UKRAINA! 4. FESTIWAL FILMOWY odbędzie się w dniach 24-27 października w Kinie Iluzjon w Warszawie.


UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY – co obejrzeć?

Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie pokazy najnowszych i nagradzanych filmów z Ukrainy oraz wydarzenia towarzyszące.

Bilety w cenie 17 zł i 15 zł (ulgowe) dostępne są w kasie i na stronie Kina Iluzjon oraz w serwisie Going. Program festiwalu dostępny jest na stronie: www.ukrainaff.com.



Uroczystą galę otwarcia, która odbędzie się 25 października (piątek) uświetni zdobywca nagrody publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie – film „Moje myśli są ciche”.

To historia Vadyma, dwudziestopięcioletniego muzyka i realizatora dźwięku, który marzy, aby opuścić rodzinne strony i zamieszkać za granicą. Nie dość, że trudno mu wiązać koniec z końcem, to jeszcze okazuje się, że potrzebuje drogiego zabiegu dentystycznego. Po wielu eksperymentach w życiu zawodowym i prywatnym, otrzymuje szansę na lepsze życie w Kanadzie. Aby otrzymać dobrze płatną pracę w branży gier komputerowych, musi jedynie nagrać dźwięki karpackich zwierząt, bardziej umęczonych od tych szczęśliwych z Kanady. Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że głównym kompanem jego podróży będzie jego matka Galia.


Kadr z filmu „Moje myśli są ciche”.


Na uwagę zasługuje również dokument „Mój tata jest bratem mamy”, zdobywca nagród dla najlepszego ukraińskiego filmu i reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. To odważny, ale i subtelny, pełen szacunku portret niezwykłej rodziny. Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Doceniony za innowacyjność na festiwalu Visions du Réel film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia.


Kadr z filmu „Mój tata jest bratem mamy”.


Ważnym tytułem jest najnowszy film Agnieszki Holland, „Obywatel Jones”, prezentowany na tegorocznym Berlinale oraz zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film opowiada historię Garetha Jonesa, młodego dziennikarza, który decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks, pracującą dla Waltera Duranty’ego, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru.


Kadr z filmu „Obywatel Jones”.


Tegoroczny festiwal zakończy pokaz ukraińskiego kandydata do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy” – „Do domu”. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.


Kadr z filmu „Do domu”.


Tegoroczny festiwal odwiedzą twórcy, którzy po seansach spotkają się z widzami. Gośćmi będą między innymi: Agnieszka Holland, reżyserka filmu „Obywatel Jones”, Antonio Lukich i Andriy Lidagovskiy, reżyser i aktor związani z filmem „Moje myśli są ciche”, reżyserka „Bohatera naszych czasów” Tonia Noyabrova oraz Olena Demyanenko i Dmytro Tomashpolskyi, reżyserka i producent „Hucułki Kseni”.

Oprócz programu filmowego organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenia towarzyszące: pokazy filmowe dla dzieci, warsztaty kulinarne, koncert jazzowego trio Szamburski, Szpura & Tokar oraz wystawę plakatów „Yellow & Blue”. W programie znalazły się także spektakle teatralne z napisami w języku ukraińskim grane w Teatrze Powszechnym oraz perfomatywne czytanie sztuki „Gdzieś i około” w reżyserii Jerzego Lacha, które odbędzie się w Teatrze Studio.


informacja prasowa

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply