Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest to nie tylko dziesiątki seansów, ale też spotkania z aktorami, reżyserami, producentami oraz wydarzenia specjalne, takie jak koncerty i spektakle.

Tofifest 2016 goscie

Podczas czternastej edycji na festiwalu pojawili się m.in. Andrzej Seweryn, Wojciech Smarzowski, Marek Kondrat czy Małgorzata Foremniak.

 

Tofifest 2016: od debiutanta po laureata Oscara

– goście festiwalu

 

Tofifestowe spotkania są wyczekiwaną przez wielu miłośników kina okazją do poznania procesu produkcji filmu od kuchni. Twórcy opowiadają o przygotowaniach i samej realizacji obrazu. Zdradzają, jak przebiegała współpraca między członkami ekipy i wyjaśniają techniczne aspekty powstawania oglądanych przez nas filmów. Publiczność ma możliwość zadawania pytań, a nawet otrzymania autografu czy zrobienia wspólnego zdjęcia. Z każdego spośród takich spotkań wychodzi się bogatszym w nową wiedzę i emocje.

W programie czternastej odsłony Tofifestu znalazły się też takie formy artystycznego wyrazu jak koncert czy spektakl. Nową propozycję stanowiło pasmo zatytułowane ŚNIADANIE FILMOWE.

W wielu pośród tych eventów miałam przyjemność uczestniczyć. Dzięki przygotowanym relacjom możecie poczuć, jakbyście także tam byli.


 .

 

DZIEŃ 1

  • Gala otwarcia

W sobotę 15 października prezydent Torunia uroczyście otworzył Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Przedstawiono kategorie, w których o nagrody miały walczyć poszczególne filmy. Katarzyna Żak otrzymała Flisaka – specjalną nagrodę dla artystów związanych z regionem, a Wojciech Smarzowski odebrał Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Katarzyna Żak:

 

Wojciech Smarzowski:

 

https://www.instagram.com/p/BLmRhSbl8oi/

 

Jarosław Jaworski o motywie przewodnim tegorocznej edycji festiwalu:

 

Po części oficjalnej Steve Nash i jego Film Orchestra zaprezentowali szereg utworów filmowych przy gościnnym udziale Natalii Nykiel i Tomasza Organka.

 

 

 

Obejrzyj Natalię Nykiel, mierzącą się z utworem „Skyfall” z repertuaru Adele, który pochodzi z Bondowskiego filmu o tym samym tytule.

 

https://www.instagram.com/p/BLxB6dSlU75/?taken-by=moviewaypl

 


 

DZIEŃ 2

 

  • Spotkanie: Wojciech Smarzowski

Choć spotkanie z niepokornym reżyserem nie było dedykowane żadnej konkretnej produkcji, zdecydowanie zdominował je „Wołyń”. Naszą recenzję filmu możecie przeczytać tutaj.

 

 

Z poniższego video dowiecie się, jak na „Wołyń” reagują polscy i ukraińscy widzowie. Co oznacza on dla Kresowiaków? Czy ukraińscy aktorzy mają problemy przez udział w projekcie? Smarzowski tłumaczy m.in. dlaczego nie przyjął nagrody od prezesa TVP Jacka Kurskiego. Reżyser opowiada o castingach, pracy na planie, problemach finansowych.

 

 

  • Spotkanie: Agnieszka Smoczyńska

Po seansie filmu „Córki dancingu” odbyło się spotkanie z debiutującą w pełnym metrażu reżyserką. Mnie udało się z nią porozmawiać na osobności. Zapytałam, jak narodził się tak szalony scenariusz. Smoczyńska opowiedziała też o współpracy z Kingą Preis, Magdaleną Cielecką czy Katarzyną Herman. Tłumaczyła, jak przeskakiwano niektóre problemy techniczne oraz zdradziła, z kim będzie pracować przy kolejnej produkcji.

 

  • Spektakl: „Egzaminy”

Sztuka Juliana Potrzebnego jest inspirowana życiem Krzysztofa Kieślowskiego. Ukazuje go jako młodego chłopaka – trochę niesfornego i problematycznego – który z biegiem czasu pała coraz gorętszą miłością do teatru i kina. Śledzimy jego kolejne próby dostania się do szkoły filmowej, w końcu odwiedzamy najważniejsze międzynarodowe festiwale.

„Egzaminy” to dramat na dwie osoby. Grają w nim Jakub Lasota i Filip Garłacz. Wiarygodności dodaje sztuce intrygujący zabieg wykorzystania w scenariuszu oryginalnych cytatów z dzieł i wywiadów Kieślowskiego.

Oglądając spektakl, miałam wrażenie, że Kieślowski chce mi prawić morały zza grobu. Poszczególne fragmenty można było odebrać bardzo osobiście – schować je gdzieś w środku, zabrać ze sobą po obejrzeniu sztuki do domu i pokornie weryfikować swoje cele i pragnienia.

fot. Adrian Chmielewski (k35photo)

fot. Adrian Chmielewski (k35photo)


 

DZIEŃ 3

  • Spotkanie: Ralitza Petrova
fot. Adrian Chmielewski (k35photo)

fot. Adrian Chmielewski (k35photo)

 

  • Spotkanie: Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza
fot. Marcin Łaukajtys (FI)

fot. Marcin Łaukajtys (FI)


 

DZIEŃ 4

 

  • Spotkanie: Marek Kondrat

 

https://www.instagram.com/p/BLuFE6YliG4/?taken-by=moviewaypl

 

Rozchwytywany przez reżyserów aktor w 2007 roku ogłosił zakończenie swojej kariery. W 2010 roku po raz ostatni widzieliśmy go na dużym ekranie. Podczas festiwalu odebrał Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Spotkanie z publicznością Kondrat zaczął od wyjaśnienia, dlaczego zniknął ze świata filmowego. Opowiadał o swoim dzieciństwie, szkole aktorskiej i podejściu do tego zawodu. Wspominał pracę na planie konkretnych filmów, przeplatając relacje licznymi zabawnymi anegdotami. Publiczność raz po raz wybuchała śmiechem.

Jak radził sobie pracując przy filmach, w których miał mówić po angielsku czy niemiecku? Co wspomina z okresu, kiedy poznał kradnących księżyc braci Kaczyńskich? Dlaczego zajął się winiarstwem?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym filmie.

 


 

DZIEŃ 5

 

  • Czesław Mozil w Radiu Sfera

We wtorek Czesław Mozil dał popis swoich umiejętności na żywo podczas Czesław Śpiewa Solo Act, a w piątek w ramach Tofifestu odbyła się premiera najnowszego filmu, w którym gra – „Szkoły uwodzenia Czesława M.”.

Z tej okazji w środę Mozil pojawił się na antenie Radia Sfera. Oto rozmowa, którą miałam przyjemność przeprowadzić z muzykiem:

 


 

DZIEŃ 6

 

  • Spotkanie: Łukasz Grzegorzek

Reżyser „Kampera” po seansie filmu odpowiadał na pytania publiczności. Nam zdradził, jak zmieniło się jego życie po tym debiucie i dlaczego zdecydował się na realizację filmu we własnym mieszkaniu.

 

 

  • Spotkanie: Małgorzata Foremniak

Aktorka spotkała się z publicznością po projekcji filmu „Sługi boże”.

 

https://www.instagram.com/p/BLzSHSWF27u/?taken-by=moviewaypl

 

Kim jest postać, którą Foremniak gra w najnowszym filmie Mariusza Gawrysia?

 

Foremniak o współpracy z reżyserem:

 

O aktorstwie w kontekście pracy nad „Sługami bożymi”:


 

DZIEŃ 7

 

  • Spotkanie: Kinga Dębska

„Moje córki krowy” szturmem wdarły się na polski rynek filmowy. Obraz opowiada o sprawach trudnych i bolesnych w sposób lekki i z przymrużeniem oka. Wywołuje zarówno wzruszenie jak i uśmiech, ale czasami też nieprzyjemne ukłucie.

 

https://www.instagram.com/p/BL1wRLaFqEb/?taken-by=moviewaypl

 

„Moje córki krowy” miały premierę już przeszło rok temu, a jednak filmowi wciąż przybywa widzów. Niektórzy wybierają się do kina kilkakrotnie.

 

Film miał być dla reżyserki terapią po stracie rodziców. Czy okazała się ona skuteczną?

 

„Moje córki krowy” poruszają bolesne kwestie choroby, śmierci – ukazują je jednak w żartobliwy sposób. Czy widzowie nie bywają oburzeni taką mieszanką konwencji?

 

A jak na film zareagowała rodzina?

 

O doborze aktorów i pracy na planie.

 

Scenariusz, dialogi, improwizacja.

 

„Moje córki krowy” to zbiorowy sukces.

 

Po produkcji obrazu trudno wrócić do rzeczywistości.

 

Na podstawie filmu powstała książka, która także cieszy się dużym powodzeniem. Warto po nią sięgnąć, bo jest w niej – jak to określiła reżyserka – „ogonek”, którego brakuje w filmie.


 

DZIEN 8

 

  • Spotkanie: Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Mateusz Więcławek, Włodzimierz Niderhaus

Podczas Tofifestu widzowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z najnowszym obrazem Jakubika (tu możecie przeczytać naszą recenzję), ale też wypytać o niego samego reżysera.

 

https://www.instagram.com/p/BL3oI99F9oe/?taken-by=moviewaypl

 

Arkadiusz Jakubik opowiedział o nauce w szkole teatralnej i późniejszych problemach ze znalezieniem zatrudnienia. W żartobliwy sposób przedstawia pierwsze stawiane przez siebie kroki w reżyserii teatralnej i filmowej. Wspomina „Prostą historię o miłości” i mówi o pracy nad najnowszą „Prostą historią o morderstwie”.

https://www.instagram.com/p/BL3q-zYFlKg/?taken-by=moviewaypl

Dlaczego scenariusz ma aż trzech autorów? Jak na planie odnajdywał się Eryk Lubos? Jakich niecenzuralnych rad Jakubik udzielał młodemu Mateuszowi Więcławkowi? Skąd w „Prostej historii…” nielinearna narracja? Co zainspirowało Jakubika do poruszenia problemu przemocy domowej? Dlaczego zaangażował Kingę Preis i Andrzeja Chyrę? Jaką radę ma dla widza, który zgubił się podczas seansu?

Wszystkiego dowiecie się z filmu.

 

  • Spotkanie: Andrzej Seweryn, Leszek Bodzak

„Ostatnia rodzina” okazała się zwycięzcą Tofifestowego konkursu FROM POLAND. Tutaj możecie przeczytać naszą recenzję laureata Złotego Anioła.

 

Tofifest 2016 goscie

 

Andrzej Seweryn wyjaśnił, co nim kierowało, kiedy decydował się na podjęcie współpracy z filmowcami, mającymi jeszcze niewielkie doświadczenie. Opowiadał o chemii, jaka łączyła go z Aleksandrą Konieczną i Dawidem Ogrodnikiem. Wyznał, co myśli o Tomaszu i Zdzisławie Beksińskim.

Odrobiny śmiechu dostarczył publiczności producent Leszek Bodzak. Przedstawiał absurdalne sytuacje zaistniałe podczas realizacji filmu. Opowiedział o procesie pozyskiwania praw do wykorzystania muzyki w filmie oraz o tworzeniu efektów specjalnych.

 

 

  • Gala zamknięcia

Podczas uroczystej ceremonii wręczono nagrody. Oto zwycięzcy:

  • ON AIR – Grand Prix – Złoty Anioł – Maren Ade za „Toniego Erdmanna”
  • ON AIR – Srebrny Anioł dla najlepszego reżysera – Morgan Simon za „Taste of Ink”
  • ON AIR – Nagroda Jury Studenckiego – Ivan I. Tverdovsky za „Zoologię”
  • ON AIR – Nagroda Jury Młodych – Morgan Simon za „Taste of Ink”
  • ON AIR – Wyróżnienie Specjalne – Stephanie di Giusto za „Tancerkę”
  • FROM POLAND – Złoty Anioł – Jan P. Matuszyński za „Ostatnią rodzinę”
  • LOKALIZACJE – Złoty Anioł – Monika Pawluczuk za „Koniec świata
  • SHORTCUT – Złoty Anioł – Benjamin Cleary za „Stutterer”
  • SHORTCUT – Wyróżnienie – Juanjo Giménez Peña za „Timecode”
  • SHORTCUT – Wyróżnienie – Kristof Hoornaert za „Empire”
  • SHORTCUT – Wyróżnienie – Gabi Virginia Șarga, Cătălin Rotaru za „4:15 P.M. The End of the World”

Remigiusz Zawadzki odebrał Flisaka dla twórcy związanego z regionem, a Allana Starskiego i Andrzeja Seweryna nagrodzono Złotymi Aniołami za całokształt twórczości.

 

https://www.instagram.com/p/BL4vkK8lVzs/?taken-by=moviewaypl

 

Po wręczeniu nagród odbył się koncert, na którym w hołdzie Davidowi Bowiemu zaśpiewali m.in. Brodka, Natalia Przybysz czy Tymon Tymański.

 


 

DZIEŃ 9

 

  • Spotkanie: Allan Starski

„Lista Schindlera”, „Pianista”, „Pan Tadeusz”, „Oliver Twist”, „Pokłosie” – między innymi te filmy tworzył laureat Oscara, z którym mieliśmy okazję spotkać się ostatniego dnia Tofifestu.

Allan Starski był bombardowany pytaniami. Wyjaśniał, jak wygląda współpraca scenografa z reżyserem. Tłumaczył mechanizmy, którym podlega podczas produkcji. Wspominał pracę nad konkretnymi filmami, przytaczając przykłady pojawiających się przeszkód i sposoby ich pokonania.

Czy nie jest mu przykro, kiedy po zakończeniu prac nad filmem stworzona przez niego scenografia zostaje zniszczona? Co myśli o postępie technologicznym i wszechobecnych efektach specjalnych?

Obejrzyj nagranie ze spotkania z cudotwórcą!

 


 

 

Więcej o Tofifestowych filmach możecie znaleźć tutaj. A by być na bieżąco, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

 

 

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW, który zakończył w niedzielę 7 czerwca swoją wirtualną edycję na...

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7...

Autor tekstu: Dagmara Gawrońska Ostatnie dni lutego spędziliśmy w animowanym świecie na słynnym...

Leave a Reply