daję 6 łapek!

Ziemia potrafi skrywać ogromne tajemnice. Pielęgnuje wspomnienia przeszłości, skrywając losy naszych przodków. Wykopaliska opowiadają o dziedzictwie kulturowym, odkrywaniu przeszłości, ale także o historii, która nie zawsze pisana jest przez właściwych ludzi. Simon Stone tworzy poruszający film o odkrywaniu siebie u progu II wojny światowej.

Wykopaliska

Przeczytaj także: Ma Rainer: Matka bluesa

Edith Pretty (Carey Mulligan) jest bogatą wdową, która postanawia zatrudnić archeologa amatora do prowadzenia wykopalisk na jej ziemi. Ogromne kopce pokrywają pole za jej posiadłością, a intuicja jej podpowiada, że skrywają o wiele więcej niż grudy ziemi. Basil Brown (Ralph Fiennes) bez wytchnienia oddaje się badaniom, niemal przypłacając je swoim życiem. Kiedy okazuje się, że ziemia Suffolk skrywa ogromne tajemnice, w posiadłości Pretty zaczyna się roić od mężczyzn gotowych przypisać sobie ten sukces. Doświadczeni archeologowie i badacze biorą się do pracy, odstawiając Browna na boczny tor. 

Jednak Wykopaliska to nie tylko opowieść o żmudnym odkopywaniu śladów historii. Stone pokazuje brutalne mechanizmy przywłaszczania sobie sukcesu, walkę z demonami choroby i ponurą atmosferę nadciągającej wojny. W tym szarym i dusznym krajobrazie brytyjskiej prowincji obserwujemy ludzkie słabości. To poruszające portrety ludzi, którzy również pragną zapisać swoją obecność na świecie, odcisnąć piętno swojego życia na ziemi. Nie przez szumne i wielkie gesty, ale postępowanie w zgodzie ze sobą, czułość i szczęście. 

Wykopaliska

Przeczytaj także: Rebeka

Reżyser Powrotu nie porywa się na wielkie emocje. Jego film jest stonowany i wyciszony. Brak w nim wielkich gestów i porywających dusze porywów serca. I choć nie jest to romantyczna opowieść, nie brakuje w niej wielkich pokładów miłości: matki do syna, żony do męża czy mężczyzny do swojego kraju. Stone porusza tu uniwersalne wartości, subtelnie opowiada o akceptacji, zrozumieniu i fundamentalnej uczciwości. 

Wykopaliska są filmem, który dobrze się ogląda, choć bije z niego przewidywalna poprawność. Z pewnością ponad przeciętność wyciągają go wielowymiarowe role Carey Mulligan, Ralpha Finnesa czy Lily James. Mulligan świetnie rozpoczyna ten rok, tworząc poruszający portret kobiety zatopionej w przeszłości, która chce oddać hołd historii. 

Przeczytaj także: Biały tygrys

Niesamowite krajobrazy, pola spowite mgłą i ulewne deszcze. Stone uchwycił ponure piękno brytyjskiej pogody, a także ulotne nastroje minionej ery. W powietrzu unosi się duch seksizmu i klasowości. Z pewnością z tej opowieści można wiele wyciągnąć, choć bez wielkich porywów serc. Wykopaliska to hołd złożony ludziom, którzy poświęcili swoje życie pasji i odkrywaniu przyszłości. 

Related Posts

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Bikini reality cieszą się ogromną popularnością. Wojeryzm króluje w naszym społeczeństwie. Nie...

Leave a Reply