy, startują 21 lipca we Wrocławiu....

Disney+ od kilku tygodni jest już dostępny na rodzimym rynku. Kolejna platforma VOD pojawiła się z...

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko...

Leave a Reply