-daję 8 łapek!

Rocketman jest niczym barwny ptak, który śpiewa smutnym głosem. Pełen wybuchowej energii podszyty jest ciągłą tęsknotą za prostymi uczuciami. Za zrozumieniem, akceptacją i docenieniem wśród najbliższych. Dexter Fletcher opowiada o Eltonie Johnie z dala od siermiężnej dosłowności. Jego świat pełen jest metafor, przerysowań i udanego absurdu, które fenomenalnie korespondują z charyzmą wokalisty. 

Taron Egerton as Elton John in Rocketman from Paramount Pictures.

Fletcherowi udało się osiągnąć to, czego zabrakło w s u Bohemian Rhapsody o Freddiem Mercurym. Rozbrajająca szczerość, nieunikanie tematu uzależnień i homoseksualizmu wokalisty wysuwają się na pierwszy plan, zostawiając trwały ślad na muzyce Eltona. I choć Rocketman skupia się na geniuszu i talencie showmana, nie podchodzi do niego na kolanach z bezkrytycznym uwielbieniem. Zamykając opowieść w ramach terapeutycznej rozmowy na odwyku, tworzy spójną historię, w której każde zdarzenie jest konsekwencją dokonywanych wyborów. 

Czytaj także: Bohemian Rhapsody

Aby zrozumieć fenomen Eltona Johna (Taron Egerton), jego tęsknoty i pragnienia cofamy się do jego dzieciństwa. Wchodzimy do skromnego domu w Londynie, gdzie w centrum znajduje się egoistyczna matka (Bryce Dallas Howard), empatyczna babcia (Gemma Jones) i niekochający ojciec (Steven Mackintosh). Surowe wychowanie, brak emocjonalnego wsparcia i wyobcowanie kładą się cieniem na dorosłym życiu Eltona, który nieustannie pragnie bycia kochanym. Toksyczne relacje i zranione uczucia kształtują jego osobowości i sposób postrzegania rzeczywistości. Kiedy jego kariera nabiera tempa, pragnienie normalności nie ułatwia mu życia. Skromny chłopak staje się uwielbiany przez tłumy. A wszystko, dzięki talentowi i genialnemu autorowi tekstów Berniemu (Jamie Bell), który przypadkiem pojwił się na jego drodze. 

Bryce Dallas Howard plays Sheila in Rocketman from Paramount Pictures.

Bernie i Elton tworzą duet idealny. Przyjaciele razem zdobywają szczyty. I choć nie zawsze idą w tą samą stronę, potrafią spotykać się w tym samym miejscu w trudnych chwilach. Fletcher pokazuje przełomowe momenty, zachwyca się urokiem osobistym wokalisty i z fascynacją przygląda się barwnej rewolucji, która wydarza się na scenie. Rozszalałe pomysły, nieograniczona energia i zaskakujące kostiumy tworzą sceniczną personę. Osobowość, za którą skrywa się wciąż ten sam nieśmiały Reggie o genialnym słuchu i wyczuciu rytmu. 

Czytaj także: Vita i Virginia

Rocketman to wbrew pozorom kameralny portret mężczyzny wchodzącego na szczyt, doświadczającego sukcesu i powolnego upadku. W rozbuchanej scenografii i szalonych choreografiach znajduje się człowiek z krwi i kości. Taron Egerton radzi sobie fenomenalnie, dawkując szaleństwo i desperację. W jego roli nie ma żadnej fałszywej nuty, pomimo tego, że nie stara się odtworzyć Eltona Johna jeden do jednego. Jest wyśmienity na scenie, ale przede wszystkim zachwyca tęsknym spojrzeniem i rozczarowaniem sławą. Zasługuje na Oscara na równi z Rami Malekiem. 

Taron Egerton plays Elton John in Rocketman from Paramount Pictures.

Queerowe szaleństwo i emocje posypane brokatem nie starają się przyćmić mrocznych stron kariery i desperackiego szukania miłości. Rocketman pozwala – choć odrobinkę – zrozumieć Eltona Johna. Pokazuje, jak tworzył, jak przeżywał i gubił się we własnych emocjach, ale przede wszystkim opowiada o tym, jak artysta podniósł się po upadku. I’m still standing jest lepsze niż Show must go on!

Related Posts

To miało być zwykłe popołudnie. Kolejna godzina terapii, podczas której małżeństwo próbuje dojść...

Ona – kłamanie doprowadziła do mistrzostwa. On – prawdę, pracowitość i oddanie sprawie uznaje za...

Mała dziewczynka bawi się przed domem, kiedy podchodzi do niej podejrzanie wyglądający mężczyzna....

Leave a Reply