– daję 8 łapek!

Pandemiczna rzeczywistość, wszechobecny strach, restrykcje sanitarne, oczekiwanie na szczepionkę. Brzmi znajomo? A jednak „La valla” powstała na chwilę przed prawdziwą pandemią COVID-19. To niesamowite, że tak wiele ze scenariusza się sprawdziło!

Miniserial ma 9 odcinków, pośród których nie sposób wyróżnić lepszych i gorszych. Produkcja utrzymuje równy poziom i stale trzyma w napięciu. To serial, który ma dać do myślenia i edukować, ale też po prostu zapewnić rozrywkę.

Kadr z serialu „Mur”.

„Mur”, reż. Daniel Écija, Hiszpania (2020) – miniserial [NETFLIX]

Po III wojnie światowej ludzkość ogarnęła nędza i beznadzieja. Nieznany wirus, którego źródła można upatrywać w setkach rozkładających się na ulicach ciał, zaczął trawić osłabione już międzynarodowym konfliktem społeczeństwo. Nowe przekleństwo Ziemi – norawirus.

Okoliczności sprawiają, że w Hiszpanii zmienia się reżim polityczny. Okrutna dyktatura gnębi obywateli, zasłaniając się ich dobrem. Kraj zostaje podzielony na sektory, na ulicę wylewają się kordony uzbrojonych po uszy policjantów. O ile masowe testowanie czy obowiązkowa dezynfekcja mają rację bytu, o tyle dla wszechobecnego ucisku nie sposób znaleźć usprawiedliwienia.

Kadr z serialu „Mur”.

Powrót do stolicy, w której wszystko się zmieniło

Niedawno owdowiały Hugo przyjeżdża do Madrytu wraz z młodszym bratem i osieroconą córeczką. Przybysze z Asturii zatrzymują się u matki zmarłej Sary i jej siostry bliźniaczki Julii.

Pobyt w stolicy trzeba zacząć od testów na zabójczego wirusa i rejestracji w systemie. Podczas takich badań mała Marta zostaje odebrana ojcu i stryjowi przez władze. Wścibska sąsiadka uspokaja rodzinę, że dziecku będzie lepiej w publicznej kolonii. Hugo wierzy, że jeśli znajdzie pracę, to odzyska dziewczynkę. Dzięki protekcji teściowej trafia do pełnej przepychu posiadłości ministra zdrowia w reżimowym rządzie…

Miłość w czasach zarazy

Nie bójcie się, że to serial ponury, ciemny, brzydki, przygnębiający. Choć znajdujemy się w świecie poniekąd postapokaliptycznym, odnajdujemy w nim wiele humoru. Po obu stronach muru jest miejsce na radość i marzenia, na miłość i oddanie.

Nie ma tu czerni i bieli. Choć może nam się wydawać, że obserwujemy schematyczną walkę dobra ze złem, tak naprawdę czasami łapiemy się na tym, że nie jest łatwo osądzać zerojedynkowo. Następują momenty, kiedy z pozoru czarne charaktery są bliskie przekonania nas do swoich racji. Czy zdrowy rozsądek nie powinien wygrać z emocjami?

Kadr z serialu „Mur”.

Honor czy interes?

Twórcy nie decydują za nas, nie podają nam moralnych wyroków na tacy. Bawią się naszym wskaźnikiem przyzwoitości, ustami przedstawicieli władzy poddając w wątpliwość wolnościowe zapędy ludu, choć znacząco puszczają oko w stronę heroizmu, poświęcenia dla ideałów, a na pewno promują demokrację.

To bardzo dobra produkcja. Potknięcia scenariuszowe są minimalne – w większości wszystko się klei i ma logiczne wyjaśnienie. Sprawdzają się scenografia, charakteryzacja i kostiumy. Postaci są nieźle zbudowane, a aktorzy prezentują warsztat na najwyższym poziomie. Mam jedynie zastrzeżenia do wiarygodności Unaxa Ugalde, ale jego niedociągnięcia przykrywa talent dziesięcioletniej Laury Quirós. Rozkochują w sobie Olivia Molina, Ángela Molina, Belén Écija, Abel Folk i Daniel Ibáñez, a do wrzenia ze wściekłości doprowadzają Eleonora Wexler, Manu Fullola i Ángela Vega.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Opowieść body positive skonstruowana na podstawie prawdziwej historii z lat 70. XIX w. ma w sobie...

Z oczekiwaniami wiążą się rozczarowania. Czerwone maki Krzysztofa Łukaszewicza miały szansę być...

Leave a Reply