– daję 8 łapek!

„30 Monedas” to wspólna produkcja HBO z Europy i Ameryki Łacińskiej. W serialu usłyszymy głównie hiszpański i włoski, ale też trochę angielskiego.

Skąd masz wiedzieć, że ten serial jest dla Ciebie? To thriller, horror, trochę fantasy. Jest też obrazoburczy. Z jednej strony widzimy magiczne stwory, śmiercionośne szpony, wyrastające zewsząd znienacka – z drugiej strony zahaczamy o Watykan, opętanych żądzą władzy bezlitosnych kardynałów, obserwujemy opętanie przez demony i walkę Boga z Szatanem.

Kadr z serialu „30 srebrników”.


„30 srebrników”, reż. Álex de la Iglesia, 2020 – miniserial HBO

Jeśli taki opis już Cię zachęca, to nie czytaj dalej – odpalaj HBO GO i ciesz się kolejnymi krokami, w których twórcy pozwalają widzowi zbliżać się do odkrycia mrocznej tajemnicy i rozwikłania zagadki trzydziestu monet…

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien – zostań ze mną i daj się przekonać!

Kadr z serialu „30 srebrników”.

Jesteśmy w małym hiszpańskim miasteczku. Już na początku słyszymy, jak nawet żona burmistrza nazywa swoją mieścinę el culo del mundo, co najlepiej oddaje polskie słowo zadupie. Jednak także w takich okolicznościach elegancka Merche (Macarena Gómez) jest w stanie stworzyć swoje imperium. Kieruje karierą polityczną męża, prowadzi ubojnię, otwiera hotel. Jej ambicja i bezkompromisowość będą miały znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń.

Kiedy w mieścinie zaczynają dziać się dziwne rzeczy, Merche wiąże to z przybyciem nowego księdza. Ojciec Vergara (Eduard Fernández) studiował we Włoszech, gdzie odbywał także karę pozbawienia wolności. Dlaczego duchowny siedział w więzieniu? Czy to właśnie on przywiódł do miasta demony?

Kadr z serialu „30 srebrników”.

Opowieść otwiera się briefingiem prasowym we wspomnianej ubojni. Paco (Miguel Ángel Silvestre) musi opuścić zdezorientowanych dziennikarzy i pobiec do obory, bo tam weterynarz Elena (Megan Montaner) odebrała nietypowy poród. Krowa urodziła ludzkie dziecko. Od tej chwili losy Eleny i Paco stają się ściśle związane, a ich wspólny koszmar będzie przybierał coraz bardziej demoniczną twarz.

Walka dobra ze złem, wiary ze zwątpieniem, rozsądku z prymitywnymi żądzami. Wyraziście zbudowane postacie, wartkie dialogi, sprytnie uknuta intryga. Sięgamy czasów Chrystusa – śledzimy drogę trzydziestu srebrników, które Judasz otrzymał w zamian za zdradę nauczyciela.

Odkrywanie światowego spisku budzi niemałe emocje. Grają efekty specjalne, montaż, kostiumy, charakteryzacja i muzyka. Tempo nie zwalnia ani na moment i cały miniserial oglądamy z zapartym tchem. Dodatkowo próbuje się nas moralizować i raz po raz zadawane są istotne pytania egzystencjalne.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Body horror, film kryminalny, thriller i komedia romantyczna mieszczą się w tej opowieści o dwóch...

Leave a Reply