Piękna i Bestia, reż. Kirk Wise, Gary Trousdale (1991)

Zaklęcie wróżki zamienia okrutnego księcia w przerażającą Bestię. Aby zdjąć zły urok, Bestia musi zdobyć miłość pięknej Belli, zanim spadnie ostatni płatek zaczarowanej róży. Ponadczasowe dzieło studia Walta Disneya, „Piękna i Bestia” nominowana do Oscara w sześciu kategoriach, w tym – jako pierwsza w historii kina pełnometrażowa animacja – za Najlepszy Film, uhonorowana została dwoma statuetkami – za Najlepszą Muzykę i Piosenkę. Dzięki nieporównywalnemu z niczym połączeniu magii, muzyki, porywającej fabuły, olśniewającej animacji i cudownych postaci powstał film, który oczarowuje widzów w każdym wieku przypominając, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz, trzeba tylko umieć je dostrzec.

Pinokio, reż. Ben Sharpsteen, Hamilton Luske (1940)

Niezapomniane dzieło Walta Disneya, które zainspirowało miliony wielbicieli do tego, żeby wierzyć w siłę marzeń i „by sumienie było przewodnikiem we wszelkim działaniu”.

Pewnej magicznej, rozgwieżdżonej nocy, błękitna wróżka sprawiła, że marzenie starego Geppetto spełniło się. Jego ukochana marionetka, chłopczyk o imieniu Pinokio ożył! Przeżywa moc fantastycznych przygód, poddając próbie swą odwagę, lojalność i uczciwość – cnoty, które musi posiadać, by stać się prawdziwym chłopcem. Mimo przestróg przyjaciela – mądrego świerszcza Hipolita, Pinokio wplątuje się w kolejne kłopoty, by na końcu trafić, w poszukiwaniu swego „ojca”, do brzucha straszliwego wieloryba.

Film uhonorowany dwoma Oscarami – za najlepszą ścieżkę dźwiękową i piosenkę „When You Wish Upon A Star” – na zawsze pozostaje w pamięci przypominając o mocy miłości i rodziny, i o konieczności wiary w swoje marzenia

Piotruś Pan, reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson (1953)

Akcja dzieje się w Londynie. Pewnego wieczora trójka rodzeństwa (najstarsza siostra Wanda oraz chłopcy Michaś i Janek) pod nieobecność rodziców zostaje na noc pod opieką psa – Nany. Chłopcy znają z opowiadań Wandy Piotrusia Pana, potrafiącego latać chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć. Jego wrogiem jest podstępny pirat – Kapitan Hak. Poszukując swojego cienia bohater opowiadań przylatuje wraz z zaprzyjaźnioną wróżką Dzwoneczek do pokoju śpiących dzieci. Piotruś Pan postanawia zabrać młodzieńców do Nibylandii, krainy pełnej przygód, w której się nie dorasta. Za sprawą pyłku ze skrzydełek wróżki wszyscy wyruszają do magicznej krainy na spotkanie z zagubionymi chłopcami, syrenami, Indianami … i odwiecznym wrogiem Piotrusia Pana. 

Pocahontas, reż. Eric Goldberg, Mike Gabriel (1995)

Legendarna historia indiańskiej księżniczki Pocahontas w klasycznej animacji Walta Disneya. Wspaniała epicka opowieść o odwadze, przyjaźni i miłości, poruszająca wszystkie serca niezależnie od wieku. Przybycie statku z angielskimi osadnikami i poszukiwaczami złota zaalarmowało Indian. Wiedziona ciekawością młodziutka księżniczka o imieniu Pocahontas poznaje dzielnego kapitana Johna Smitha. Początkowa niechęć szybko znika. Dziewczyna wprowadza przybysza w świat wierzeń indiańskich i przy pomocy swoich nieodłącznych przyjaciół – szopa Meeko i kolibra Flita – ukazuje mu piękno i potęgę przyrody. Czterystu-letnia Babcia Wierzba – mistyczna dusza zaklęta w pniu drzewa – uczy młodych wsłuchiwać się w głos serca i natury. 

Kopciuszek, reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson (1950)

Choć macocha i przyrodnie siostry robią wszystko, by dokuczyć Kopciuszkowi, dziewczyna wciąż wierzy, że jej marzenia o lepszym losie kiedyś się spełnią. I tak się dzieje, gdy w jej życiu pojawia się Dobra Wróżka. Dzięki czarodziejskiej różdżce łachmany zmieniają się w cudowną suknię, a ogrodowa dynia w przepiękną karocę i Kopciuszek spędza wieczór na królewskim balu, w ramionach wyśnionego księcia. Jednak o północy czar pryska i dziewczyna ucieka w popłochu, gubiąc po drodze szklany pantofelek… Czy księciu uda się odnaleźć tajemniczą ukochaną?

Księga dżungli, reż. Wolfgang Reitherman (1967)

Odgłosy dżungli jeszcze nigdy nie brzmiały tak wyraźnie, a jej zieleń nie była tak bujna! Wybierz się w głąb tajemniczej dżungli i przeżyj ekscytującą przygodę z Mowglim i jego przyjaciółmi. Naucz się życiowych prawd od beztroskiego misia Baloo, poznaj mądrą panterę Bagheerę i zwariowanego orangutana Króla Louisa. Strzeż się przebiegłego tygrysa Shere Khana i najbardziej podstępnego węża w dżungli – Kaa. Księga dżungli to pełna dzikiej zabawy, śmiechu i wzruszeń opowieść o potędze przyjaźni.

Kraina lodu, reż. Chris Buck, Jennifer Lee (2013)

Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.

Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, reż. David Hand (1937)

Pierwszy pełnometrażowy film animowany Walta Disney’a. Zła królowa wciąż zadaje pytanie magicznemu zwierciadłu: „Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie”. Zwierciadło zawsze odpowiadało, że ona jest najpiękniejsza, do czasu, gdy dostrzegło piękno Śnieżki – pasierbicy złej królowej. Ta natychmiast rozkazała swojemu myśliwemu zabić ją w lesie i przynieść jej serce jako dowód. Ten jednak nie mógł tego zrobić i kazał jej uciekać, a serce wyciął z dzika. Zła królowa, wierząc myśliwemu, czuła się znowu szczęśliwa. Śnieżka przerażona uciekała przez straszny las, aż w końcu trafiła do małego domku. Jak się okazało, był to domek siedmiu miłych krasnoludków: Mędrka, Gapcia, Śpioszka, Wesołka, Nieśmiałka, Gburka i Apsika. Śnieżka postanowiła u nich zostać i z czasem zaprzyjaźniła się z nimi. Niestety, zła królowa odkryła, że jej pasierbica ciągle żyje i postanowiła sama ją zabić.

Related Posts

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Końcówka roku to czas podsumowań. Z przyjemnością przeglądam listy produkcji, które udało mi się...

Leave a Reply