– daję 8 łapek!

„30 Monedas” to wspólna produkcja HBO z Europy i Ameryki Łacińskiej. W serialu usłyszymy głównie hiszpański i włoski, ale też trochę angielskiego.

Skąd masz wiedzieć, że ten serial jest dla Ciebie? To thriller, horror, trochę fantasy. Jest też obrazoburczy. Z jednej strony widzimy magiczne stwory, śmiercionośne szpony, wyrastające zewsząd znienacka – z drugiej strony zahaczamy o Watykan, opętanych żądzą władzy bezlitosnych kardynałów, obserwujemy opętanie przez demony i walkę Boga z Szatanem.

Kadr z serialu „30 srebrników”.


„30 srebrników”, reż. Álex de la Iglesia, 2020 – miniserial HBO

Jeśli taki opis już Cię zachęca, to nie czytaj dalej – odpalaj HBO GO i ciesz się kolejnymi krokami, w których twórcy pozwalają widzowi zbliżać się do odkrycia mrocznej tajemnicy i rozwikłania zagadki trzydziestu monet…

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien – zostań ze mną i daj się przekonać!

Kadr z serialu „30 srebrników”.

Jesteśmy w małym hiszpańskim miasteczku. Już na początku słyszymy, jak nawet żona burmistrza nazywa swoją mieścinę el culo del mundo, co najlepiej oddaje polskie słowo zadupie. Jednak także w takich okolicznościach elegancka Merche (Macarena Gómez) jest w stanie stworzyć swoje imperium. Kieruje karierą polityczną męża, prowadzi ubojnię, otwiera hotel. Jej ambicja i bezkompromisowość będą miały znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń.

Kiedy w mieścinie zaczynają dziać się dziwne rzeczy, Merche wiąże to z przybyciem nowego księdza. Ojciec Vergara (Eduard Fernández) studiował we Włoszech, gdzie odbywał także karę pozbawienia wolności. Dlaczego duchowny siedział w więzieniu? Czy to właśnie on przywiódł do miasta demony?

Kadr z serialu „30 srebrników”.

Opowieść otwiera się briefingiem prasowym we wspomnianej ubojni. Paco (Miguel Ángel Silvestre) musi opuścić zdezorientowanych dziennikarzy i pobiec do obory, bo tam weterynarz Elena (Megan Montaner) odebrała nietypowy poród. Krowa urodziła ludzkie dziecko. Od tej chwili losy Eleny i Paco stają się ściśle związane, a ich wspólny koszmar będzie przybierał coraz bardziej demoniczną twarz.

Walka dobra ze złem, wiary ze zwątpieniem, rozsądku z prymitywnymi żądzami. Wyraziście zbudowane postacie, wartkie dialogi, sprytnie uknuta intryga. Sięgamy czasów Chrystusa – śledzimy drogę trzydziestu srebrników, które Judasz otrzymał w zamian za zdradę nauczyciela.

Odkrywanie światowego spisku budzi niemałe emocje. Grają efekty specjalne, montaż, kostiumy, charakteryzacja i muzyka. Tempo nie zwalnia ani na moment i cały miniserial oglądamy z zapartym tchem. Dodatkowo próbuje się nas moralizować i raz po raz zadawane są istotne pytania egzystencjalne.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Opowieść body positive skonstruowana na podstawie prawdziwej historii z lat 70. XIX w. ma w sobie...

Z oczekiwaniami wiążą się rozczarowania. Czerwone maki Krzysztofa Łukaszewicza miały szansę być...

Leave a Reply