Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas zadumy i wyciszenia. Wiosna dochodzi do głosu, natura budzi się do życia, a chrześcijanie radują się Zmartwychwstaniem Chrystusa. Tematyka biblijna już od początku historii kinematografii zajmowała sporo miejsca na ekranie. Bogaty materiał wyjściowy dostarczał wielu ekranizacji losów Zbawiciela. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

Filmy bibiljne | Top 10

  1. Syn Boży, reż. Christopher Spancer

Filmy bibiljne | Top 10

Kinowa ekranizacja bijącego rekordy popularności serialu Biblia ukazuje losy Jezusa Chrystusa od narodzin po ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Choć całość jest poprawna i nie oferuje niczego nowego, Diogo Morgado zasługuje na uwagę.

Do zobaczenia: http://www.cda.pl/video/2026992a

  1. Zmartwychwstały, reż. Kevin Reynolds

Filmy bibiljne | Top 10

Biblijna opowieść z detektywistycznym zacięciem. Reynolds prowadzi narrację rodem z kryminału, poszukując odpowiedzi na niezwykłe zjawisko, jakim bez wątpienia było zmartwychwstanie. Do tego Jezus w końcu przestaje być przedstawiany jako jednowymiarowa postać z obrazka – zyskuje spokój, wyważenie i ludzką twarz.

Do zobaczenia: http://vodcom.pl/zmartwychwstaly

  1. Maria, Matka Jezusa, reż. Kevin Connor

Historia Jezusa opowiedziana z perspektywy Marii. O ile całość filmowego wykonania może przyprawiać o dreszcz przerażenia, ciekawym wydaje się obsadzenie Christiana Bale’a w roli Mesjasza.

 

  1. Opowieść o Zbawicielu, reż. Philip Saville

Filmy bibiljne | Top 10

Kanadyjsko – brytyjska produkcja, do której zostali zaangażowani jedni z najlepszych aktorów teatralnych, to wierne przedstawienie Ewangelii według św. Jana. Większość historii zostaje opowiedziana głosem Christophera Plummera.

Do zobaczenia: http://www.cda.pl/video/81563a6

  1. Opowieść wszechczasów, reż. Jean Negulesco, David Lean, George Stevens

Filmy bibiljne | Top 10

Zrealizowana z wielkim rozmachem produkcja o życiu i śmierci Jezusa Chrystusa z fenomenalną rolą Maxa von Sydowa. Film otrzymał pięć nominacji do Oscara.

 

  1. Żywot Briana, reż. Terry Jones

Filmy bibiljne | Top 10

Grupa Monty Pythona do każdego tematu podchodzi z dystansem i odpowiednim humorem. Tym razem jest podobnie, kiedy w Nazarecie rodzi się Brian, który omyłkowo zostaje uznany za Mesjasza. Groteska i absurd sprawiają, że o tym filmie nie można zapomnieć.

Do zobaczenia: http://www.cda.pl/video/190155da

  1. Jesus Christ Superstar, reż. Norman Jewison

Filmy bibiljne | Top 10

Biblijny musical? Jewison pokazał, że takie połączenie potrafi świetnie się sprawdzić. Historia życia Jezusa zostaje pokazana w takt muzyki Andrew Lloyda Webbera.

 

  1. Ostatnie kuszenie Chrystusa, reż. Martin Scorsese

Filmy bibiljne | Top 10

Jezus z Nazaretu, w tej roli Willem Dafoe, zostaje przedstawiony jako człowiek z krwi i kości, który musi się zmierzyć ze swoim przeznaczeniem. Filmowa rozprawa na temat wiary, która, choć nie oparta na Biblii, daje szeroki kontekst do filozoficznych rozmyślań.

 

  1. Ewangelia wg św. Mateusza, reż. Pier Paolo Pasolini

Filmy bibiljne | Top 10

Wygrana na festiwalu w Wenecji, trzy oscarowe nominacje i niezwykle wierna ekranizacja Ewangelii. Pasolini był ateistą, który stworzył najlepszy film o losach Chrystusa.

 

  1. Pasja, reż. Mel Gibson

Filmy bibiljne | Top 10

Niezwykle naturalistyczne i brutalne przedstawienie ostatnich dwunastu godzin z życia Jezusa od modlitwy w gaju oliwnym aż do ukrzyżowania na wzgórzu Golgoty i zmartwychwstania. Pomimo wizualnego dopracowania i dosadnych obrazów, Gibson nie stworzył niczego nowego. To niezwykle wiarygodne przedstawienie obliczone na szokowanie.

Do zobaczenia: http://www.cineman.pl/filmy/Filmy,Dramat/Pasja

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply