Duchy występują nie tylko w kinie grozy. Horrory w dużej mierze zawłaszczyły sobie symbol ducha jako coś strasznego, pochodzącego z innego wymiaru. Zazwyczaj jest nośnikiem lęku, destrukcji i źródłem kłopotów dla protagonistów. Filmy z duchami mają też mniej strasznie przedstawienia przybysz z innego świata. Oto subiektywne zestawienie.

Ghostbusters_logo.svg

  1. Scooby-doo, reż. Raja Gosnell

Chyba większość z nas pamięta kreskówkę, w której gromada przyjaciół wraz z psem Scooby –doo wsiadała w magicznych samochód i wyruszała na ratunek ludziom prześladowanym przez ducha. Co prawda po serii strasznych i niepokojących wydarzeń, okazywało się, że wywoływanie strachu było dokładnie zaplanowaną mistyfikacją i rodzajem zemsty. Raja Gosnell przeniósł tych  bohaterów na duży ekran. Cała paczka po chwilowym rozstaniu pojawia się na Wyspie Strachów, gdzie ma zająć się wyjaśnieniem serii paranormalnych zjawisk.

  1. Kacper, reż. Brad Silberling

kacper

Kacper to bardzo przyjazny duszek. Nie straszy, nie prześladuje, tylko szuka przyjaciół, z którymi odnajdzie nić porozumienia. Wzbudza same pozytywne emocje i empatię. Szczególe, że jest wyśmiewany przez współtowarzyszy, Strecha, Stinkie i Fatso, którzy głęboko wzięli sobie do serca misję przerażenia napotkanych ludzi. Film Brada Silberlinga opowiada o przyjaźni między Kacprem a Kat (Christina Ricci) i porozumieniu między wymiarami.

  1. Pogromcy duchów, reż. Ivan Reitman

pogromcy

Zapaleni naukowcy, którzy zostają zdegradowani i wyrzuceni z uczelnianych stanowisk, otwierają własny biznes: Pogromców duchów. Przerażające zjawiska nadprzyrodzone nabierają na sile, a przyjaciele z zaawansowanym sprzętem do łapania duchów wyruszają na ratunek. Jest śmiesznie i groźnie, szczególnie w finalnej scenie starcia z demonicznym duchem.

  1. Sok z żuka, reż. Tim Burton

sokzzuka

Tim Burton uwielbia przedstawiać dziwne i wyobcowane postaci. Tym razem do domu zamieszkiwanego przez dwójkę duchów wprowadza się nowa rodzina. Jak pogodzić życie obu światów odbywające się równolegle? Rozpoczyna się walka o własną przestrzeń, w której ma pomóc bioegzorcysta Beetlejuice.

    1. Uwierz w ducha, reż. Jerry Zucker

uwierzwduchaScena z lepieniem garnka z gliny jest już uznawana za kultową w historii kina. Tak jak postać Sama (Patrick Swayze), który jest stale obecny obok swojej dziewczyny, Molly (Demi Moore). To niesamowita opowieść o miłości, która jest w stanie pokonać śmierć. Zastrzelony na ulicy chłopak powraca z zaświatów, aby ostrzeż Molly przed niebezpieczeństwem, choć nie jest to takie łatwe…

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply