Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW, który zakończył w niedzielę 7 czerwca swoją wirtualną edycję na platformie MOJEeKINO.PL, powraca do swojej pierwotnej wersji. 18 czerwca rozpocznie się jego 26. edycja w warszawskich kinach Amondo oraz Elektronik. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą 19 filmów, z których 13 to przedpremiery.


Festiwal WIOSNA FILMÓW rusza w Warszawie!


Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, wyjątkowo – ze względu na panującą sytuację – odbyła się online na platformie MOJEeKINO.PL. Filmy można było oglądać jednocześnie w 47 kinach w całej Polsce, które posiadają na platformie swoje wirtualne sale. W sumie pokazano 40 filmów, w tym aż 20 premier i przedpremier.Na prośbę widzów oraz w związku z tym, że kina stacjonarne ponownie się otworzyły, organizator festiwalu postanowił przedłużyć święto kina i zorganizować WIOSNĘ FILMÓW również w tradycyjnej wersji. Festiwal najpierw zagości w warszawskich kinach AMONDO oraz ELEKTRONIK, a następnie ruszy do wybranych miast w całej Polsce.

W Warszawie odbędzie się w dniach 18-25 czerwca w AMONDO oraz 19-22 czerwca w kinie ELEKTRONIK. Pokazanych zostanie 19 filmów, spośród których aż 13 to przedpremiery. Bilet na każdy seans kosztować będzie 12 złotych.Wśród filmów, które widzowie będą mogli zobaczyć na warszawskiej edycji, znajdą się obrazy cieszące się największą popularnością wirtualnej odsłony WIOSNY FILMÓW. Na festiwalowiczów czeka m.in pokaz głośnego dramatu „ZŁO NIE ISTNIEJE„, nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale. To najnowsza produkcja prześladowanego przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa, polskiej publiczności znanego z takich filmów jak „Uczciwy człowiek„, „Rękopisy płoną” czy „Pożegnanie”.

Kolejną propozycją jest „POWITANIE SŁOŃCA„, intrygujący dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz jej uniwersalnej sile. Reżyser Stephane Haskell spotyka się m.in. z więźniami w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin, więźniarkami w Kenii, Masajami, którzy jak się okazuje, praktykują jogę od wieków, dociera do Izraela, gdzie poznaje parę Żydów, która drogę do judaizmu odnalazła właśnie poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.Kolejnym filmem, który uwiódł publiczność wirtualnej edycji WIOSNY FILMÓW i który będzie można zobaczyć w Warszawie, jest najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka SEKRET BOGINI FORTUNY. Ta niezwykła historia miłości dwóch mężczyzn łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Wszystko to w imponującym entourage’u, który – wzorem innych filmów tego niezwykłego reżysera – podkreśla włoską elegancję.

W programie znajdą się także filmy dla miłośników kina skandynawskiego. Wśród nich fiński „W CO GRAJĄ LUDZIE” oraz duńska NADZIEJA„. Pierwsza propozycja to pełna humoru, słodko-gorzka satyra na pokolenie trzydziestolatków, porównywana przez krytyków do takich przebojów kinowych jak „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „Niewinne kłamstewka”. Z kolei „NADZIEJA” jest subtelną opowieścią o życiowych priorytetach i miłości. W rolach głównych wystąpili Andrea Bræin Hovig i jeden z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów Stellan Skarsgård.Fani kina francuskiego oraz kryminalnych zagadek również znajdą coś dla siebie. „TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ”, to kolejna propozycja, która podbiła serca widzów WIOSNY FILMÓW online. Nowy film cenionego europejskiego reżysera Dominika Molla („U Pana Marsa bez zmian”, „Mnich”) oparty jest na bestsellerowej powieści kryminalnej autorstwa Colin Niel. Reżyser umiejętnie gubi tropy i steruje uwagą widza, zapewniając mu zarówno pełną napięcia intrygę, jak i ekranową rozrywkę, w której do ostatniej sceny nic nie jest pewne.

To tylko niektóre propozycje spośród 19 filmów, jakie widzowie będą mogli zobaczyć na warszawskiej edycji festiwalu. Pełny program można znaleźć na stronie www.wiosnafilmow.pl, gdzie można także kupić bilety do obu kin. WIOSNA FILMÓW odbędzie się w warszawie w dniach 18-25 czerwca w kinach AMONDO oraz ELEKTRONIK.ORGANIZATOREM 26. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7...

Autor tekstu: Dagmara Gawrońska Ostatnie dni lutego spędziliśmy w animowanym świecie na słynnym...

Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe...

Leave a Reply