Koniec pieprzenia w kinie – czas dosolić! W Nowej Soli zaczyna się 13. edycja jedynego w swoim rodzaju festiwalu kina offowego.


13. Solanin Film Festiwal wystartował!


informacja prasowa

Solanin Film Festiwal startuje po raz 13. Od 18 do 22 sierpnia Nowa Sól stanie się mekką fanów MOCnych filmowych wrażeń. Na imprezie będzie można spotkać m.in.: Magdalenę Popławską, Annę Smołowik, Andrzeja Mastalerza, Łukasza Grzegorzka czy Mariusza Bonaszewskiego.

Festiwal rozpocznie się projekcją wielokrotnie nagradzanej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Na zamknięcie organizatorzy przygotowali premierowy pokaz filmu „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka. Po seansie zaplanowano spotkanie z reżyserem, a także z producentką filmu.

O statuetki 13. Solanina walczyć będą 33 filmy w konkursach: kina niezależnego, animacji, kina offowego z podziałem na dokumenty i fabuły. Oprócz nich na festiwalu nie zabraknie nowości kina polskiego. Dla kinomaniaków prawdziwą gratkę będą stanowić dwa przedpremierowe pokazy. Pierwszy z nich to najnowszy film Macieja Ślesickiego „Kraj”, a drugi to komedia pomyłek „Biały Potok”, po którym widzowie spotkają się z Agnieszką Dulębą-Kaszą i reżyserem Michałem Grzybowskim.

W tym roku obrazy konkursowe oceniać będą: Natalia Grzegorzek, Małgorzata Goliszewska, Andrzej Masztalerz, Magdalena Popławska i Arkadiusz Tomiak. Tradycyjnie, organizatorzy zadbali o pokazy najlepszych filmów z udziałem jurorów. Festiwalowicze obejrzą m.in. „Czarną owcę” z udziałem M. Popławskiej w reż. Alka Pietrzaka, laureata Grand Prix 6. Solanin FIlm Festiwal 2014. Pozostali goście 13. Solanina to aktorzy m.in. Mariusz Bonaszewski oraz Anna Smołowik i Sandra Staniszewska.

Na Solaninie nie zabraknie także projekcji kina europejskiego. Widzowie poza najnowszym filmem „Modelarz” Petra Zelenki, będą mieli okazję zapoznać się także z najlepszymi produkcjami z zaprzyjaźnionych festiwali. W Nowej Soli pojawią się niemieckie produkcje z Neisse Film Festiwal, czeskie z 3Kino w Pradze, prace studentów z ze szkoły filmowej VSMU w Bratysławie oraz najlepsze filmy niezależne ze świata z Grand Off. Nowością będą pokazy filmów ekologicznych z BNP Paribas Green Film Festival.

Dla fanów tematyki historycznej Solanin przygotował sekcję „81/40”. To projekcje filmów związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, poprzedzone prelekcjami historycznymi.

– Cieszę się, że pomimo trudności organizacyjnych 13. edycja Solanin Film Festiwal nie okazuje się pechowa, a właściwie szczęśliwa. Mnóstwo znakomitych filmów pozakonkursowych, nowe sekcje, wyjątkowo duża liczba gości i twórców oraz MOCNY konkurs filmowy, podejmujący społeczne problemy w Polsce. Brawa dla młodych reżyserek i reżyserów za odwagę i bezkompromisowość. Dzięki temu możemy śmiało krzyczeć: Koniec pieprzenia w kinie – czas dosolić! – mówi o tegorocznej edycji Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu.

Bilet na blok konkursowy to koszt 5 zł. Normalny bilet na jeden seans filmowy na sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury kosztuje 15 zł, natomiast ulgowy 10 zł. Festiwalowy karnetów na wszystkie projekcje w NDK kosztuje 70 zł, a z kartą seniora 35 zł. Wszelkie pokazy na Sali w CKZiU Elektryk oraz projekcja filmów nagrodzonych na festiwalu są darmowe.

13. Solanin Film Festiwal potrwa do niedzieli, 22 sierpnia. Pełny program Festiwalu i możliwość zakupu biletów online znajdziecie na stronie internetowej imprezy: www.solanin-film.pl


informacja prasowa
About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić ouchodźcach. W...

Rok 2023 zapowiada się niebywale ekscytująco w Netflix. Na platformie pojawi się wiele polskich...

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera...

Leave a Reply