Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto dobiegł końca. Przez 11 dni zaprezentowano prawdziwe filmowe perełki, które za kilka miesięcy rozpoczną bieg w oscarowym wyścigu. Na co zwrócić uwagę w najbliższym czasie? Co okazało się festiwalowym zaskoczeniem?

Ślicznotki

Ślicznotki są zabawne, intrygujące i wzruszające. Opowiadają o przyjaźni, macierzyństwie i kobiecości. To prawdziwa wizualna uczta, imponujące tańce na rurze i porywająca muzyka. Jennifer Lopez jest w niebywałej formie. Nie można oderwać od niej oczu. Zadziorna, hipnotyczna i pełna uwodzicielskiej energii. Taki też jest ten film. Prawdziwa petarda pełna aktorskich zaskoczeń. 

Historia małżeńska

Historia małżeńska w przejmujący sposób opowiada o sztuce kompromisu i cienkiej granicy między nim a całkowitą rezygnacją z siebie w związku. Baumbach po raz kolejny pokazuje, że ma niebywałe ucho do dialogów i skutecznie wyciąga esencję z międzyludzkich relacji. Ten film to prawdziwa jazda bez trzymanki, która najwięcej zyskuje w krótkich momentach ciszy. Driver i Jahansson zasługują na brawa! 

True History of the Kelly Gang

Justin Kurzel przenosi nas do Australii, gdzie pod koniec XIX w. działał niebezpieczny gang Kelly’ego. Wyrzutek społeczny uciskany przez władzę postanowił dokonać zemsty na władzy i bogaczach. Samodzielnie wymierzał sprawiedliwość, nie szczędząc brutalności i agresji. True History of the Kelly Gang opowiada o jego poczynaniach, ale ucieka od dosłowności. Kurzel bazuje na ludowych legendach, wpisując w swój film szerszy komentarz, doszukując się wyjaśnienia, dlaczego Kelly – pomimo zbrodniczej działalności – stał się bohaterem ludu.

Do tego piękne zdjęcia, nowoczesna muzyka i charyzmatyczne aktorstwo!

Proxima

Sarah (Eva Green) jest mamą i astronautką. Te dwie role nie istnieją bez siebie, uzupełniają się i nieustannie przenikają. Właśnie zakwalifikowała się do kolejnej misji i będzie jedyną kobietą w załodze. Szczęście miesza się z wątpliwościami. W domu jest mamą, a jej córka Stella wciąż bardzo jej potrzebuje. 

Winocour tworzy kino intymne i skupione na międzyludzkich relacjach. W powietrzu unoszą się niewypowiedziane słowa, niespełnione obietnice i wielka matczyna miłość. Proxima to film zapadający w pamięć, pełen podskórnego niepokoju i nieokreślonego ciepła. Wzruszający występ Evy Green stanowi serce całego film.

Boże Ciało

Film Jana Komasy jest zaskakujący i pobudzający. Daje niebywałe pole do dyskusji na temat kryzysu w Kościele, istoty duszpasterstwa i poszukiwania wiary. Oprócz ważnego i zajmującego tematu, Boże Ciało  niesie w sobie ważne filmowe odkrycie. Bartosz Bielenia to serce całej produkcji. Hipnotyzujące oczy, które stają się zwierciadłem duszy, to niezapomniany obraz pozostający na długo po seansie. Warto wyjść ze swojej strefy komfortu, by poszukiwać odpowiedzi na trudne pytania o odwagę, religijność i bycie dobrym człowiekiem.

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply