Miłość to trudny temat

Twórcy o wiele mniej uwagi poświęcili miłości romantycznej. Zdaje się, że komedie romantyczne są w odwrocie, a niezależni twórcy nie chcą poświęcać im zbyt wiele uwagi. Zgrane schematy potrafią już nużyć, a coraz mniej kobiet wypatruje mężczyzny w lśniącej zbroi – bierzemy sprawy w swoje ręce. Mimo to Rye Lane jest ciekawą opowieścią o młodych ludziach, którzy wpadają na siebie przez przypadek i pomimo przeciwności losu, mają szansę na prawdziwą miłość. Raine Allen-Miller świadomie korzysta z klisz gatunku, ale wprowadza do swojej opowieści dużo świeżości i humoru. 

Emilia Jones and Nicholas Braun appear in Cat Person by Susanna Fogel, an official selection of the Premieres program at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute

W Shortcomings i Cat Person miłość jest tematem trudnym i nie zawsze wygodnym. Uczucie to wiąże się z licznymi lękami i niepokojami. Młodzi mają problem z zaufaniem, a nadmierna analiza wytrąca resztki magii i romantyzmu. Ten pierwszy film przede wszystkim skupia się na poszukiwaniu uczucia i dojrzewaniu do wyjścia poza egoistyczne schematy patrzenia na rzeczywistość. Ben żyje w świecie swoich fantazji i oczekiwań wobec idealnego związku. Jego rozważania w głównej mierze zajmują fabułę. Z kolei Margot z Cat Person nie tyle skupia się na poszukiwaniu idealnego partnera, ale takiego, który będzie normalny i przebije się przez skorupkę jej niepewności i lęków. Susanna Fogel świetnie bawi się samospełniającym się proroctwem, wpisując swój film z ramy zajmującego thrillera.

Wychodząc poza schemat. Ze strachem im do twarzy

Jednym z najbardziej oczekiwanych filmów tegorocznego festiwalu był Infinity Pool Brandona Cronenberga. Reżyser doskonale odnajduje się w horrorze i po sukcesie Possessora zwrócił na siebie fanów gatunku. Tym razem wprowadził widzów w klimat Białego lotosu, by opowiedzieć o degradacji człowieka w obliczu braku norm i sprawiedliwości. Mia Goth i Alexander Skarsgard odkrywają w swoich bohaterach zwierzęcą naturę, opierając się na najniższych instynktach. 

W My Animal główna bohaterka próbuje okiełznać popędy i odnaleźć się w kulturowych normach. Film prezentowany w sekcji w Midnight opowiada historię dziewczyny, która jest uwięziona we własnym domu, rodzinnych zależnościach, ale też ciele przechodzącym przemiany podczas pełni księżyca. Zakochana w przybyłej do miasta łyżwiarce musi okiełznać swoją naturę. 

A still from My Animal by Jacqueline Castel, an official selection of the Midnight section at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute. All photos are copyrighted and may be used by the press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or 'Courtesy of Sundance Institute.’ Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly prohibited.

Strach przed stratą dziecka, rodzica czy siostry był tematem, który pojawiał się w zaprezentowanych horrorach. Radzenie sobie z traumą po śmierci przybierało różne formy: naukowego eksperymentu (birth/rebirth), seansu spirytystycznego (Talk to Me) czy ponownego przeżywania zapomnianych emocji (Run Rabbit Run)

Sztuka ma się dobrze!

Amerykańskie kino niezależne ma się naprawdę dobrze i potrafi wzbudzać prawdziwe emocje. Twórcy wyłapują nastroje społeczne i skupiają się na kameralnych, rodzinnych dramatach. Po dwóch latach z COVID i oderwaniu od zwykłej codzienności skupili się na tym, co bliskie, odpuszczając polityczne zaangażowanie. Na ekranie zagościli pełnokrwiści bohaterowie, którzy zmagają się z własnymi niepewnościami i słabościami, poszukują swojej drogi, potrzebują, ale boją się miłości i rozprawiają się z rodzinnymi traumami. 

Zobaczyłam wiele filmów, ale Fair Play, Bad Behaviour, Eileen, Passages i The Starling Girl zostaną ze mną na dłużej. Wypatrujcie ich w kinach i platformach vod. W małych historiach tkwi prawdziwa moc!

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply