Platformy streamingowe odnoszą coraz większy sukces, udostępniając najnowsze produkcje szerokiej publiczności. Jednak aby w pełni rozkoszować się filmowymi dobrodziejstwami, wymagane są opłaty za subskrypcje. Nie musisz tego robić! YouTube oferuje całe filmy zupełnie za darmo. Oto klasyki kina, które warto zobaczyć. 

Youtube filmy

Klasyki kina!

Karnawał dusz

https://www.youtube.com/watch?v=AQVTQEVklFQ

Dwa samochody zatrzymują się na światłach, by zmierzyć się podczas ulicznego wyścigu. Jeden z nich wypada z trasy i tonie w odmętach rzeki. Jedyną osobą, która ocalała w wypadku jest kobieta (Mary Henry). Od wypadku zaczynają się w jej życiu tajemnicze epizody…

Bezdroże

W sekwencji retrospekcyjnej, pianista z nocnego klubu w Nowym Jorku, Al Roberts, jedzie autostopem do Hollywood aby dołączyć do swojej dziewczyny Sue. W deszczową noc, podejrzany hazardzista, z którym podróżuje, umiera w tajemniczych okolicznościach. Obawiający się policji Roberts przyjmuje tożsamość mężczyzny. Niestety za sprawą działań pewnej szantażystki, każdy krok Robertsa prowadzi w coraz większe tarapaty.

Generał

Młody maszynista Johny Gray (Buster Keaton) zostaje odrzucony przez armię Konfederatów. Ma służyć  krajowi od zaplecza prowadząc lokomotywę nazywaną „Generałem”.  Żeby tego było mało, jego ukochana Matty oskarża go o tchórzostwo. Pewnego dnia, lokomotywa zostaje porwana przez wroga. Johny rzuca się w szaleńczy pościg.

Dziewczyna Piętaszek

Howard Hawks, biorąc ponownie na warsztat „Stronę tytułową”, zdystansował pierwowzór Lewisa Milestone`a. Dowcipna historia, opowiedziana w dobrym tempie, sytuuje film Hawksa w rzędzie udanych i potrzebnych komedii.
Rozwiedziona reporterka, Hildy Johnson, pragnie ponownie wyjść za mąż, bierze jednak jeszcze ostatnie zlecenie od wydawcy swej gazety i byłego męża – Waltera Burnsa. Podjęte poszukiwania wpędzają co prawda byłych małżonków w wielkie tarapaty ze skorumpowanymi prominentami, prowadzą ich jednak do ponownego związku.

Dom na Przeklętym Wzgórzu

Ekscentryczny milioner i jego czwarta żona zorganizowali przyjęcie w „nawiedzonym” domu. Zaprosili na nie tylko pięć w ogóle nie znających się osób i zorganizowali konkurs: ktokolwiek zostanie w domu przez jedną noc ten dostanie 10.000 dolarów. Mimo iż uczestnicy nie podjęli jeszcze decyzji tuż przed północą zostali uwięzieni w domu pełnym duchów, morderców i innych przyjemności…

Metropolis

https://youtu.be/8ZmFsxWrnz0

Magnat przemysłowy Joh Fredersen (Alfred Abel) bezwzględnie panuje nad METROPOLIS – dwupoziomowym miastem, gdzie na powierzchni mieszkają panowie, zaś głęboko pod ziemią żyją i pracują robotnicy. Pewnego dnia w pełnych przepychu „Ogrodach Wieczności” Freder (Gustav Frohlich) (syn Fredersena) spotyka i zakochuje się w Marii (Brigitte Helm), kapłance podziemnego świata. Tymczasem jego ojciec pragnie zdusić żyjącą wśród robotników wiarę w mitycznego Rozjemcę, który ma przynieść pokój i wyzwolenie. Aby osiągnąć swój cel, przekonuje szalonego naukowca Rotwanga (Rudolf Klein-Rogge), by nadał skonstruowanemu przez siebie robotowi wygląd Marii… Sobowtór powoduje wybuch rewolty przeciw Fredersenowi, dając mu powód do użycia siły przeciw robotnikom. Rozwścieczony tłum niszczy maszyny, ale jednocześnie wywołuje powódź zalewającą ich domy…

Noc żywych trupów

https://youtu.be/-_f2Enn8x5s

George A. Romero, mistrz kina grozy przedstawia jeden z najsłynniejszych horrorów świata! To miała być spokojna wycieczka w rodzinne strony. Barbara i Johnny nie wiedzieli jednak, że w chwili, gdy zdecydowali się odwiedzić grób rodziców Amerykę opanowały głodne ludzkiego ciała, krwiożercze zombie… Teraz jedynym ratunkiem staje się ucieczka i pomoc przypadkowych ludzi. Czy uda im się dotrwać do świtu?

Nosferatu

Na polecenie Knocka, człowieka zajmującego się handlem nieruchomościami, Thomas Hutter opuszcza swoją żonę Ellen i wyrusza do Transylwanii. Nie zważając na przestrogi spotkanych ludzi i historii o wampirze Nosferatu dociera do zamku hrabiego Orloka, chcącego kupić zaniedbaną kamienicę niedaleko domu Thomasa. Wampir zainteresowany młodą żoną chłopaka postanawia udać się do Wisborga…

Plan dziewięć z kosmosu

Spokój małego miasteczka zakłócają coraz to częstsze naloty UFO. Mieszkańcy zaczynają węszyć w miejscu ich lądowań, czyli na cmentarzu. Okazuje się, że kosmici chcą wskrzeszać umarłych, aby zapanować nad ich umysłami. Jednocześnie chcą pozbyć się wszystkich żywych ludzi dla, jak twierdzą, dobra ich oraz całej galaktyki…

Starsza pani znika

https://youtu.be/iEt_l125COA

Podczas podróży pociągiem młoda dziewczyna Iris Henderson nawiązuje znajomość z pewną sympatyczną starszą panią, która wkrótce tajemniczo znika ze swojego przedziału. Nie mogąc jej nigdzie odnaleźć, Iris prosi o pomoc współpasażerów. Okazuje się jednak, że nikt prócz Iris nie widział staruszki w pociągu. Uznając swoje spotkanie za halucynację, Iris daje się przekonać, że starsza pani była jedynie wytworem jej wyobraźni. Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że tajemnicze zniknięcie jest częścią skomplikowanej i śmiertelnie niebezpiecznej intrygi, jaka ma miejsce na pokładzie pociągu… Doskonały film mistrza suspensu, zrealizowany w Wielkiej Brytanii jeszcze przed karierą w Ameryce. Film ten doczekał się wielu remake’ów.

 Białe zombie

https://youtu.be/S6GmZqLuG0s

Młoda para, Madeleine i Neil zostaje nakłoniona przez pana Beaumonta do ślubu na jego haitańskiej plantacji. Okazuje się, że Beaumont składając swoją propozycję nie kierował się życzliwością. Mężczyzna zaczyna flirtować z Madeleine i namawia ją do ucieczki. Beaumont do pomocy nakłania przebiegłego Legendre’a (Bela Lugosi), który nadprzyrodzonymi mocami  nakłania ludzi do pracy w młynie. Madeleine otrzymuje napój, który zamienia ją w zombie, ale Beaumontowi nie podoba się to, że dziewczyna jako zombie zatraciła emocjonalność i pragnie przywrócić ją do poprzedniego stanu.

Szczęśliwie się skończyło

Hazel Flagg (Lombard) pochodzi z małego miasta. Omyłkowo myśli, że umiera na wskutek zatrucia. Dziennikarz Wally Cook (March) chce wykorzystać historię dziewczyny, aby zwiększyć zainteresowanie swoją gazetą i tym samym jej sprzedaż, dlatego sprowadza Hazel do Nowego Jorku. Sprawy komplikują się, kiedy dziennikarz odkrywa, że czuje do dziewczyny coś więcej, niż tylko sympatię…

Imigrant

Jedna z najlepszych krótkometrażowych produkcji Charliego Chaplina, który z typowym dla siebie wdziękiem wciela się w rolę imigranta przybywającego do krainy marzeń – USA.

Glen czy Glenda

Uznawany przez fanów reżysera za najbardziej niezwykły w jego dorobku film. Niesie przesłanie akceptacji, tolerancji dla ludzi o odmiennej orientacji seksualnej i transwestytów, którzy wówczas zamykani byli w zakładach dla obłąkanych. Pierwszy film Wooda, w którym wystąpił Bela Lugosi. W postać transwestyty, który raz jest Glenem, a raz Glendą, wcielił się sam reżyser, nosząc na planie ukochane różowe swetry z angory, nylonowe pończochy oraz blond perukę. Film łączy w sobie cztery gatunki filmowe: dokument, soft-porno, dramat oraz komedię. „Glen czy Glenda” to dzieło autobiograficzne; reżyser opowiada obrazami filmowymi historię swojego życia.

Narodziny narodu

Najbardziej kontrowersyjny obraz Davida W. Griffitha, opierający się na rasistowskiej sztuce Thomasa Dixona „The Clansman: A Historical Romance of the Ku Klux Klan”. Opowiada on o czasach Wojny Secesyjnej przez pryzmat dwóch amerykańskich rodzin, Stonemanów z północy oraz Cameronów z południa. W filmie czarni niewolnicy oraz abolicjoniści przedstawiani są jako destrukcyjna siła ponosząca odpowiedzialność za konflikt wewnątrz USA, natomiast członkowie Ku Klux Klanu gloryfikowani i ukazywani jako główni pozytywni bohaterowie.

Szkarłatna ulica

Christopher Cross (Edward G. Robinson) jest skromnym bankowym kasjerem, któremu nie do końca powodzi się w życiu prywatnym. Małżeństwo z Adele (Rosalind Ivan) nigdy nie przynosiło mu szczęścia i stało się źródłem frustracji. Satysfakcję Chris odnajduje jedynie w malarstwie. Pewnego dnia mężczyzna spotka na swojej drodze młodziutką Kitty March (Joan Bennett), która budzi go do życia. Bohater nie wie jednak, że jego uczucie pozostaje nieodwzajemnione, a on sam jest zabawką w rękach dziewczyny i jej partnera, Johnny’ego (Dan Duryea). Sytuacja wymyka się spod kontroli w dniu, w którym malarstwo Chrisa zostaje wreszcie docenione, a podstępny Johnny namawia Kitty do podszywania się pod autora obrazów…

 Obywatel John Doe

W tym filmie, stanowiącym komentarz społecznych wydarzeń, Gary Cooper gra ubogiego, naiwnego robotnika – emigranta, który dostaje się na pierwsze strony gazet, kiedy grozi publicznym popełnieniem samobójstwa, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciw sytuacji na świecie.Pod wpływem artykułów publikowanych w prasie, zwykli ludzie, poruszeni jego losem, starają się odwieść go od tego zamiaru. W rolę dziennikarki, która stara się wykorzystać bohatera do swoich celów i w której on się zakochuje, wcieliła się Barbara Stanwyck.

 

 

 


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

One Comment
 1. w ramach
  1) dobrego dziennikarstwa
  2) edukowania czytelnika
  3) unikania miałkości
  proponuję sięgnąć głębiej i sprawdzić dlaczego jest to możliwe.
  Czy Youtube wykupił licencję i w ten sposób poszerza ofertę? A może dzieła te przesły do domeny publicznej i można je legalnie dystrybuować itd bez ograniczeń? A może jest inny powód?

Leave a Reply