– daję 7 łapek!

Kolejny hiszpański serial, który wciąga na tyle, że połykasz cały sezon jednym tchem. Choć Netflix od jakiegoś czasu upiera się, że w każdej produkcji mamy oglądać te same twarze – niektóre po prostu się nie nudzą. A i mocne debiuty w Bałagan, jaki zostawisz zastaniemy!

Kadr z filmu „Bałagan, jaki zostawisz”.


Bałagan, jaki zostawisz, reż. Carlos Montero (2020) – miniserial Netflix

Raquel (znana ze słynnych Krwawych godów Inma Cuesta, którą ostatnio widzieliśmy m.in. w Juliecie i Wszyscy wiedzą) przeprowadza się w rodzinne strony męża, by podjąć pracę w lokalnej szkole. Germán (Tamar Novas) żył z pisania, ale już od dwóch lat nie znajduje zatrudnienia w żadnej redakcji. Chętnie zabiera żonę do owdowiałej matki i brata. I nie mówi jej nic a nic o tym, co przytrafiło się nauczycielce, którą Raquel ma zastąpić…

Viruca (Bárbara Lennie – Wszyscy wiedzą, Petra, Contratiempo, Magical Girl) uczy literatury w szkole średniej. Zastajemy ją w sytuacji, kiedy nie ma dobrych relacji ze sowimi uczniami. Brak tu wzajemnego szacunku, lekcje prowadzą do nikąd. Wredny belfer kontra zbuntowane dzieciaki. Ale retrospekcje pokazują, że Viruca była nauczycielką pełną pasji, a uczniowie słuchali jej jak zaklęci. Co wydarzyło się w międzyczasie i dlaczego wszystko się zmieniło?

Kadr z filmu „Bałagan, jaki zostawisz”.


Przeczytaj też: „Słudzy króla Midasa”, reż. Mateo Gil, Miguel Barros (2020) – miniserial Netflix

El desorden que dejas to dwie płaszczyzny czasowe. Odwiedzamy te same miejsca, ale raz z Raquel, raz z Virucą. Właściwie jedna podąża śladami drugiej.

Napięcie nie spada do ostatniego odcinka. Za sprawą zwrotów akcji od nowa się nakręcasz i chcesz wiedzieć coraz więcej, i więcej. Wielowymiarowość bohaterów sprawia, że mamy do nich ambiwalentny stosunek, co nie zniechęca – a pociąga. W jednym odcinku czujesz do bohaterki wielką sympatię, za chwilę jej niedorzeczne zachowanie rozpala w Tobie złość, by odcinek dalej zasługiwała na Twoje współczucie (i tylko na nie).

Kryminalna zagadka przeplata się z licznymi wątkami obyczajowymi. Związki, śmiertelne choroby, przestępczość, patologie współczesnego świata.

Na ekranie m.in. Roberto Enríquez i Abril Zamora (Uwięzione) czy Arón Piper (Szkoła dla elity), a także dobry debiut Isabel Garrido i genialne odkrycie Netflixa – Roque Ruiz.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Komedia romantyczna została odmieniona już przez wszystkie przypadki. Twórcy odrywają kupony od...

Kobiecy wypad na Florydę, by odciąć się od przeszłości i wkroczyć w nowe, lepsze życie to świetny...

Las na Grontach skrywa wiele tajemnic. Przez lata owiany mgłą uchodził za zbiorową mogiłę Polaków...

Leave a Reply