Ukraina! Festiwal Filmowy, jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce, rozpocznie się już 11 listopada na platformie mojeekino.pl, a od 12 listopada seanse będą odbywać się w warszawskiej Kinotece. W programie tegorocznej, szóstej edycji, znalazły się pokazy najnowszych ukraińskich filmów oraz wydarzenia towarzyszące.

W ramach tegorocznej odsłony festiwalu zostaną pokazane 54 filmy, w tym najnowsze produkcje fabularne, dokumentalne, animowane i krótkometrażowe, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, powstałe w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. 

Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

Hasło tegorocznego festiwalu to OBECNOŚĆ, rozumiana na kilka sposobów. To ugruntowana już obecność społeczności ukraińskiej w Polsce, to coraz bardziej doceniana obecność ukraińskiej kultury na arenie międzynarodowej, to wreszcie obecność interpretowana jako skupienie ukraińskich twórców filmowych na uważnej obserwacji ukraińskiej teraźniejszości.

Tegoroczny festiwal otworzy Nosorożec w reżyserii Ołeha Sencowa, pokazywany premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Nosorożec, fot. materiały prasowe

W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie „Nosorożec” – agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą.Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile – ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

Filmem zamknięcia będzie ukraiński kandydat do Oscara 2022 – Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt.

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy.

Złe drogi, fot. materiały prasowe

W programie tegorocznej edycji znalazł się także nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny film reżyserki Kateryny Gornostaj Przystanek Ziemia oraz nagradzany dokument Ten deszcz nigdy nie ustanie w reżyserii Aliny Horłowej.

Podobnie jak na poprzednich odsłonach festiwalu, także w tym roku będzie trwał plebiscyt publiczności, która wybierze najlepszy film festiwalu. W zeszłym roku nagrodę publiczności otrzymały dwa filmy: U311 Czerkasy w reżyserii Tymura Jaszczenko oraz Ziemia jest niebieska jak pomarańcza w reżyserii Iryny Ciłyk. Oba filmy będzie można zobaczyć na festiwalu.

W tym roku festiwal zostanie poszerzony o konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostało 21 filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, które będą oceniane przez jury profesjonalne, jak i jury społeczne. W konkursie będzie można zobaczyć filmy z Ukrainy, Polski a także innych krajów. Wyjątkowym wydarzeniem dla kinomanów będzie retrospektywa filmów Kiry Muratowej. To reżyserka niezwykła, radziecka i ukraińska zarazem. Jej wybitna twórczość jednak jest wciąż mało znana.  Reżyserka zmarła w 2018 r. w wieku 83 lat w Odessie, gdzie mieszkała i tworzyła w ostatnich 23 latach swojego życia.

W ramach przybliżenia jej autorskiej twórczości zostaną pokazane filmy: 

 • Krótkie spotkania
 • Długie pożegnania
 • Syndrom asteniczny
 • Wieczny powrót

Nie zabraknie też ciekawych wydarzeń towarzyszących, takich jak Misiowy Poranek dla dzieci, debata o kinie ukraińskim ostatnich 30 lat, wystawa prac Iwana Prychodko, jednego z najciekawszych ukraińskich artystów ludowych, spotkania z twórcami, zabawa w klubie festiwalowym Kulturalna oraz silent disco w ukraińskich rytmach.

W ciągu ostatnich lat festiwal filmowy Ukraina! stał się̨ rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy oraz Lublina, gdzie w 2019 roku odbyła się pierwsza replika festiwalu. W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbędzie się ono także w największych miastach Polski. W październiku we Wrocławiu i Toruniu odbyły się pierwsze repliki w ramach tegorocznej edycji. W tym roku festiwal odwiedzi także:

 • Łódź – ŁDK, Kino Perspektywa (5-7.11)
 • Gorzów Wielkopolski – Kino 60 Krzeseł (11-17.11)
 • Kraków – Kino Pod Baranami (12-18.11)
 • Gdańsk  – Kino Żak (12-18.11)
 • Białystok  – Kino Forum (12-17.11)
 • Katowice  – Kino Światowid (19- 28.11)
 • Poznań – Kino Muza (25.11-2.12)
 • Lublin – Centrum Kultury (3-5.12)
 • Kraków – Kino Paradox  (9-12.12)

Od 11 do 21 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas szóstej odsłony festiwalu.

Szczegółowy program warszawskiej odsłony festiwalu znajduje się na stronie www.ukrainaff.com. Karnety oraz bilety dostępne są w kasach i na stronie Kinoteki, w aplikacji Going, w salonach Empik i na stronie www.empikbilety.pl

Karnety i bilety na pokazy online są dostępne na stronie www.mojeekino.pl

źródło: informacja prasowa

Related Posts

FlixClassic to platforma VOD skierowana do miłośników kina, którzy chcą poznać lub odkryć na nowo...

Zapowiadając aż 18 nowych polskich produkcji, Netflix stawia na różnorodność gatunków wśród...

19 grudnia zakończyła się warszawska odsłona festiwalu filmowego AfryKamera. Podczas tegorocznej...

Leave a Reply