Król to oryginalna realizacja Canal+, która na antenie pojawi się już 6 listopada. Jan P. Matuszyński przenosi na mały ekran poczytną książką Szczepana Twardocha. Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim żydowski bokser, Jakub Szapiro – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn.

I choć na ekranie pojawia się grono znany i lubianych polskich aktorów, m.in. Arkadiusz Jakubik, Michał Żurawski, Magdalena Boczarska, Borys Szyc, to także pokaźne grono młodych adeptów tej sztuki. Warto im się przyjrzeć. Być może Król będzie ich trampoliną do kariery.

Król – kim są młodzi aktorzy?

Kacper Olszewski to absolwent III LO w Łodzi, tegoroczny maturzysta. W 2019 roku ukończył Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy. Interesuje się animacją, filozofią i e-sportem. Swój filmowy debiut miał w głośnym filmie Kuby Czekaja Baby Bump. Zagrał również u Lecha Majewskiego w Brigitte Bardzo cudowna oraz pracował w międzynarodowej produkcji Sobibór.

W jego młodym dorobku jest pokaźna liczba seriali. Możemy go zobaczyć w Pierwsza miłość, O minie się nie martw czy Ultraviolet.

W Królu wciela się w Mosze Berensztajna.

Lena Góra (ur. 1990) jest aktorką, scenarzystką i reżyserką, która od wielu lat pracuje za granicą (obecnie w Los Angeles). Pierwsze kroki na scenie stawiała w młodzieżowej grupie teatralnej Wybrzeżak, potem grała w Londynie. Aktorstwa uczyła się w szkołach w Nowym Jorku i Los Angeles. Była członkinią The Actors Studio. W 2011 Lena zadebiutowała główną rolą w filmie fabularnym Fail.

Góra funkcjonuje pomiędzy Warszawą a Los Angeles. Jest laureatką Specjalnego Wyróżnienia w konkursie ScriptEast za scenariusz Stillborn, oparty na życiu i karierze jej matki punkówy oraz ojca artysty (film, obecnie w fazie przedprodukcji, wyreżyseruje Olga Chajdas).

Lena Góra w serialu wciela się w Annę Ziembińską.

Przeczytaj także: Belfer – aktorzy

Piotr Pacek jest studentem Polskiej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjne i Teatralnej w Łodzi. Można go oglądać w takich serialach jak O mnie się nie martw czy Pod powierzchnią. Zagrał jedną z głównych ról w filmie KalinyAlabrudzińskiej Nic nie ginie. Na premierę czeka film Lecha Majewskiego Brigitte Bardot Cudowna.

Piotr Pacek wciela się w postać Andrzeja Ziembińskiego.

fot. Canal+

Aleksandra Pisula jest absolwentką PWST. Zagrała m.in. w Wojennych dziewczynach, Sługach wojny czy Bodo. W serialu Osiecka (oczekuje na premierę) zagrała Olgę Lipińską. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie Atak paniki w reżyserii Pawła Maślony. Pisula jest również współscenarzystką ten produkcji. Obecni pracuje na nowymi tekstami seriali i filmów. Na premierę czeka Poza biurem Bartosza Nowackiego z jej udziałem.

Aleksandra Pisula w serialu wciela się w Emilię, żonę Jakuba Szapiro.

fot. Canal+

Przeczytaj także: Nielegalni

Adam Bobik jest laureatem Nagrody im. Piotra Łazarkiewicza PFF w Los Angeles za role w filmach Charon, Fatum i Mały palec. Otrzymał również Nagrodę Aktorską Creation International Film Festival w Ottawie. Można go było oglądać w takich filmach jak Pokot Agnieszki Holland czy Autsajder Adama Sikory. Zagrał również w Bliskich Grzegorza Jaroszuka i Toni Marcina Bortkiewicza. Oba filmy czekają na swoją premierę.

Adam Bobik w serialu wciela się w Bronisława Żwirskiego (postać wzorowana na Bolesławie Piaseckim).

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply