Festiwal Filmowy Kino w Trampkach w tym roku powraca w dwóch odsłonach: wiosennej z filmami krótkometrażowymi i letniej z propozycjami filmów długometrażowych.

Zaczynamy 19 kwietnia aż z 30 najlepszymi obrazami z całego świata i Międzynarodowym Konkursem Filmów Krótkometrażowych.

Kino w Trampkach powraca z wiosenną energią

Zgodnie z zapowiedziami w 2020 roku, koncepcja trzech kolejnych edycji festiwalu dla i młodzieży jest połączona jednym wspólnym motywem, a jest nim rozumiana na wiele sposobów… dżungla. Po raz pierwszy ten symbol pojawił się przed rokiem, a w 2021 roku zmieniamy optykę.

– Tym razem dżungla w rozumieniu miejsca zamieszkania. Utkana z wysokich budynków, labiryntów ulic, chodników, betonu i szkła. Zachęcamy widzów do eksplorowania miast pod wieloma aspektami – mówi Agnieszka Drzewiecka-Protić, dyrektorka festiwalu. – Chcemy zachęcić do eksplorowania swojego miasta, odkrywania go na nowo, ale też do przyjrzenia się mu krytycznie. Niezwykle cieszy nas podejście i zaangażowanie w festiwal młodzieży i dzieci, którzy mimo zmęczenia panującą od ponad roku sytuacją nadal chcą brać czynny udział np. w składach jurorskich Kina w Trampkach, czy tworząc Młodzieżową Grupę Programową. To dowodzi głodu działania, jaki szczególnie teraz im doskwiera.

Zamknijcie oczy i uruchomcie wyobraźnię!

Filmowe propozycje festiwalu to pozycje, które angażują młodego widza, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do udziału w dyskusji o przedstawionych problemach i tematach, uczą krytycznego spojrzenia na otaczający świat, są ważne.

Tegoroczne oglądanie krótkich historii to równocześnie trwające dwa wydarzenia festiwalowe: 9. edycja Kina w Trampkach w Warszawie i 3. edycja Kina w Trampkach w Gdańsku.

– Oswajanie dzieci i młodzieży z emocjami, ze zmiennością, spoglądanie na ważne zagadnienia od innej strony i szukanie kreatywnych rozwiązań, to cel tej odsłony Trampek – mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna festiwalu. – Chcemy, aby nasi młodzi widzowie, dzięki formule online w całej Polsce, mogli zbliżyć się do ważnych i niekiedy trudnych tematów, to ważne i rozwojowe, bo uważamy, że kino ma edukować mądrze.

Filmy (aktorskie, animacje i dokumentalne) dostępne w wiosennej edycji zostały podzielone na pięć kategorii wiekowych (5+, 7+, 9+, 12+, 14+). Filmy dostępne są na stronie kinowtrampkach.pl od 19 kwietnia do 30 maja 2021, karnet na wszystkie filmy to 35 zł, bilet jednorazowy 5 zł.

TEMATYKA FILMÓW:

  • PSYCHOLOGIA RELACJI – Jesteśmy stworzeniami stadnymi i nasze relacje z innymi generują mnóstwo emocji. Prezentowanym w tym temacie filmom będziemy przyglądać się pod kątem korelacji pomiędzy rówieśnikami, ale też relacji międzypokoleniowych – rodzice i dzieci, nauczyciele  i uczniowie, dziadkowie i wnuki. Filmy dotykają ważnych problemów psychologicznych, takich jak: potrzeba akceptacji, bycie w grupie, odpowiedzialność, przyjaźń, uczenie od siebie nawzajem, autorytet, wzorce, wymiana doświadczeń. Mamy poczucie, że są to tematy ważne i pomocne też w kontekście konfrontowania się z emocjami, które przynosi pandemia i izolacja.
  • JA WOBEC INNYCH – Jesteśmy sobą. Bardzo specyficzni, tajemniczy odsłaniamy przed innymi część siebie. Ten blok tematyczny również dotyczy emocji, psychologii i relacji, ale z naciskiem na to, w jaki sposób się ustawiamy wobec innych, w jaki sposób się z innymi komunikujemy, wchodzimy  w relacje. Czy jesteśmy otwarci? Czy przyjmujemy w relacjach z innymi jakieś klisze, założenia, stereotypy, które tę relację zmieniają?
  • ZMIANA – Wszystko płynie. Nikt nie stawia dwa razy stopy w tej samej rzece. Czy jesteśmy jak wielkie głazy zmywane przez tę płynącą wodę, czy jak małe kamyczki, które pędzą z nurtem w dal? Ten wątek ma wymiar jednostkowy i społeczny. Filmy w tym bloku będą mówiły o wszelkiego rodzaju zmianach, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie – czy to na poziomie ich własnego, codziennego życia, czy na poziomie bardziej społecznym – zmian, z którymi spotykamy się my wszyscy (klimat, migracje, pandemia).
  • WYOBRAŹNIA, KREATYWNE ROZWIĄZANIA – Naturalna umiejętność każdego urodzonego dziecka to testowanie i eksperymentowanie. Każda i każdy z nas to ma! Można o tym na chwilę zapomnieć, ale nie można się tego pozbyć. Ten dział nawiązuje do idei tegorocznego festiwalu. Mamy nadzieję, że filmy, które zobaczycie w tym bloku, będą dla Was natchnieniem do szukania rozwiązań i działań w swoim życiu. Bohaterowie często w nietypowy sposób używają swojej wyobraźni, która jest krokiem na drodze do działania.

Wraz z początkiem lata wyruszymy w przygodę z filmami długometrażowymi, ale o tym napiszemy wkrótce.


informacja prasowa

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Kryminały, komedie, dramaty, dokumenty, programy sportowe, filmy akcji, czy familijne – to tylko...

Zakończyła się 12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Podczas Gali zamknięcia ogłoszono...

Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić ouchodźcach. W...

Leave a Reply