Jak co roku filmowa wiosna zawita na Pragę! 24. edycja Wiosny Filmów zachwyca nie tylko repertuarem, ale dogodnymi lokalizacjami i atmosferą wielkich festiwali – w końcu gromadzi dzieła pokazywane w Wenecji, Cannes czy Berlinie. W tym roku filmy będzie można oglądać w Kinie Praha oraz w nowootwartym kinie Amondo, a także w Sali pod Sowami. A na co zwrócić uwagę spośród licznych propozycji? Podpowiem Wam, co nadrobić, na co polować i na jaką premierę czekać najbardziej!

120 uderzeń serca

120 uderzeń serca

120 uderzeń serca

W 120 uderzeń serca czuć ducha kina społecznie zaangażowanego w stylu Kena Loacha i braci Dardenne. Francuska epidemia AIDS stała się palącą sprawą, w której dużą rolę odegrały inicjatywy społecznej, protesty i głośne mówienie o kłopotach i braku odpowiedniej obiekt medycznej dla chorych osób. Robin Campillo pokazuje intensywne działania grupy Act up, która została założona przez grupę znajomych zdesperowanych, by wywalczyć dostęp do niezbędnych leków. Sieją ferment, burzą ład i rozsadzają zastany status quo, ale daleko im do rewolucjonistów.

 Cicha noc

Cicha noc

Cicha noc

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Krótki moment, kiedy wszyscy uśmiechają się do obiektywu jest nico ironicznym obrazkiem, który przykrywa szarą codzienność waśni i sporów. Nikt nie jest idealny, a już z pewnością familia portretowana przez Piotra Domalewskiego. Cicha noc to wersja soft Wojciecha Smarzowskiego. Jest alkohol, przemoc, siekiera i pożar. Oto powstała polska Sieranevada.

Disaster Artist

The Disaster Artist

The Disaster Artist

Widzieliście kultowy film The Room? Znacie historię Tommy’ego Wiseau? Jeśli tak, to James Franco pozwoli wam ponownie przeżyć filmowe (bolesne) emocje. Jednak gdyby ominęła was przyjemność obcowania z jednym z ciekawszych osiągnięć kinematografii, to The Disaster Artist jest doskonały wstęp, który łagodnie oprowadzi was po obrzeżach hollywoodzkiej produkcji. W końcu grać każdy może. Czasem lepiej, a czasem trochę gorzej…



Do zobaczenia w zaświatach

Do zobaczenia w zaświatach

Do zobaczenia w zaświatach

Film animowany, który zachwycił Francuzów. Produkcja otrzymała pięć Cezarów – w tym za scenariusz i reżyserię. To opowieść o Edwardzie Péricourt, obiecującym artyście i synu milionera, który ratuje życie urzędnika Alberta Millarda w listopadzie 1918 roku. Heroiczny czyn przypłaca okaleczeniem. Teraz obaj mężczyźni jako weterani wojenni stają się kłopotem dla Francji. Wkrótce wpadną na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

Dusza i ciało

Kadr z filmu „Dusza i ciało”

„Dusza i ciało” stanowi fascynującą hybrydę. Od naturalistycznego widoku bydlęcej krwi przechodzimy do malowniczych krajobrazów sennych. Dramat społeczny miesza się romansem, a twór na kształt zimnego dokumentu zamienia się w tajemniczą baśń. Oniryzm i subtelność pośród brutalności i wulgarności.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply