– daję 7 łapek!

Bradley Cooper stanął za sterami kamery, zapuścił brodę, nauczył się grać na gitarze i śpiewać przejmująco głębokim głosem. Narodziny gwiazdy to perfekcjonizm i dopracowanie. Oddanie serca projektowi i obudowanie go osobistymi historiami odtwórców głównych ról – Coopera i Lady Gagi – dodaje mu aury wyjątkowości. Ale czy to projekt aż tak specjalny, że zachwyci wszystkich w drodze po Oscary?

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy eksplorują mit od zera do milionera, przyglądają się problemowi gasnącej gwiazdy. Opowiadają o silnej relacji, która dodaje skrzydeł, ale potrafi je podcinać. Jackson Maine (Bradley Cooper) jest wokalistą country, który znajdował się na pierwszych listach przebojów. Od jakiegoś czasu zmaga się z powolną utratą słuchu. Smutki i frustracje zatapia w alkoholu. Ratunkiem może być spotkanie uroczej i niebywale uzdolnionej dziewczyny, która swoją pasję wokalną realizuje po godzinach w klubie dla drag queen. Ally (Lady Gaga) wykonuje jeden utwór, a serce silnego faceta mięknie. Jackson wyczuwa w niej potencjał. Zauroczony zrobi wszystko, by odnaleźć drogę do jej serca i czerpać siłę z jej twórczej kreatywności. Para w miłości i para na scenie wkrótce zostanie wystawiona na próbę. Country na stadionach okaże się niewystarczające, kiedy przed Ally otworzą się wrota do międzynarodowej kariery.Cooper opowiada o pragnieniu sławy i zaprzedaniu duszy diabłu. Ally posiada niebywaly głos, pisze wzruszające teksty, ale w drodze na szczyt musi obniżyć intelektualne loty – głębokie przesłanie zamienia w kolorowe stroje i dynamiczne choreografie do każdego utworu. Dzikie pląsy na scenie dodają jej świeżości, ale popowe zaśpiewki odbierają artystyczną wrażliwość. Czy ta historia wam czegoś nie przypomina? Być może Ally tak wiarygodnie wypada na ekranie za sprawą Lady Gagi. Jej historia koresponduje z tą filmową. Przecież wokalistka posiada niebywały głos, ale na ustach wszystkich znalazła się za sprawą kostiumu z surowego mięsa i kilku kontrowersją. Czysta dusza została zaprzedana biznesowi.

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy pokazują narastające frustracje, poszukuje sensu bycia artystą i odkrywa blaski i cienie kariery. Cooper całość opakowuje w piękną i romantyczną relacją dwojga ludzi, którzy spotkali się przypadkiem i na zawsze odmienili swoje życie. Wielkie uczucie, niewypowiedziane pretensje i podcinanie skrzydeł. Urażone męskie ego i lęk przed odejściem w niepamięć. Ten film zatapia się w wiele różnych tematów, ale nie oferuje niczego odkrywczego. Banalność przesłania nie odbiera produkcji Coopera uroku, ale pozostawia z lekkim niedosytem.

To ścieżka dźwiękowa zostaje na dłużej i może doskonale funkcjonować poza obrazem. Zanim zobaczyłam Narodziny gwiazdy znałam każdy utwór. Muzyka opowiada tę historię, koresponduje z przedstawianymi scenami i staje się samodzielnym dziełem. Gdyby nie ona ten film nie zyskałby aż takiej uwagi. Jednego jestem pewna: to oscarowy pewniak, w którym najjaśniej błyszczy Lady Gaga. Czy narodziły się nowe gwiazdy? Cooper i wokalistka potwierdzili tylko swoją artystyczną wrażliwość i pokazali, że proste historie potrafią być naprawdę wzruszające. A że jest banalnie i z dużą sentymentu – z tego przecież słynie Hollywood.

Related Posts

Po festiwalu w Toronto Przysięga Ireny zbierała dobre recenzje. Niestety nie będę podzielać tego...

Amy Winehouse była artystką, która potrafiła wejść głęboko w serce. Jej muzyka była pełna emocji,...

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Leave a Reply