7 listopada we Wrocławiu startuje 14. American Film Festival. W stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć najlepsze amerykańskie produkcje ostatniego roku. Jest, w czym wybierać! Wybrałam kilka tytułów, które udało mi się wcześniej zobaczyć na festiwalowym szlaku i mogę polecić. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę.

American Film Festival TOP 6

Brutalna szczerość

Białe kłamstwo czy szczera prawda? Życie w świecie pozorów czy konfrontowanie się z własnymi lękami? Nicole Holofcener zabiera nas do świata 40-latków, którzy znajdują się na rozdrożu i muszą podjąć decyzje dotyczące przyszłości. You Hurt My Feelings przygląda się przede wszystkim dorosłym, którzy zaczynają wątpić w siebie i swoje umiejętności. Ich emocjonalna nieporadność przyciąga uwagę, a dojrzałość dodaje całości głębi.

Córka Starlingów

A still from The Starling Girl by Laurel Parmet, an official selection of the U.S. Dramatic Competition at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute

Radykalne wspólnoty religijne przyprawiają mnie o dreszcze. Surowe zasady, brak przestrzeni na popełnianie błędów, nieustanna ocena i podążania za jedyną słuszną wizją świata i budowania życia. W „The Starling Girl” fundamentalni chrześcijanie w Kentucky wyznaczają ścieżkę, po której musi wędrować dorastająca Jem (Eliza Scalnen).

Ten film to słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu, pierwszej miłości i budowaniu relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Dla Scanlen warto poświęcić każdą minutę!

Czasem myślę o umieraniu

Daisy Ridley appears in a still from Sometimes I Think About Dying by Rachel Lambert, an official selection of the U.S. Dramatic Competition at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute | photo by Dustin Lane

Powiedzieć o Fran, że jest introwertyczką, to nic nie powiedzieć. Wycofana, zamknięta w sobie spędza dni w samotności, rozmyślając o śmierci. Czas w pracy upływa jej na powtarzalnym wykonywaniu obowiązków i podsłuchiwaniu rozmów współpracowników. W jej życiu pojawia się odrobina kolorytu, kiedy do biura przychodzi Robert. Co może się wydarzyć?

Eileen

A still from Eileen by William Oldroyd, an official selection of the Premieres program at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute. All photos are copyrighted and may be used by the press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or 'Courtesy of Sundance Institute.’ Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly prohibited.

W powietrzu unosi się atmosfera stagnacji i oczekiwania na nieoczekiwane. W życiu młodej Eileen (Thomasin McKenzie) zapanowała ponura rutyna, ale wkrótce jej los się odmieni. William Oldroyd zabiera nas do minionego świat. Patrzymy na Amerykę lat 60., ale bohaterki ubrane w kostium z powodzeniem odnalazły by się we współczesności. Eileen to kino dylematów, trudnych wyborów, przebudzenia i zaskoczeń, które odmieniają patrzenie na otoczenie.

Ten film pokazuje, że tęsknota za wolnością i miłością sprawia, że wszystko, co uosabia możliwość innego życia jest atrakcyjne. Eileen to mały film, który bawi się z oczekiwaniami widowni i daje jej przeciwieństwo tego, czego oczekują. Jedna z ciekawszych pozycji tegorocznego Sundance.

Pamięć

Pamięć kształtuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Daje nam tożsamości i pozwala kreować siebie w oparciu o własne doświadczenie. To ona dodaje nam skrzydeł albo odbiera sił do działania. Michel Franco tworzy film o (nie)pamięci w walce o zachowanie siebie. Memory zachwyca subtelnością opowiadania, wybitnym aktorstwem i poruszającymi niedopowiedzeniami.

Meksykański reżyser skutecznie buduje napięcie i umiejętnie wygrywa emocje, będąc daleko od szantażowania widza w walce o najmniejszą reakcję. Siła Memory tkwi w subtelności. Po seansie zostają z widzem poszczególne sceny, ale też nadzieja, że każdy ma szansę na szczęście.

Priscilla

„Priscilla” to film o kobiecie zamkniętej w klatce. Sofia Coppola postanawia opowiedzieć o życiu w cieniu gwiazdy. Choć reżyserka wpada w liczne schematy, potrafi w zajmujący sposób spoglądać na dojrzewanie i odkrywanie siebie w relacji z mężczyzną i z dala od niego. Kino emancypacyjne w ładnym anturażu, które ogląda się z przyjemnością.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply