-daję 8 łapek!

Maciej Pieprzyca potrafi zarażać miłością do kina. Każdy jego film to fenomenalna opowieść, w której to bohater króluje na pierwszym planie. Nie interesują go popisy formalne, rozszalała akcja, a jedynie skupione spojrzenie na postać. Ikar. Legenda Mietka Kosza opowiada niewidomym geniuszu muzycznym, wirtuozie fortepianu i niebywałym talencie. I choć muzyka jest ważna w tej opowieści, to samotność, poszukiwanie bliskości i uczenie się radości życia stanowią najważniejszą część tej produkcji.

Dawid Ogrodnik staje się specjalistą od ról wymagających i charakterystycznych. Gotowy do fizycznych przeobrażeń za każdym razem staje się bohaterem, którego przyszło mu grać. Jego Mietek Kosz składa się z małych pęknięć i niepewności, ale nie jest to występ obliczony na wzbudzanie litości. Maciej Pieprzyca opowiada o życiu wybitnego jazzmana w bardzo ciepły sposób i nie zapomina o dozie humoru, który podkreśla prozę życia.

Przeczytaj także: Proceder

Mietek (interesujący dziecięcy aktor Cyprian Grabowski) urodził się i wychowywał na wsi w ubogiej rodzinie. Kiedy rodzice dowiedzieli się, że mały chłopczyk traci wzrok, postanowili oddać go na wychowanie do specjalnej szkoły prowadzonej przez zakonnice. Bystry i nieśmiały szybko nauczył się wyrażać siebie i swoje emocje przy pomocy fortepianu. I choć jego wirtuozerska wyobraźnia była nie raz tłumiona, Mietek nigdy nie stracił miłości do muzyki. To przy jej pomocy opowiadał swój świat, tworzył własną, wyjątkową rzeczywistość. 

A muzyczne początki wcale nie były łatwe. Jazz nie cieszył się popularnością, a klienci restauracji nie chcieli jeść swoich obiadów przy szalonych improwizacjach Kosza. Przyjazd do Warszawy miał otworzyć przed nim wrota kariery, ale nic nie przychodziło łatwo. Wygrana prestiżowego Montreux Jazz Festival skierowała uszy publiczności w jego stronę, a początkowo stremowany muzyk zaczął łaknąć braw i atencji. 

Przeczytaj także: Radioactive

Ikar. Legenda Mietka Kosza to nie tylko opowieść o muzyku, ale człowieku z jego wadami i zaletami. Pieprzyca pokazuje jego problemy w relacjach z kobietami. Wielką miłość do wokalistki Zuzy (Justyna Wasilewska) i próbę stworzenia związku z Martą (Wiktoria Gordojecka). Zabawnie przedstawia jego konkurenta Bogdana Danowicza (Piotr Adamczyk) czy komiczną wizytę za granicą, gdzie znajomość angielskiego polegała na nauczeniu się jednego zdania.

Maciej Pieprzyca potrafi subtelnie podkreślać szczegóły, pięknie wykorzystuje muzykę jazzową, a także skutecznie przenosi nas w czasie. Ikar. Legenda Mietka Kosza to film naprawdę poruszający, który przynosi dreszcze prawdziwych emocji. Dawid Ogrodnik jest fenomenalny i niebywale sugestywny. To kino na hollywoodzkim poziomie, w którym emocja opowiada poruszającą historię. 

Related Posts

Kobieta poznaje mężczyznę. Pojawia się niczym rycerz w rączym rumaku w zbroi pełnej prezentów i...

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Leave a Reply