Komedia romantyczna to przeżytek. Czy aby na pewno? Melodramat wciąż tkwi głęboko w wyobraźni widzów. Zakazane uczucie, pragnienie drugiego człowieka rozgrzewa nasze zmysły i pozwala z pełną atencją kibicować bohaterom, który walczą o swoją miłość. Choć współcześnie przeciwności przybierają inną formę niż wojna czy podziały klasowe, nadal niespełnieni kochankowie muszą walczyć o swoje szczęście. Reżyserzy łączą klasyczne melodramaty z gatunkowymi kliszami, przenoszą w kosmiczny anturaż, nurzają w świecie science-fiction, wampirycznych zapędach czy queerowej stylistyce. Kino o miłości jest nieśmiertelne i ma się bardzo dobrze. Oto najlepsze produkcje XXI w.

Zmierzch, reż. Catherine Hardwick

Zmierzch

Zmierzch

 Ekranizacje bestsellerowej książki Stephanie Mayers o miłości wampira Edwarda (Robert Pattison) do zwyczajnej dziewczyny Isabelle (Kristen Stewart) szturmem podbiła boxoffice. To kombinacja horroru, filmu fantasty i romantycznej opowieści, w której uczucie stanowi zakazany owoc. Genialna ekranowa chemia między aktorami zagwarantowała sukces filmowej serii.

Narzeczony mimo woli, reż. Anne Fletcher

Narzeczony mimo woli

Narzeczony mimo woli

Pracoholiczka uzależniona od lekarstw musi zrezygnować z pracy i powrócić do Kanady. Margaret (Sandra Bullock) kończy się wiza, ale kobieta zrobi wszystko, by pozostać na bezpiecznych stanowisku w dobrze prosperującej firmie w Stanach Zjednoczonych. Zażąda pomocy od swojego asystenta – prostodusznego Andrew (Ryan Reynolds). Muszą zostać małżeństwem!

Film zachwyca lekkością opowiadania i niezwykłą chemią między dwójką aktorów. Bullock i Reynolds są stworzeni do tych ról – perfekcyjnie potrafią podać każdy dowcip, a mimo wszystkich złośliwości pozostają pełni uroku i romantycznej aury.

Kochankowie, reż. James Gray

Kochankowie

Kochankowie

Miłość rani. Podwójnie, jeśli w grę wchodzi Joaquim Pheonix. Ten film to adaptacja Białych nocy Fiodora Dostojewskiego zrealizowana przez Jamesa Graya. Charakterystyczny styl reżysera sprawia, że opowieść jest zarówno wciągająca, jak i trudna w odbiorze. Uczuciowy trójkąt między Michelle (Gwyneth Paltrow), Sandrą (Vinessa Shaw) i Leonadrem (Phoenix) uparcie poszukuje szczęśliwego zakończenia.

Przeboje i podboje, reż. Stephen Frears

Przeboje i podboje

Przeboje i podboje

Znany z lekkich i przyjemnych opowieści Stephen Frears przedstawia historię właściciela sklepu muzycznego, który wspomina swoje podboje miłosne. To jedna z lepszych produkcj tego reżysera i genialna rola Johna Cusacka. Opowieść o beznadziejnym zatopieniu się w romantycznej przeszłości.Czego pragną kobiety, reż. Nancy Mayers

Czego pragną kobiety

Czego pragną kobiety

 Nancy Mayers jest reżyserką, która z powodzeniem tworzy mainstreamowe komedie romantyczne dla kobiet. Jej sukces wynika z tego, że jest zarówno pisarką, jak i reżyserką. Z wprawą potrafi łączyć te dwie rzeczywistości i przenosić słowo na ekran. Czego pragną kobiety to jej największy sukces (374 miliona $ zysku na całym świecie). Film opowiada o pracowniku agencji reklamy – w tej roli Mel Gibson – który słyszy kobiece myśli.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply