Tegoroczna edycja AfryKamery to kino artystyczne i gatunkowe, krótkie metraże, a także spotkania z gośćmi i energetyczne koncerty. W  programie znalazły się produkcje z całej Afryki: Madagaskaru, Egiptu, Ghany, Sudanu, Lesotho, Czadu czy Rwandy. 16. odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 10-19 grudnia w warszawskiej Kinotece, 17-19 grudnia we wrocławskim DCF, a w od 22 grudnia do 1 stycznia festiwalowe filmy będzie można zobaczyć w wersji online na mojeekino.pl 

Kino afrykańskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W tegorocznym repertuarze pojawią się filmy nagradzane na najważniejszych międzynarodowych imprezach filmowych, takich jak Berlinale, Sundance czy Festiwal w Wenecji.

Tegoroczną edycję otworzy film „Amira” w reżyserii egipskiego reżysera Mohameda Diaba. 

Palestyńczycy osadzeni w izraelskich więzieniach wierzą, że ocalą swój naród, tylko jeśli urodzą się kolejne pokolenia palestyńskich dzieci. Tylko jak to zrobić bez możliwości spotykania się z żonami? Rozwiązaniem staje się szmuglowanie spermy, w czym pomagają przekupni strażnicy. Tytułowa Amira została spłodzona właśnie w taki sposób. Wychowana w kulcie uwięzionego ojca będzie musiała zweryfikować swoją tożsamość, gdy jako nastolatka odkryje, że przy jej poczęciu nie wszystko poszło zgodnie z planem. „Amira” to wciągający dramat jednostki i oryginalne spojrzenie na konflikt palestyńsko-izraelski.

Amira, fot. materiały prasowe

Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent, różnorodne, eklektyczne i bogate. 16. AfryKamera będzie niezwykłą podróżą po kontynencie. Jednym z motywów przewodnich tegorocznej edycji będzie „Archipelag Afryka”. Tym razem organizatorzy postanowili zawędrować w wyspiarskie regiony Afryki. Tegoroczny program odkryje piękno oceanów, ale także poruszy problemy ekologiczne i społeczne z nimi związane, które stają się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla Afryki, ale i dla całego świata.

W tym roku szczególna uwaga zostanie skierowana na Madagaskar, niezwykły kraj-wyspę, o bogatej tradycji, również kinematograficznej. Poprzez szereg znakomitych filmów organizatorzy festiwalu mają nadzieję zmienić choć trochę jego  postrzeganie. Poruszony zostanie także trudny temat klęski głodu, która dotknęła tę wyspę. Nie zabraknie wątków ekologicznych i społecznych, w tym odnoszących się do kryzysu klimatycznego. Jednocześnie będzie to okazja do przybliżenia kultury kraju, w tym niezwykłej tradycji muzycznej i tanecznej, która zostanie pokazana m.in. w filmie „Haingosoa” w reżyserii Edouarda Joubeauda.

Haingo to młoda Malgaszka, która stara się samotnie utrzymać i wychować kilkuletnią córkę. Kiedy ich sytuacja finansowa staje się coraz gorsza, Haingo postanawia opuścić rodzinną wioskę i przenieść się do stolicy, gdzie otrzymuje próbny kontrakt w grupie tanecznej. Edouard Joubeaud odkrywa przed nami nieznany kawałek malgaskiej kultury z jej tradycyjnymi instumentami, tańcem i śpiewem, dodając do tego współczesne brzmienia i style. Film jest gratką dla wszystkich poszukiwaczy inspiracji muzycznych, w szczególności z wyspiarskich rejonów Afryki.

Haingosoa, fot. materiały prasowe

Wyjątkową okazją do zapoznania się z afrykańską kulturą będzie sekcja Africa Moving, przybliżająca taneczną odsłonę kontynentu. Organizatorzy pokazują różnorodne aspekty afrykańskiego tańca poprzez bogaty wybór produkcji z różnych obszarów kontynentu, między innymi Demokratycznej Republiki Konga i Mozambiku.

Poza najnowszymi filmami z kontynentu, widzowie będą mogli obejrzeć Klasyki AfryKamery – najlepsze tytuły z poprzednich edycji festiwalu, między innymi sudańskiego kandydata do Oscara 2020 „Umrzesz, mając 20 lat” czy zwycięzcę ubiegłorocznej edycji AfryKamery – iworyjski film „Noc Królów”.

Na festiwalu nie zabraknie także filmów krótkometrażowych. Selekcja przygotowana przez Festiwal AfryKamera to wybór dokonany z blisko pół tysiąca krótkich metraży nie tylko z Afryki, a za sprawą filmów z Egiptu, Ugandy, RPA czy Sudanu to też szeroki przekrój samego kontynentu. 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz kolejny zaprezentowane zostaną filmy poświęcone środowisku i ekologii w Afryce.

W ramach bloku EkoAfryka Dzieciom odbędą się trzy seanse poruszające kwestie środowiska, klimatu i migracji. Po każdym z nich dla uczniów na sali kinowej przygotowany będzie jednogodzinny warsztatprowadzony przez ekspertki edukacji globalnej, aby młodzi widzowie mogli pogłębić swoją wiedzę o danym zagadnieniem. To także szansa na budowanie kompetencji i wrażliwości młodych ludzi i rozwijanie ich zainteresowań.

Festiwal zakończy pokaz filmu „Neptune Frost”. To zupełnie wyjątkowe połączenie musicalu i filmu sci-fi, stworzonego przez duet reżyserski Saul Williams i Anisia Uzeyman w nurcie afrofuturyzmu. Z jednej strony, to opowieść o miłosnej relacji pomiędzy interpłciowym hakerem o imieniu Neptune i Matalusą, górnikiem z kopalni koltanu w bliżej niezidentyfikowanej czasowo miejscowości w Rwandzie, których więź prowadzi do zasiania ziarna rewolucji. Z drugiej strony, to bardzo mocny protest przeciwko neokolonializmowi i kapitalizmowi w różnych jego odsłonach. Wyjątkowości dodają tutaj zjawiskowe, dopracowane w każdym szczególe kostiumy i scenografia, a także skomponowana przez Saula Williamsa, łącząca wiele różnych gatunków muzyka, która wraz z aktorami pełni rolę komentatora rozgrywających się wydarzeń.

Neptune Frost, fot. materiały prasowe

W ramach festiwalu odbędzie się też szereg wydarzeń specjalnych, w tym dzień edukacji globalnej zorganizowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas którego odbędzie się debata o ekologii, klimacie, uchodźstwie czy też prezentowaniu kontynentu afrykańskiego w mediach. Na festiwalu zostanie pokazany również niezwykle mocny i ważny dokument „Przestańcie nas filmować” w reżyserii Jorisa Postemy, który próbuje przełamać konwencjonalne myślenie odnośnie „narracji o Afryce”. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla edukatorów, jak i dla każdego miłośnika tego kontynentu!

Przestańcie nas filmować, fot. materiały prasowe

Organizatorzy festiwalu przygotowali też muzyczne niespodzianki – w ramach tegorocznej edycji w klubie SPATiF odbędą się aż dwa koncerty. 

11 grudnia wystąpi ODD OKODDO, czyli kenijsko-niemiecki duet tworzony przez Olitha Ratego i Svena Kacirka oraz trio Polski Piach: Zakrocki/Mełech/Domagalski. Olith Ratego śpiewa w stylu muzycznym nazywanym „dodo” powstałym u wybrzeży kenijskiego Jeziora Wiktorii, charakteryzującym się wysokimi tonami i uduchowioną ekspresją. Swoją muzykę nazywa „dodo blues”, która służy mu do poruszania wielu ważnych tematów związanych z polityką, rodziną i oczywiście miłością. Będzie to pierwszy występ duetu ODD OKODDO w Polsce!

ODD OKODDO, fot. materiały prasowe 

Drugim koncertem dla festiwalowej publiczności będzie występ producenta muzyki elektronicznej Daniela Jakoba, znanego lepiej jako Dejot. 

Filmy z tegorocznego programu będzie można oglądać w dniach 10-19 grudnia w Kinotece (Warszawa) oraz 17-19 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym (Wrocław). Na początku 2022 r. AfryKamera pojawi się stacjonarnie w kinach w całej Polsce. 

Od 22 grudnia do 1 stycznia filmy z repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania afrykańskiej kinematografii pokazywane podczas szesnastej edycji festiwalu.

Karnety na warszawską odsłonę festiwalu można kupić w kasie Kinoteki oraz w aplikacji Going, a bilety na poszczególne seanse dostępne są w kasach i na stronie kina: www.kinoteka.pl.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie www.afrykamera.pl

About the Author
Related Posts

Kryminały, komedie, dramaty, dokumenty, programy sportowe, filmy akcji, czy familijne – to tylko...

Zakończyła się 12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Podczas Gali zamknięcia ogłoszono...

Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić ouchodźcach. W...

Leave a Reply