Nowe Horyzonty, czyli międzynarodowy festiwal filmowy, startują 21 lipca we Wrocławiu. Organizatorom udało się zebrać ponad 200 filmowych propozycji, które przez ponad tydzień będą wyświetlane na dużych ekranach, a także znajdą się w bibliotece online. Jak w tym bogactwie produkcji nie przegapić prawdziwych perełek? Jak wygląda festiwalowe must see? Przejrzałam program i podrzucam Wam 7 propozycji, które koniecznie (moim zdaniem) trzeba zobaczyć.

A E I O U – szybki alfabet miłości

Miłość nie wybiera wieku. Nicolette Krebitz zabiera nas w romantyczną, ale nie pozbawioną komplikacji przygodę, w której dwa światy odnajdują siebie. „A E I O U – A Quick Alphabeth of Love” to opowieść o spotkaniu, pragnieniu i dawaniu z siebie drugiej osobie. 

Blisko

Blisko składa się z poetyckich obrazów. Dhont nie odkrywa w tej opowieści niczego nowego. Czasami zbyt mocno idzie na skróty i proponuje przewidywalne rozwiązania. Zdarza mu się wygłaszać banalne tezy i nie wnosi niczego nowego do dyskusji na temat społecznego piętnowania czy niedopasowania do norm. Jest bardzo zachowawczy, ale wciąż urzeka szczerością spojrzenia na swoich bohaterów. Reżyser daje przestrzeń do przeżycia katharsis. Oczyszczające kino trudnych emocji.

Meduza

Świetne girl power z Brazylii. Mariana i jej przyjaciółki próbują wszystkiego, by oprzeć się pokusie. W tym celu kontrolują wszystko i wszystkich dookoła nich. Jednak pewnego dnia żądze znajdują ujście, a ich krzyk stanie się silniejszy i głośniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Reżyserka pokazuje barwny świat, nocne życie, ale też religijny fanatyzm. Energetycznie ten film przywodzi na myślę „Emę”.

Nitram

W 1996 roku Martin Bryant zastrzelił w tasmańskim mieście Port Arthur 35 osób, raniąc kilkadziesiąt kolejnych. To największy tego typu zamach w historii Australii. Justin Kurzel zaprasza nas na niebezpieczną wyprawę, podczas której próbuje zrozumieć, jak doszło do tej tragedii.

Podejrzana

Policjant prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny. Poznaje wdowę. Choć mężczyzna wiedzie dobre życie, to zaczyna nocować pod domem tajemniczej kobiety. Co może z tego wyniknąć?

Silent Twins

Prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki, jednak z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

W trójkącie

Para celebrytów zostaje zaproszona na luksusowy rejs. Gdy jacht tonie, Carl (Harris Dickinson) oraz Yaya (Charlbi Dean) wraz z pozostałymi ocalałymi lądują na bezludnej wyspie, gdzie muszą walczyć o przetrwanie. Dotychczasowa hierarchia zostaje zachwiana, kiedy okazuje się, że jedyną osobą, która potrafi zdobyć pożywienie, jest sprzątaczka. 

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply