Bohaterką tegorocznej edycji plakatu LGBT Film Festival jest Kim Lee – nieżyjąca już polska drag queen i aktywista ruchu LGBTQ+. 

Pochodząca z Wietnamu Kim Lee uznawana jest za jedną z najaktywniejszych i najbardziej z znanych polskich drag queen. Wcielała się ikony polskiego i światowego show bussinesu, występując w klubach między innymi jako Violetta Villas, Kora, Hanna Banaszak, Beata Kozidrak, Kayah, Urszula, Liza Minnelli i Marilyn Monroe. W repertuarze miała około 200 piosenek. Okazjonalnie pojawiała się w filmach i teledyskach w tym między innymi do utworów Margaret i grupy Psychocukier. Po Konkursie Piosenki Eurowizja 2014 pojawiła się w teledysku będącym odpowiedzią na występ Donatana i Cleo i ich utwór „My Słowianie”. Jako aktorka występowała między innymi w spektaklach w Teatrze Powszechnym, TR Warszawa i Teatrze Druga Strefa.

Kim udzielała się również w polskim środowisku LGBT, występując charytatywnie na imprezach i wspierając organizacje walczące o prawa osób transpłciowych. Współpracowała z Kampanią Przeciw Homofobii i ze stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza. Brała udział w Manifach i Paradach Równości. Zorganizowała 11 edycji Kim Lee Drag Queen Festiwal. Współorganizowała też konkurs Miss Trans. 

Zmarła w grudniu zeszłego roku w wyniku zarażenia COVID-19. 

– W tym roku na plakacie wspominamy Kim Lee, jedną z najsłynniejszych polskich drag queen. Od pierwszych edycji festiwalu Kim była bardzo mocno zaangażowana w przygotowania naszego święta, w 2017 roku poprowadziła także galę otwarcia 8. edycji w warszawskiej Kinotece – mówi Wiktor Morka, dyrektor LGBT Film Festival. – Jest częścią historii polskiego ruchu LGBT, aktywnie działała na rzecz społeczności, udzielała się charytatywnie, wspierała organizacje walczące o prawa osób transpłciowych. Zawsze gotowa, uśmiechnięta, pełna humoru, dobroci i oddania wszystkiemu, co robiła, była dla nas wzorem do naśladowania. Złotymi zgłoskami zapisała się w historii polskiej społeczności LGBTQ+. Ten plakat jest dla niej! 


Autorką plakatu jest Marta Konarzewska – ilustratorka, graficzka, współpracująca z LGBT Film Festival od kilku lat. Na co dzień projektuje okładki książek w wydawnictwie Filtry, tworzy murale w przestrzeni warszawskiej i zajmuje się składem magazynu „Ferment. Pismo o winie.”, dla którego również tworzy ilustracje.

LGBT Film Festival rozpocznie się w tym roku od odsłony warszawskiej, gdańskiej i wrocławskiej, które odbędą się w dniach 17-24 września. Potem organizatorzy zapraszają widzów do Krakowa, Poznania, Łodzi, Bydgoszczy, Katowic i Szczecina. Festiwal jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ (lesbian, gay, bisexual, transgender). Tym razem w ramach blisko stu projekcji pokazane zostaną filmy fabularne, dokumenty i krótkie metraże z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych, takich jak festiwale w Cannes, Berlinie i Wenecji, a więc tytuły najlepiej przyjęte przez krytyków i publiczność z całego świata. 

Szczegóły na stronie https://lgbtfestival.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival.

Related Posts

Kryminały, komedie, dramaty, dokumenty, programy sportowe, filmy akcji, czy familijne – to tylko...

Zakończyła się 12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Podczas Gali zamknięcia ogłoszono...

Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić ouchodźcach. W...

Leave a Reply