8 łapek!– daję 8 łapek!

Ten film można zrecenzować aktorskim nazwiskiem, które od kilku lat stanowi markę dobrze wykonanej pracy. Jessica Chastain hipnotyzuje determinacją, zacięciem i bezkompromisowością w podejściu do roli. Monolog otwierający film Sama przeciw wszystkim ustawia temperaturę opowieści, rytm i tempo, ale przede wszystkim zwraca uwagę na postać, której nie można jednoznacznie skategoryzować. Johnowi Maddenowi oraz amerykańskiej aktorce udało się osiągnąć karkołomną rzecz – kibicujemy antypatycznej Elizabeth Sloan by dopięła swego i wygrała po raz kolejny.

sama przeciw wszystkim miss sloan

Kadr z filmu „Sama przeciw wszystkim”

Sama przeciw wszystkim – aktorskie kino słowa

Sama przeciw wszystkim jest dobrze skonstruowanym thrillerem politycznym, który zagłębia się w amerykańskie środowisko lobbystów. W grę wchodzą ogromne pieniądze będące środkiem do osiągnięcia celu. Kongres ma przeprowadzić głosowanie w sprawie zaostrzenia praw do posiadania broni. Rozpoczyna się walka o senatorskie dusze. Elizabeth Sloan jest znana z tego, że nie przebiera w środkach, by doprowadzić do zwycięstwa swojego klienta. Tym razem staje po stronie przeciwników powszechnego dostępu do broni. Dysponując mniejszymi środkami, lecz poparciem społecznym, musi doprowadzić do mało prawdopodobnego zwycięstwa.

sama przeciw wszystkim miss sloan

Kadr z filmu „Sama przeciw wszystkim”

John Madden doskonale buduje nastrój szaleństwa i niesamowitego tempa działania. Sloan, choć wyrzuca z siebie słowa niczym z karabinu maszynowego, nie marnuje czasu na czcze gadaniny i od razu przechodzi do działania. Podąża w zgodzie ze swoimi przekonaniami: „Lobbowanie opiera się na przewidywaniu. Dzięki przeczuwaniu działań przeciwników i rozliczaniu ich z nich, zwycięzcy są o krok naprzód. Chodzi o to, żeby umieć ich zaskoczyć, ale jednocześnie nie być zaskakiwanym.” I tak też jest w Sama przeciw wszystkim, gdy otrzymujemy kilka zaskakujących twistów, a Madden umiejętnie dawkuje informacje, wyprowadzając widza kilkukrotnie na manowce.

 

Film reżysera Hotelu Marigold zdecydowanie należy do aktorów, ale przede wszystkim kobiet. Chaistan tworzy zniuansowaną postać owładnięta szaleństwem wygrywania i posiadania władzy. Dodaje jej jednak nutki dramatyzmu i smutku samotności, którą stara się przykryć cyniczną postawą. Gugu Mbatha-Raw sprawdza się jako zdeterminowana idealistka podążająca zgodnie ze swoimi kodeksem moralnym. Doświadczona w przeszłości nie chce przekraczać granic dobrego smaku. Zaskoczeniem jest Alison Pill – cicha i niepozorna, trzyma w rękach wielką władzę.

sama przeciw wszystkim miss sloan

Kadr z filmu „Sama przeciw wszystkim”

Sama przeciw wszystkim to solidne kino, które nie łasi się na tanie efekty specjalne. John Madden w przemyślany sposób rozgrywa swoje karty, buduje napięcie oczekiwania i nie popada w ramy jednoznaczności. To film oparty na słowie, ale dobrze rozegrany pomiędzy wierszami, gdzie prym wiedzie dobre aktorstwo i sprawne szafowanie punktami zwrotnymi. Jessica Chastain jest krok przed widzami i dobrze się w tym czuje!


 

Related Posts

Kobieta poznaje mężczyznę. Pojawia się niczym rycerz w rączym rumaku w zbroi pełnej prezentów i...

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Leave a Reply