Najbardziej kontrowersyjne filmy, które pojawiły się na naszych ekranach. Oburzały poruszaną tematyką czy sposobem wykonania. Trafiały w swój czas, diagnozując rzeczywistość bądź wykraczając poza nią. Przekraczały granice, poruszały tematy tabu, bez zahamowań pokazywały przemoc i agresję albo ludzką seksualność. Większość z tych filmów obecnie uznaje się za kultowe, ale w momencie premiery wywoływały sporo kontrowersji.

Wściekłe psy, reż. Quentin Tarantino

Wściekłe psy

Wściekłe psy

Debiut Tarantino, w którym centrum akcji osadził wokół prostej kradzieży biżuterii. Zaplanowana akcja do końca poszła zgodnie z planem, a reżyser przedstawił rewolucyjny obraz przemocy i emocjonalnego napięcia. Wściekły psy wywołały dyskusję na temat wzrostu liczby aktów przemocy pokazywany na ekranie. Zastanawiano się, czy powinny być ustanowione jakieś ograniczenia, a sam film wciąż dla wielu widzów jest trudny w odbiorze.

Urodzeni mordercy, reż. Oliver Stone

Urodzeni mordercy

Urodzeni mordercy

Ten film to rezultat współpracy Stone’a i Tarantino. Produkcja opowiada historię dwójki psychopatycznych kochanków, którzy popełniają liczne zbrodnie i stają się ulubieńcami mediów. Urodzeni mordercy portretuje chore umysły morderców, ale kładzie duży nacisk na niegasnącą fascynację złem i medialnym przekraczaniem granic w pogoni za sensacją zwiększającą słupki oglądalności. Stone stworzył groteskowy obraz popkultury.

Po premierze filmu część odbiorców mówiło, że reżyser przekroczył granice dobrego smaku. Oskarżano go też o dostarczenie inspiracji dla prawdziwych morderców.



Idioci, reż. Lars von Trier

Idioci

Idioci

Klasyczny przedstawiciel Dogmy 95, który opowiada o grupie ludzi z klasy średniej, którzy spotykają się ze sobą, by uwolnić swoje „wewnętrzne dziecko”. Film niezwykle trudny w obiorze, kręcony jak najbliżej rzeczywistości – pozbawiony niediegetycznej muzyki, ustawień światła i artystycznego kadrowania. Film był głośno komentowany przez krytyków i media. Został uznany za bezwzględny portret niepełnosprawności.

Requiem for a Dream, reż. Darren Aronofsky

Requiem dla snu

Requiem dla snu

Film na podstawie powieści Huberta Selby to niesamowicie szokująca alegoria o transformacji marzeń w najgorsze koszmary. To opowieść o bezbronnych mieszkańcach Coney Island, którzy znajdują się w pułapce swoich prywatnych utopii, podczas gdy ich uzależnienie przejmuje nad nimi kontrolę. Aronofsky nie oszczędził kilku niekomfortowych scen. Do tego film zawiera niesławną scenę erotyczną, która zszokowała wielu.

Lolita, reż. Stanley Kubrick

Lolita

Lolita

Lolita to ekranizacja klasycznej powieści Vladimira Nabokova o udręczonym profesorze Humbercie oraz jego dwunastoletniej towarzyszce Lolicie.

Kubrick narzekał na warunki cenzury w czasie, kiedy film trafiał na ekrany. W związku z tym cała erotyczna treść, która przenikała powieść, została zminimalizowana. Większość rzeczy musiało pozostać na etapie sugestii i niedopowiedzeń.

Dziecko Rosemary, reż. Roman Polański

 Dziecko Rosemary

Dziecko Rosemary

Jeden z najbardziej wpływowych horrorów, jaki kiedykolwiek powstał. Dziecko Rosmery opowiada o małżeństwie, któremu rodzi się dziecko. Matka popada w szaleństwo podejrzeń, że jej potomek zostanie wykorzystany do satanistycznego rytuału. Obawia się, że to szatan w czystej postaci. W filmie pojawia się sekwencja gwałtu Rosemary. Produkcja została potępiona ze względu na powiązania, jakie niektórzy odnaleźli pomiędzy fabułą a tragicznym losem Sharon Tate.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply