– daję 7 łapek!

Kolejny hiszpański serial, który wciąga na tyle, że połykasz cały sezon jednym tchem. Choć Netflix od jakiegoś czasu upiera się, że w każdej produkcji mamy oglądać te same twarze – niektóre po prostu się nie nudzą. A i mocne debiuty w Bałagan, jaki zostawisz zastaniemy!

Kadr z filmu „Bałagan, jaki zostawisz”.


Bałagan, jaki zostawisz, reż. Carlos Montero (2020) – miniserial Netflix

Raquel (znana ze słynnych Krwawych godów Inma Cuesta, którą ostatnio widzieliśmy m.in. w Juliecie i Wszyscy wiedzą) przeprowadza się w rodzinne strony męża, by podjąć pracę w lokalnej szkole. Germán (Tamar Novas) żył z pisania, ale już od dwóch lat nie znajduje zatrudnienia w żadnej redakcji. Chętnie zabiera żonę do owdowiałej matki i brata. I nie mówi jej nic a nic o tym, co przytrafiło się nauczycielce, którą Raquel ma zastąpić…

Viruca (Bárbara Lennie – Wszyscy wiedzą, Petra, Contratiempo, Magical Girl) uczy literatury w szkole średniej. Zastajemy ją w sytuacji, kiedy nie ma dobrych relacji ze sowimi uczniami. Brak tu wzajemnego szacunku, lekcje prowadzą do nikąd. Wredny belfer kontra zbuntowane dzieciaki. Ale retrospekcje pokazują, że Viruca była nauczycielką pełną pasji, a uczniowie słuchali jej jak zaklęci. Co wydarzyło się w międzyczasie i dlaczego wszystko się zmieniło?

Kadr z filmu „Bałagan, jaki zostawisz”.


Przeczytaj też: „Słudzy króla Midasa”, reż. Mateo Gil, Miguel Barros (2020) – miniserial Netflix

El desorden que dejas to dwie płaszczyzny czasowe. Odwiedzamy te same miejsca, ale raz z Raquel, raz z Virucą. Właściwie jedna podąża śladami drugiej.

Napięcie nie spada do ostatniego odcinka. Za sprawą zwrotów akcji od nowa się nakręcasz i chcesz wiedzieć coraz więcej, i więcej. Wielowymiarowość bohaterów sprawia, że mamy do nich ambiwalentny stosunek, co nie zniechęca – a pociąga. W jednym odcinku czujesz do bohaterki wielką sympatię, za chwilę jej niedorzeczne zachowanie rozpala w Tobie złość, by odcinek dalej zasługiwała na Twoje współczucie (i tylko na nie).

Kryminalna zagadka przeplata się z licznymi wątkami obyczajowymi. Związki, śmiertelne choroby, przestępczość, patologie współczesnego świata.

Na ekranie m.in. Roberto Enríquez i Abril Zamora (Uwięzione) czy Arón Piper (Szkoła dla elity), a także dobry debiut Isabel Garrido i genialne odkrycie Netflixa – Roque Ruiz.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Body horror, film kryminalny, thriller i komedia romantyczna mieszczą się w tej opowieści o dwóch...

Leave a Reply