Festiwal Filmowy Kino w Trampkach w tym roku powraca w dwóch odsłonach: wiosennej z filmami krótkometrażowymi i letniej z propozycjami filmów długometrażowych.

Zaczynamy 19 kwietnia aż z 30 najlepszymi obrazami z całego świata i Międzynarodowym Konkursem Filmów Krótkometrażowych.

Kino w Trampkach powraca z wiosenną energią

Zgodnie z zapowiedziami w 2020 roku, koncepcja trzech kolejnych edycji festiwalu dla i młodzieży jest połączona jednym wspólnym motywem, a jest nim rozumiana na wiele sposobów… dżungla. Po raz pierwszy ten symbol pojawił się przed rokiem, a w 2021 roku zmieniamy optykę.

– Tym razem dżungla w rozumieniu miejsca zamieszkania. Utkana z wysokich budynków, labiryntów ulic, chodników, betonu i szkła. Zachęcamy widzów do eksplorowania miast pod wieloma aspektami – mówi Agnieszka Drzewiecka-Protić, dyrektorka festiwalu. – Chcemy zachęcić do eksplorowania swojego miasta, odkrywania go na nowo, ale też do przyjrzenia się mu krytycznie. Niezwykle cieszy nas podejście i zaangażowanie w festiwal młodzieży i dzieci, którzy mimo zmęczenia panującą od ponad roku sytuacją nadal chcą brać czynny udział np. w składach jurorskich Kina w Trampkach, czy tworząc Młodzieżową Grupę Programową. To dowodzi głodu działania, jaki szczególnie teraz im doskwiera.

Zamknijcie oczy i uruchomcie wyobraźnię!

Filmowe propozycje festiwalu to pozycje, które angażują młodego widza, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do udziału w dyskusji o przedstawionych problemach i tematach, uczą krytycznego spojrzenia na otaczający świat, są ważne.

Tegoroczne oglądanie krótkich historii to równocześnie trwające dwa wydarzenia festiwalowe: 9. edycja Kina w Trampkach w Warszawie i 3. edycja Kina w Trampkach w Gdańsku.

– Oswajanie dzieci i młodzieży z emocjami, ze zmiennością, spoglądanie na ważne zagadnienia od innej strony i szukanie kreatywnych rozwiązań, to cel tej odsłony Trampek – mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna festiwalu. – Chcemy, aby nasi młodzi widzowie, dzięki formule online w całej Polsce, mogli zbliżyć się do ważnych i niekiedy trudnych tematów, to ważne i rozwojowe, bo uważamy, że kino ma edukować mądrze.

Filmy (aktorskie, animacje i dokumentalne) dostępne w wiosennej edycji zostały podzielone na pięć kategorii wiekowych (5+, 7+, 9+, 12+, 14+). Filmy dostępne są na stronie kinowtrampkach.pl od 19 kwietnia do 30 maja 2021, karnet na wszystkie filmy to 35 zł, bilet jednorazowy 5 zł.

TEMATYKA FILMÓW:

  • PSYCHOLOGIA RELACJI – Jesteśmy stworzeniami stadnymi i nasze relacje z innymi generują mnóstwo emocji. Prezentowanym w tym temacie filmom będziemy przyglądać się pod kątem korelacji pomiędzy rówieśnikami, ale też relacji międzypokoleniowych – rodzice i dzieci, nauczyciele  i uczniowie, dziadkowie i wnuki. Filmy dotykają ważnych problemów psychologicznych, takich jak: potrzeba akceptacji, bycie w grupie, odpowiedzialność, przyjaźń, uczenie od siebie nawzajem, autorytet, wzorce, wymiana doświadczeń. Mamy poczucie, że są to tematy ważne i pomocne też w kontekście konfrontowania się z emocjami, które przynosi pandemia i izolacja.
  • JA WOBEC INNYCH – Jesteśmy sobą. Bardzo specyficzni, tajemniczy odsłaniamy przed innymi część siebie. Ten blok tematyczny również dotyczy emocji, psychologii i relacji, ale z naciskiem na to, w jaki sposób się ustawiamy wobec innych, w jaki sposób się z innymi komunikujemy, wchodzimy  w relacje. Czy jesteśmy otwarci? Czy przyjmujemy w relacjach z innymi jakieś klisze, założenia, stereotypy, które tę relację zmieniają?
  • ZMIANA – Wszystko płynie. Nikt nie stawia dwa razy stopy w tej samej rzece. Czy jesteśmy jak wielkie głazy zmywane przez tę płynącą wodę, czy jak małe kamyczki, które pędzą z nurtem w dal? Ten wątek ma wymiar jednostkowy i społeczny. Filmy w tym bloku będą mówiły o wszelkiego rodzaju zmianach, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie – czy to na poziomie ich własnego, codziennego życia, czy na poziomie bardziej społecznym – zmian, z którymi spotykamy się my wszyscy (klimat, migracje, pandemia).
  • WYOBRAŹNIA, KREATYWNE ROZWIĄZANIA – Naturalna umiejętność każdego urodzonego dziecka to testowanie i eksperymentowanie. Każda i każdy z nas to ma! Można o tym na chwilę zapomnieć, ale nie można się tego pozbyć. Ten dział nawiązuje do idei tegorocznego festiwalu. Mamy nadzieję, że filmy, które zobaczycie w tym bloku, będą dla Was natchnieniem do szukania rozwiązań i działań w swoim życiu. Bohaterowie często w nietypowy sposób używają swojej wyobraźni, która jest krokiem na drodze do działania.

Wraz z początkiem lata wyruszymy w przygodę z filmami długometrażowymi, ale o tym napiszemy wkrótce.


informacja prasowa

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

FlixClassic to platforma VOD skierowana do miłośników kina, którzy chcą poznać lub odkryć na nowo...

Zapowiadając aż 18 nowych polskich produkcji, Netflix stawia na różnorodność gatunków wśród...

19 grudnia zakończyła się warszawska odsłona festiwalu filmowego AfryKamera. Podczas tegorocznej...

Leave a Reply