Film fabularny czy promocyjny to nie tylko wizja artystyczna, która powinna cieszyć oczy i serca wykonawców, to przede wszystkim produkcja, w którą inwestuje się duże pieniądze i oczekuje zysków. I choć idealistyczne i nieco romantyczne funkcjonowanie filmu fabularnego nadal można zauważyć wśród europejskich twórców, Hollywood dawno pozbyło się złudzeń. Nie bez kozery największe skupisko studiów filmowych i domów produkcyjnych nosi nazwę Fabryki Snów. Fabryka ta zapewnia rozrywkę, wielkie emocje i rozmach, co wiąże się z ogromnymi budżetami, gwiazdorskimi obsadami i sprawdzoną, schematyczną produkcją. Nie można jednak zapomnieć, że obok tzw. mainstreamu działa kino niezależne i autorskie. Nieistotne czy mówimy o filmie fabularnym czy promocyjnym najważniejsza jest historia i sprawnie poprowadzona narracja. 

Czym jest film fabularny?

Film fabularny jest wielkim przedsięwzięciem, które przedstawia fikcyjną lub prawdziwą historię skonstruowaną na podstawie scenariusza. Zanim zobaczymy finalny efekt na dużym czy też małym ekranie, cały projekt musi przejść przez kilka etapów. Pierwszym jest development, czyli rozwój projektu, który kończy się skierowaniem filmu do produkcji. To właśnie tutaj powstaje jeden z najważniejszych elementów przyszłego filmu – scenariusz. Oprócz tego trwają pracę organizacyjno-produkcyjnego oraz poszukiwania finansowania projektu.

blue jay Sarah Paulson Mark Duplass
Scenariusz – najważniejszy element filmu

Scenariusz filmu fabularnego jest pokaźnym materiałem, który zazwyczaj składa się z 90-120 stron. Przyjmuje się, że strona materiału to około minuty na ekranie. Ten przelicznik jest niezwykle ważny dla producenta, którego musi przyciągnąć dany projekt. Scenariusz jest przedstawieniem jakieś historii z wyrazistymi postaciami i dialogami, a także propozycją inscenizacji i pomysłów na realizacje konkretnych scen. Ostatnio w wywiadach z obsadą Glass można było usłyszeć, że M. Night Shyamalan nie lubi zmieniać ani słowa w precyzyjnie skonstruowanym tekście, a z kolei przy niskobudżetowym Blue Jay całość ekranowej historii powstała z aktorskich improwizacji. Jeśli mówimy o artystycznym podejściu do tworzenia filmu, trudno nakreślić typowy wzorzec. Dobrze jednak wiemy, że przy wielkich pieniądzach, dużą wagę przywiązuje się do przewidywalnej struktury.

Kiedy scenariusz jest już gotowy, a producent znalazł potencjalnych inwestorów można zająć się preprodukcją, która może trwać od kilkudziesięciu tygodni aż po kilka lat. Na tym etapie ustala się najważniejsze elementy dla produkcji filmu. Zostaje wybrany tytuł produkcji, obsadza się poszczególne stanowiska, m.in. reżysera, operatora czy kierownika produkcji. Rozpoczynają się castingi – tutaj trzeba również pamiętać o fakcie, że im bardziej znane gwiazdy pojawią się w obsadzie filmu, tym bardziej zwiększa się jego potencjał marketingowy, a także możliwości pozyskania koproducentów i sponsorów. 

CZYTAJ DALEJ

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply