Projekt yMusic dedykowany widzom, którzy pragną więcej. W pięciu polskich miastach będzie można obejrzeć filmy Moniki Pawluczuk – wielokrotnie nagradzany „Koniec świata” oraz „Kiedy będę ptakiem”.

wiecej Monika Pawluczuk

Przez cały październik spotykaliśmy się w różnych miejscach Polski z Pauliną Przybysz. Działo się o wiele WIĘCEJ! Muzyka, tańce, smakołyki.

W listopadzie zaczynamy filmowo. W pięciu miastach polski odbędą się pokazy dokumentów Moniki Pawluczuk – absolwentki kulturoznawstwa, dziennikarstwa i kursu dokumentalnego DOC PRO w Szkole Wajdy. Tworzyła liczne cykle radiowe i telewizyjne, jest współautorką opowieści paradokumentalnej, pt. „Być kobietą i nie zwariować”.

Monika Pawluczuk. fot. AP Photo

Monika Pawluczuk. fot. AP Photo

 

„Koniec świata” (2015) – cichy krótki metraż, bez fajerwerków i zwrotów akcji. Spędzamy jedną noc w Łodzi. Przez mrok przedziera się wszechobecna samotność. Jedni bez potrzeby dzwonią na infolinię pogotowia, inni obnażają swoje obawy i pragnienia za pośrednictwem nocnej audycji radiowej, którą prowadzi Jakub Wandachowicz.

„Koniec świata” zdobywa nagrodę za nagrodą. Wyróżniono go m.in. na toruńskim Tofifeście czy Short Waves w Poznaniu, a podczas Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato” w Radomiu otrzymał Grand Prix. Wygrana Hot Springs Documentary Film Festival pozwoliła filmowi na ubieganie się o nominację do Oscara, ostatecznie nie znalazł się jednak na skróconej liście kandydatów.

Kadr z filmu "Koniec świata".

Kadr z filmu „Koniec świata”.

„Kiedy będę ptakiem” (2013) – krótko, a prawdziwie i wyczerpująco. Trzydzieści minut napięcia i współcierpienia z główną bohaterką. MuLa pochodzi z birmańskiego plemienia Kajan. Razem z mężem Linem uciekła do Tajlandii. W Birmie została jej córka, z którą nie ma kontaktu. MuLa boi się, że jej latorośl nie jest bezpieczna w targanym wojną kraju. Pisze, dzwoni – na próżno.

Dużym sukcesem tego filmu jest trzecia pozycja w zestawieniu festiwalowych pokazów i nagród zdobytych przez polskich twórców. Wyprzedzają go jedynie nominowane do Oscara „Joanna” i „Nasza klątwa”.

Kadr z filmu "Kiedy będę ptakiem".

Kadr z filmu „Kiedy będę ptakiem”.

Patrz WIĘCEJ w listopadzie:

  • Poznań – 3 listopada
  • Słupsk – 3 listopada
  • Szczecin – 4 listopada
  • Wrocław – 6 listopada
  • Toruń – 9 listopada
About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW, który zakończył w niedzielę 7 czerwca swoją wirtualną edycję na...

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7...

Autor tekstu: Dagmara Gawrońska Ostatnie dni lutego spędziliśmy w animowanym świecie na słynnym...

Leave a Reply