17 czerwca dobiegł końca 42. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Na gali zamknięcia pojawili się młodzi twórcy oraz jury czterech konkursów. Nagrody powędrowały, m.in. do Anny Maliszewskiej, Jakuba Piątka, Damiana Kocura, Michała Chmielewskiego i Tomasza Wińskiego.

Zobacz listę laureatów

NAGRODY POZAREGULAMINOWE

1. NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH
5 000 zł  z przeznaczeniem na wsparcie dystrybucji tytułu w kinach Studyjnych

Uzasadnienie: Za nowatorskie i współczesne spojrzenie na zjawisko konfliktu oraz formę filmową, łączącą thriller z kameralnym dramatem rodzinnym, a także tytuł będący wezwaniem do przemiany bohaterów.  Otrzymuje Filip Dzierżawski za film „Obudź się

2. NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA PEŁNOMETRAŻOWY FILM FABULARNY
Otrzymuje film pt. „Johnny” reż. Daniel Jaroszek

3.  NAGRODA DZIENNIKARZY ZA FILM KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENTALNY
Uzasadnienie: Wstrząsający, niepoprawny, prowokacyjny w sposobie ukazania patologii, hermetyczności szkoły, poczucia beznadziei i zagrożenia. A przy tym pozbawiony dosłowności, schematów i tez. O godności dziecka, ale też o nieprzenikliwości światów: naszego dorosłego i tego dziecięcego.  Otrzymuje film pt.: „Skorupka” reż. Konrad Kosycarz

4. NAGRODA DZIENNIKARZY ZA PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
Uzasadnienie: Za wnikliwie spojrzenie za kulisy Konkursu Chopinowskiego. Za doskonały zmysł obserwacji, empatię i poczucie humoru. Otrzymuje film pt.: „Pianoforte” reż. Jakub Piątek

5. NAGRODA DZIENNIKARZY ZA PEŁNOMETRAŻOWY FILM FABULARNY
Uzasadnienie: Za opowieść o tym, jak przestać się bać samotności. Za bohaterkę, która pozwala sobie być wrażliwą i kruchą. Wreszcie za połączenie amerykańskiego kina drogi z europejską wrażliwością.
Otrzymuje film pt.: „Roving Woman” reż. Michał Chmielewski

KONKURS NAKRĘCENI NA TEATROTEKĘ

1. Nagrodę w konkursie nakręceni na Teatrotekę w kategorii kreacja aktorska.
Uzasadnienie: Dla duetu aktorskiego za różnorodność zaprezentowanych środków wyrazu i brawurowe kreacje, które zachwyciły autentycznością i odwagą. Otrzymują ex aequo: Aleksandra Piotrowska oraz Maciej Zuchowicz za rolę w spektaklu „Taniec z ofiarą” w reżyserii Luizy Budejko.

2.  Nagrodę w konkursie nakręceni na Teatrotekę w kategorii nagroda za zdjęcia
Uzasadnienie: Za biegłe poruszanie się w umownej rzeczywistości, mieszankę zastosowanych form, które znakomicie sprawdziły się w odczytaniu dylematów współczesnego bohatera.
Otrzymuje Adam Palenta za zdjęcia do „Za wolno” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

3. JANTAR 2023 w konkursie nakręceni na Teatrotekę za reżyserię
Uzasadnienie: Za umiejętne i konsekwentne wykorzystanie środków filmowych w ramach teatroteki. Za wyjątkową wrażliwość artystyczną, wyczucie formy i zręczną żonglerkę stylami. Otrzymuje Luiza Budejko za „Taniec z ofiarą”

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH (animacja, fabuła, dokument)

1. JANTAR 2023 ZA ZDJĘCIA DO FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO
5 000 zł dla autora zdjęć i 5 000 zł z przeznaczeniem na sprzęt oświetleniowy i zdjęciowy do kolejnego filmu – nagroda Heliograf Rental House. Uzasadnienie: Za pełne czułości i poetyckie zdjęcia zrealizowane w ekstremalnych warunkach przy wykorzystaniu minimalnych środków. Otrzymuje Stanisław Cuske za zdjęcia do filmu pt. „Postcards From The Verge”

Wyróżnienie: za krótkometrażowy film animowany. Uzasadnienie: To nie miał być film festiwalowy, ale nie mogliśmy się powstrzymać. Otrzymuje Julia Orlik za film „To nie będzie film festiwalowy”

 2.JANTAR 2023 za krótkometrażowy film animowany 10 000 zł – nagroda Canal + .Uzasadnienie: Za imponującą szansę wcielenia się w postać skorupiaka w opresyjnej sytuacji. Otrzymuje Piotr Chmielewski za film pt. „Krab”

Wyróżnienie: za krótkometrażowy film dokumentalny. Uzasadnienie: Za pełen uroku, nieoczywisty portret bohaterki otwartej na życie niezależnie od upływającego czasu.  Otrzymuje Maria Wider za film „Starsza Pani szuka”

3. JANTAR 2023  za krótkometrażowy film dokumentalny  10 000 zł – nagroda Canal + .Uzasadnienie: Za dojrzałą, szczerą i wielowymiarową opowieść o wyjątkowej relacji, której siła potrafi przetrwać       najtrudniejsze wyzwania na skraju świata. Otrzymuje Natalia Koniarz za film pt. „Postcards From The Verge”

Wyróżnienie: za krótkometrażowy film fabularny. Uzasadnienie: Za zaproszenie widza w podróż ku niemożliwej miłości, która po latach znajduje swój czas i miejsce. Otrzymuje Natasza Parzymies za film „Moje Stare”

4.  JANTAR 2023  za krótkometrażowy film fabularny 10 000 zł  – nagroda Canal + .Uzasadnienie: Za przenikliwe i pełne humoru ukazania istotnej życiowej prawdy, żeby być kimś wystarczy być sobą. Otrzymuje Michał Toczek za film pt. „Być kimś”

„Moje stare”, materiały promocyjne

KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW DOKUMENTALNYCH

1. WYRÓŻNIENIE 2023
Uzasadnienie: Za piękny portret dwóch samotnych kobiet, których spotkanie wnosi nieoczekiwaną radość do ich życia. Gratulujemy reżyserce odwagi chwycenia kamery i wyruszenia w podróż, która doprowadziła do tak wielu wzruszających chwil.  Otrzymuje Karina Będkowska za film pt. „Moja Ozerna”.

2. JANTAR 2023 ZA ZDJĘCIA
Uzasadnienie: Jury przyznało Jantara za zdjęcia, które były perfekcyjnie dopasowane do treści filmu. Minimalistyczne podejście do sztuki operatorskiej pozwoliło nam skupić się na tym co najważniejsze. Czasem ujęcia były niedoświetlone i nieostre, ale to właśnie one podkreślały autentyczność filmu, odzwierciedlając ludzką naturę, która jest niejednorodna, chaotyczna i jednocześnie niezwykle piękna.
Otrzymuje Lea Glob za zdjęcia do filmu pt.: „Apolonia, Apolonia” reż. Lea Glob

3.  JANTAR 2023 ZA REŻYSERIĘ oraz tygodniowy pobyt w Domu pracy Twórczej Stowarzyszenia Filmowców Polskich W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Uzasadnienie: Debiut dokumentalny a jakże dojrzały. Film trzymający w napięciu, z pomysłem, humorem, z oryginalną formą, dający nową, bardziej ludzką twarz arcy-poważnemu wydarzeniu. Pięknie uchwycone łzy szczęścia i łzy rozpaczy.  Otrzymuje Jakub Piątek za film pt. „Pianoforte”

4. WIELKI JANTAR 2023 ZA PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT DOKUMENTALNY
Uzasadnienie: Jury przyznało pierwszą nagrodę epickiemu filmowi, dziełu, które ukazało życie w pełnym jego spektrum – od momentu poczęcia, poprzez niespodziewaną śmierć, aż po odrodzenie głównej bohaterki. Ten film emanuje dojrzałością i jest po prostu piękny. Chylimy czoła przed twórcami za ich niezłomną wytrwałość i konsekwencję, która zaowocowało arcydziełem, które bez wątpienia zapisze się w kartach historii kina.  Otrzymuje Lea Glob za film pt. „Apolonia, Apolonia”

„Apolonia, Apolonia”, materiały promocyjne

IV. KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH
WYRÓŻNIENIA:

1. Wyróżnienie za rolę dziecięcą w filmie fabularnym.

Uzasadnienie: Za talent, wdzięk, przejmującą prawdę dziecka szukającego rodziny i akceptacji. Otrzymuje Polina Gromova za rolę Lenki w filmie „Tata” reż. Anna Maliszewska

2. Wyróżnienie za rolę w filmie fabularnym.

Uzasadnienie: Za autentyzm, instynkt aktorski, magnetyzujący urok i mądrość w prowadzeniu postaci.   Otrzymuje Nikola Raczko za rolę Nikoli w filmie „Chleb i sól” reż. Damian Kocur

Nikola Raczko, fot. Borys Skrzyński MiF

3. Wyróżnienie za film fabularny
Uzasadnienie: Za skromną, mądrą, opowieść drogi. O uczeniu się bycia samym ze sobą, stawaniu się wolnym i niezależnym.  Otrzymuje Michał Chmielewski za film „Roving Woman”

1.  JANTAR 2023 za zdjęcia

Uzasadnienie: Za wrażliwą i wnikliwą obserwację rzeczywistości. Za użycie adekwatnych środków w oświetleniu i kadrowaniu przy ukazaniu społeczności osadzonej w surowych pejzażach północy. Otrzymuje Patryk Kin za zdjęcia do filmu pt.: ,,Norwegian dream” reż. Leiv Devold

2. JANTAR 2023 za odkrycie aktorskie – rolę kobiecą

Uzasadnienie: Za magnetyzmy, charyzmę i wielką odwagę w przekraczaniu granic. Za stworzenie delikatnej, subtelnej postaci z pełnym wachlarzem emocji. Nagroda trafia do uznanej aktorki, stającej się właśnie odkryciem dla polskiej publiczności.  Otrzymuje Hana Vagnerová za rolę Hany w filmie pt.: „Granice miłości” w reż. Tomasz Wiński

3. JANTAR 2023 za odkrycie aktorskie – rolę męską
Uzasadnienie: Za autentyczność, prawdę, intuicję i umiejętność słuchania partnerów. Za stworzenie przejmującej kreacji człowieka niepotrafiącego przeciwstawić się złu. Otrzymuje Tymoteusz Bies za rolę Tymka w filmie pt.: ,,Chleb i sól” reż. Damian Kocur

4. JANTAR 2023 za scenariusz oraz tygodniowy pobyt w Domu Pracy Twórczej Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
Uzasadnienie: Za spójną i emocjonującą, intymną opowieść. Za szukanie tego co nas łączy, a nie dzieli, za nieoczywisty portret relacji rodzicielskich.   Szczerość w przedstawieniu nas i naszych sąsiadów.
Otrzymują Anna Maliszewska oraz Przemysław Chruścielewski za scenariusz do filmu pt.: „Tata” reż. Anna Maliszewska

„Tata”, materiały promocyjne

5. JANTAR 2023 im. Stanisława Różewicza za reżyserię
Uzasadnienie: Za podjęcie trudnego, odważnego tematu relacji międzyludzkich i mistrzowskie poprowadzenie aktorów. Za stworzenie thrillera psychologicznego operując subtelnością, niuansem i wrażliwością, trzymającego w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Otrzymuje Tomasz Wiński za reżyserię filmu pt.: „Granice miłości”

Jacek Bromski, Jan Holoubek, fot. Borys Skrzyński

6. WIELKI JANTAR 2023 za pełnometrażowy debiut fabularny
Uzasadnienie: Za wstrząsający obraz współczesnej Polski, za umiejętność ukazania brutalności i przemocy w połączeniu z przejmującą wrażliwością na piękno.

Otrzymuje Damian Kocur za film pt.: ,,Chleb i sól”.

Nagrodę wręczył Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które jest współorganizatorem i gospodarzem festiwalu. Film „Chleb i sól” powstał w Studiu Munka SFP. Nagrodę odebrał producent filmu, dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński.

Related Posts

W Los Angeles w Dolby Theatre zostały wręczone najważniejsze nagrody filmowe. Czerwony dywan...

Znamy nominacje do tegorocznych Oscarów, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ogłosili je...

„Oppenheimer” Christophera Nolana najlepszym filmem dramatycznym, a „Biedne istoty” Yorgosa...

Leave a Reply