Marta Nieradkiewicz właśnie została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, którą przyznaje się młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Ostatnie lata były wyjątkowo hojne w inspirujące i intrygujące role, dzięki czemu aktorka mogła pokazać swój bogaty warsztat i subtelne wykorzystywanie środków wyrazu. Grając w Zjednoczonych Stanach Miłości Tomasza Wasilewskiego i Kamperze Łukasza Grzegorzka, udowodniła, że mniej znaczy więcej, a jedno spojrzenie może wyrażać więcej niż tysiąc słów.

Marta Nieradkiewicz

Kadr z serialu „Pakt”

Urodziła się w Łodzi w 1983 roku. Tam ukończyła liceum w klasie o profilu teatralno-filmowym, skąd był już tylko jeden krok do Szkoły Filmowej. Podczas studiów otrzymywała nagrody i wyróżnienia i została pokochana przez publiczność teatralną. Na sukces filmowy musiała jednak trochę poczekać.

Debiutowała u Mariusza Malca w filmie Człowiek wózków, a potem regularnie grała w serialach telewizyjnych: Barwy szczęścia, Glina, Ojciec Mateusz czy Prawo Agaty. Tomasz Wasilewski okazał się dla Marty Nieradkiewicz szczęśliwym reżyserem. W 2013 roku powierzył jej rolę Sylwii w Płynących wieżowcach i razem wypłynęli na szerokie wody. Film o trudnej miłości dziewczyny do chłopaka, który odkrywa swoją homoseksualną naturę przyniósł jej Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły.

Marta Nieradkiewicz

Kadr z filmu „Zjednoczone Stany Miłości”

Wasilewski dostrzegł w Marcie Nieradkiewicz niewątpliwy talent i zaangażował ją do kolejnego filmowego projektu. W Zjednoczonych Stanach Miłości zagrała Marzenę – dojrzałą kobietą, która marzy o karierze modelki. Pozostawiona samotnie w Polsce przez męża, który zarabia pieniądze za murem berlińskim, musi zmierzyć się z samotnością, pragnieniem bliskości i niespełnionymi marzeniami. Niezwykle smutna postać, która emanuje pozytywną energią i ciepłą naiwnością doskonale sprawdziła się w fabularnej opowieści o kobiecości u schyłku PRL-u. Nieradkiewczi stworzyła na ekranie fantastyczny kwartet z Dorotą Kolak, Magdaleną Cielecką oraz Julią Kijowską. Takich ról się nie zapomina.

 

Marta Nieradkiewicz

Kadr z filmu „Kamper”

Kamper Łukasza Grzegorzka jest opowieścią o pokoleniu wiecznych dzieciaków, które od zawsze wszystko mają podane na tacy. Mania grana przez Martę Nieradkiewicz, choć od kilku lat jest żoną, ciągle marzy o czymś więcej – chce prowadzić własnego foodtracka i być podziwianą przez mężczyzn. Wyobrażenia o życiu nie zawsze są spójne z zastaną rzeczywistością i choć jej bohaterka stara się uporządkować świat na nowo, nie potrafi porozumieć się ze swoim mężem.

Marta Nieradkiewicz

Kadr z filmu „Płynące wieżowce”

Marta Nieradkiewicz zachwyca swoją delikatnością i ciszą opowiadania. Doskonale spełnia się na dużym ekranie, ale to na deskach teatralnych staje się prawdziwą petardą. Należy do jednego z najlepszych zespołów teatralnych w Polsce, regularnie występując na deskach krakowskiego Teatru Starego. Zaskakuje w Podopiecznych Pawła Miśkiewicza i niezwykle hipnotyzuje jako mały mongolski chłopczyk w Triumfie woli Moniki Strzępki. Choć wydaje się niepozorna i skromna, na scenie zamienia się w prawdziwe aktorskie zwierzę. Nie boi się nowych wyzwań i nieustannie próbuje swoich sił w nowych dziedzinach – wystąpiła w teledysku Dawida Podsiadło. Pozostaje tylko z niecierpliwością czekać, jak rozwinie się jej kariera w kolejnych latach.

 

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply