Delikatna i pełna wdzięku Rooney Mara potrafi zaskakiwać. Aktorka o drobnej posturze nie wpadła do żadnej szufladki, choć Hollywood uwielbia upychać swoje gwiazdy w czytelne schematy. Doskonale spełnia się w rolach eterycznych kochanek, jak i pełnokrwistych, walących o swoje kobiet. Jest jedną z najciekawszych aktorek młodego pokolenia, której karierę warto śledzić.

Rooney Mara

Rooney Mara

Rooney Mara nie marzyła o aktorstwie. Urodziła się w Bedford w rodzinie z włoskimi i irlandzkimi korzeniami, która silnie jest związana z footballem. Sama aktorka mówi, że football „jest jak klej, który trzyma naszą rodzinę razem”. Po ukończeniu Fox Lane High School wybrała się na wyprawę do Ekwadoru, Boliwii i Peru, gdzie uczyła się w ramach Travelling School. Po powrocie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Nowy Jork, a w 2010 roku została absolwentką psychologii, międzynarodową politykę społeczną oraz organizacje non-profit. Zdobytą wiedzę wykorzystała, zakładając fundację „Faces of Kibera”, która pomaga sierotom ze slumsów w Kiberze (Nairobi, Kenia).

Mara ma trójkę rodzeństwa: Daniela, Conora oraz Kate. To właśnie siostra stała się dla niej wzorem do naśladowania i dość szybko zaczęła podążać jej śladem, próbując swych sił w aktorstwie. Na studiach brała udział w castingach oraz krótkometrażowych produkcjach. A w 2005 roku debiutowała u jej boku w filmie Ulice strachu: Krwawa Mary. Zagrała w kilku serialach, ale wielki przełom przyszedł w 2010 roku.

Rooney Mara

Kadr z filmu „Koszmar z ulicy Wiązów”

Remake Koszmaru z ulicy Wiązów oraz The Social Network Davida Finchera zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Film Samuela Bayera przyniósł spore zyski i bardzo dobrze sprawdził się w boxoffice, przyciągając publiczność pełną nostalgii i pragnienia obejrzenia dobrego horroru. Mara doskonale wpisała się swoją tajemnicą w klimat opowieści. U Finchera zagrała epizodyczną, ale znaczącą rolę, dzięki której reżyser zauważył jej potencjał i zatrudnił przy kolejnej produkcji.

Rooney Mara

Kadr z filmu „Dziewczyna z tatuażem”

Dziewczyna z tatuażem Finchera jest jednym z ważniejszych punktów w karierze Amerykanki. Skandynawski thriller przeniesiony do Hollywood hipnotyzował głównie za sprawą Mary w roli Lisabeth Salander. Choć w Noomi Rapace w duńskim pierwowzorze Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet zagrała postać wyrazistą, składającą się z wielu tajemnic, młodziutkiej Marze udało się zachować ten niepowtarzalny klimat. Mimo wszystko przypomina nieco zbuntowaną nastolatkę, a nie dojrzałą kobietę, której gniew może być trudny do opanowania. Akademia Filmowa lubuje się jednak w takich przedstawieniach, stąd pierwsza oscarowa nominacja. Rola u Finchera została również uhonorowana nominacją do Złotego Globa, a kariera Mary nabrała tempa.

W Ona Spike’a Jonze zagrała Catherine – prawdziwą miłość Theodora (Joaquin Pheonix), do której wciąż tęskni i wzdycha. Steven Soderbergh w Panaceum zagwarantował jej eksperymentalną terapię antydepresyjną, która zamieniła jej życie w piekło. A w Śmierci Stephena Daldry pomagała trzem brazylijskim chłopcom, którzy na wysypisku śmieci znaleźli portfel z niebezpieczną zawartością. Niestety tę rolę lepiej puścić w niepamięć.

Rooney Mara

Rooney Mara i Cate Blanchett

Rooney Mara ponownie powróciła na usta krytyków i Akademii za sprawą hipnotyzującego duetu z Cate Blanchett w Carol Todda Haynesa. Rola zagubionej Therese, która zakochuje się w dojrzałej kobiecie, przyniosła jej Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz drugą nominację do Oscara. Aktorka zachwycała swoją deliaktnością, niewinnością i powściągliwym wycofaniem. Z ogromnymi oczami pełnymi zaufania i nadziei stała się ucieleśnieniem miłości i oddania drugiemu człowiekowi.

Rok 2016 przyniósł trzy filmy z udziałem aktorki: Una Benedicta Andrewsa, Lion Gartha Davisa oraz The Secret Scripture Jima Sheridana. Na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwszy z wymienionych filmów, który jest adaptacją sztuki Davida Harrowera Blacbird. Młoda dziewczyna przybywa do wielkiego magazynu, miejsca pracy Ray, by rozprawić się z bolesną przeszłością. To szokujący obraz miłosnego przywiązania oraz szkód, jakie można wyrządzić dziecku, nie będąc wystarczająco uważnym na jego naiwność i szczerość intencji. Rooney Mara doskonale balansuje na granicy szaleństwa, oddania, złości i nienawiści. Trudno jednoznacznie odgadnąć jej zamiary, dzięki czemu film ogląda się z niegasnącym zainteresowaniem.

Rooney Mara

Kadr z filmu „Lion”

Song to Song Terrence’a Malicka jest kolejną współpracą aktorki z tym reżyserem. Wcześniejsza realizacja wciąż nie doszła do skutku. Tym razem Mara wciela się w aspirującą młodą artystkę, która pragnie chłonąć życia, zatapiać się w dźwięki i miłosne uniesienia. To eteryczna i zagubiona dziewczynka, która potrzebuje uwagi i opieki, by nie zgubić się w ogromnym świecie.

Rooney Mara bez wątpienia zasługuje na uwagę. Jej postaci niosą w sobie tajemnice i wieloznaczne emocje, które trudno jednoznacznie sklasyfikować jako dobre albo złe. Aktorka jest również enigmą w życiu prywatnym. Rzadko pojawia się na czerwonych dywanach i w blasku fleszy. Wiadomo jednak, że od jakiegoś czasu jest w związku z Joaquinem Phoenixem. Razem grają w kolejnym filmie Gartha Davisa Mary Magdalene. Jesteśmy ciekawi, jak wypadną na ekranie w duecie – Maria Magdalena oraz Jezus.

 

P.S. Poza tym jest bardzo miła i sympatyczna. 🙂

 

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply