Joaquin Phoenix potrafi być uroczym romantykiem i krwawym zabójcą. Z zaskakującą łatwością łączy melancholię z brutalnością. Umiejętnie portretuje bohaterów skomplikowanych, zamkniętych w sobie, których emocje stanowią trudną do rozwikłania łamigłówkę. Nie idzie na skróty, nie rozgrywa postaci w sposób oczywisty, lecz stara się wyjść poza schemat wygodnych rozwiązań. Jego role zapadają w pamięci, nawet jeśli pojawia się na drugim planie. A przez długi czas odgrywał drugie skrzypce… Powoli torował sobie drogę do wielkich produkcji, w których błyszczy, strasząc, rozśmieszając bądź wzruszając. Phoenix to mistrz podskórnych emocji. Oto krótkie (subiektywne) zestawienie najlepszych ról aktora.

Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem

Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem

Nigdy cię tu nie było

Nigdy cię tu nie było

Nigdy cię tu nie było

Ten film ma w sobie klimat Drive z rytmiczną i nośną atmosferą, ale symfonia przemocy – pokazywanej z ukrycia, z dala od spojrzeń widza – zbliża obraz Ramsay do Michaela Haneke i jego Funny Games. Agresja i autodestrukcyjne skłonności Joego (Joaquin Phoenix) wynikają z jego naznaczonej traumą przeszłości. Młotek w dłoni nie pojawia się z czystej radości zadawania bólu przeciwnikowi, lecz staje się przedziwną mieszanką lubieżności i bolesnego przymusu. Dawny żołnierz i przykładny obywatel wpada w sidła własnych demonów i jako zbir do wynajęcia rozprawia się ze złem tego świata. Jego kolejne zadanie – ocalenie Niny (Ekaterina Samsonov), córki ważnego polityka, od brutalnych miłośników pedofili – zmieni jego życie. Rezygnacja zostanie zastąpiona przez cel do zrealizowania, a Joe nie ustanie w obronie dziecięcej niewinności.Wada ukryta

Wada ukryta

Wada ukryta

W życiu prywatnego detektywa Doca Sportello niespodziewanie pojawia się jego była żona. Raczy go przy okazji opowieścią o swoim aktualnym chłopaku, deweloperze-miliarderze, w którym akurat jest zakochana, oraz snutej przez jego żonę i jej kochanka intrydze, mającej na celu porwanie miliardera i wysłanie go do wariatkowa… Nic dziwnego, że detektyw jest do tego wszystkiego sceptycznie nastawiony. Akcja rozgrywa się pod koniec psychodelicznych lat 60. Panuje powszechna paranoja. Doc dobrze wie, że „miłość” to jedno z modnych i chronicznie nadużywanych słów, lecz w odróżnieniu od innych zwykle wiąże się z poważnymi kłopotami.

Ona

Ona

Ona

Niezwykła historia miłosna. Samotny pisarz – Theodore (Joaquin Phoenix) kupuje nowy komputerowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Między nim, a jego systemem operacyjnym rozwija się romans….

Mistrz

Mistrz

Mistrz

Mistrz to fascynująca historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia (Philip Seymour Hoffman) i człowieka który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

Gladiator

Gladiator

Gladiator

Rzymski generał Maximus powraca do domu po kolejnej udanej wyprawie wojennej. Zazdrosny o jego wpływy u cesarza, dziedzic tronu, Commodus (Phoenix), zleca egzekucję generała i jego rodziny. Cudem unikając śmierci, Maximus zostaje wzięty w niewolę i jest szkolony na gladiatora, co przysparza mu rosnącą popularność. Wraca do Rzymu, chcąc pomścić morderstwa syna i żony.Spacer po linie

Spacer po linie

Spacer po linie

Biograficzny film o życiu legendy amerykańskiej muzyki rockowej Johnny’ego Casha, który w latach 60-tych uchodził za największego rywala Elvisa Presleya.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply