Daniel Brühl to jeden z tych aktorów, który doskonale odnajduje się w różnorodnym repertuarze. Urodzony w Hiszpanii, wychowany w Niemczech świetnie rozwija się na obu tych rynkach, ale od kilku lat możemy podziwiać go w wielkich amerykańskich produkcjach. Może grać miłych i ciepłych mężczyzn, ale potrafi znaleźć w sobie też spore pokłady negatywnych emocji. W „Jedenaste: znaj sąsiada swego” pokazuje wachlarz swoich umiejętności, kreując aktora u progu wielkiego przełomu w karierze, który dowiaduje się, że jego idealne życie rodzinne pełne było gry pozorów. To wyjątkowy dla niego projekt, ponieważ debiutował w nim po drugiej stronie kamery jako reżyser.

Z okazji premiery filmu przyglądamy się filmografii aktora. Zobaczcie, jakie są najlepsze role Daniela Brühla.

Jedenaste: znaj sąsiada swego

Jedenaste: znaj sąsiada swego to debiut reżyserski aktora. Kameralne kino, rozgrywające się niemalże w jednej przestrzeni. Teatralna forma pokazuje cały wachlarz aktorskich umiejętności Brühla, który na ekranie tworzy swoje alter ego. Gra bowiem aktora u progu wielkiego przełomu w karierze. Przyglądamy mu się w ciągu jednego dnia, kiedy wybiera się do Londynu na casting do roli w wielkim superbohaterski filmie. Przed wylotem wpada na kawę do ulubionej knajpki i tam wszystko się zmienia. Jego sąsiad ma dla niego ważne wiadomości, które zmienią jego patrzenie na rzeczywistość.

Wyścig

Przystojny playboy James Hunt (Chris Hemsworth) i błyskotliwy Niki Lauda (Daniel Brühl) to dwaj najwięksi rywale. W życiu osobistym i na torze spychają się poza granice wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Silniejsza od strachu jest tylko żądza wygranej. Ich prawdziwą historię wyreżyserował zdobywca Oscara Ron Howard, a scenariusz wyszedł spod ręki nominowanego do Oscara Petera Morgana.

Bękarty wojny

Szeregowy Frederick Zoller to postać, w którą wciela się Daniel Brühl w Bękartach wojny. Jest on niemieckim bohaterem wojennym, którego zna Shoshanna (jedyna ocalała ze swojej rodziny z masakry nazistowskiej. Dziewczyna przekonuje go, by w prowadzonym przez nią kinie odbyła się premiera ważnego filmu propagandowego. Kobieta zamierza wykorzystać szansę daną przez los, urządzając zasadzkę.

Bękarty wojny to czarna komedia wyreżyserowana przez Quentina Tarantino, która opowiada oddziale złożonym z Amerykanów żydowskiego pochodzenia planującym zamach na Hitlera.

Good Bye Lenin!

Nagrodzony „Niebieskim Aniołem” na MMF w Berliie w 2003 roku i nagrodą dla najlepszego niemieckiego scenariusza 2002 roku film Wolfganga Beckera, wybitnego niemieckiego reżysera, pokazuje na czym może polegać nostalgia za komunizmem. 

Bohaterka filmu traci przytomność, kiedy widzi jak policjanci pałują jej syna podczas obalania berlińskiego muru i przez kilka miesięcy leży w śpiączce. Kiedy się budzi, nie ma już NRD, ale ona o tym nie wie, nadal unieruchomiona w swoim łóżku. 

Narratorem obrazu jest jej syn Alex. Wychowany przez matke, komunistkę-aktywistkę, chadzający na pochody, wychowywany na dobranocce o Piaskowym Dziadku. Alex kocha matkę i w obawie o jej zdrowie tworzy przed nią iluzję dawnego świata. Cała kamienica daje się wciągnąć w tę zabawę – powszechnie lubiano energiczną szefową lokalnej organizacji partyjnej, do której wszyscy należeli. 

Serial Alienista

„Alienista” to naturalistyczny serial psychologiczny osadzony w realiach Nowego Jorku czasów „wieku pozłacanego”. Jego głównym bohaterem jest genialny Laszlo Kreizler (w tej roli Daniel Brühl) — dociekliwy „alienista”, czyli zwolennik nowej, kontrowersyjnej metody leczenia schorzeń psychicznych, który jako jedyny może pomóc schwytać rytualnego mordercę młodych chłopców. Oparty na bestsellerowej i obsypanej nagrodami powieści Caleba Carra serial „Alienista” to porywająca zagadka kryminalna z przełomu wieków i wyjątkowa opowieść o narodzinach najpotężniejszego miasta świata, które nie cofnie się przed niczym, aby ukryć swoje mroczne tajemnice.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply