Wiosna Filmów zbliża się wielkimi krokami i po raz 23. zagości w warszawskim kinie Praha. Festiwal ten gromadzi najważniejsze filmy artystyczne, które zebrały pozytywne recenzje krytyków, zachwyciły publiczność i otrzymały prestiżowe nagrody. To wydarzenie, na którym trzeba się pojawić. Rezerwujcie czas w swoich kalendarzach między 2 a 9 kwietnia i spieszcie oglądać dobre kino. A oto nasze must see!

Wiosna Filmów

Nazywam się Cukinia

Wiosna Filmów

Nazywam się Cukinia

To prawdziwa filmowa perełka! Film otrzymał Nagrodę Publiczności w San Sebastian, Annecy i na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Znalazł się wśród produkcji nominowanych do Oscara 2017 i otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 2016. Nazywam się Cukinia to wzruszająca opowieść o chłopcu, który stracił swoją mamę. Musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

 

Egzamin

Wiosna filmów

Egzamin

Rumuńskie kino od kilku lat kojarzy się z niebywałą jakością i społecznym zacięciem. Cristian Mungiu został nagrodzony za ten film nagrodą na festiwalu w Cannes. To opowieść o walce o szczęście dziecka niezależnie od wykorzystywanych środków.

Nauczycielka

Wiosna filmów

Nauczycielka

Genialna kreacja aktorska Zuzany Maurery, która została doceniona na festiwalu w Karlowych Warach. Nauczycielka to opowieść o poczuciu władzy i czerpaniu korzyści ze swojego stanowiska. O manipulacji i słodkim uroku, którym można załatwić wszystko. Ale również o komunistycznej mentalności, która kształtowała społeczeństwo.

Aquarius

Wiosna filmów

Aquarius

Tak! Ten film trzeba koniecznie zobaczyć. Niesamowita Sonia Braga, która portretuje Clarę, 65-letnią wdowę i emerytowaną krytyczkę muzyczną. Wychowana w środowisku klasy wyższej, zakorzeniona w swoim otoczeniu i sentymentalna musi stawić czoła korporacyjnej mentalności nastawionej na budowanie nowego świata. Konflikt z deweloperem wytrąca ją z codziennej rutyny i stawia przed nią nowe wyzwania. Aquarius jest przy tym niezwykle mądry i zabawny.

Honorowy obywatel

Jackie

Wiosna Filmów

Jackie

Amerykański debiut Pablo Larraina zachwyca konstrukcją i narracyjną ramą. Historia jest ciekawie utkana, ale ten film w całości należy do Natalie Portman. Ona staje się Jacqueline Kennedy w każdym geście czy słowie.

Frantz

Wiosna filmów

Frantz

Francois Ozon w formie. 11 nominacji do Cezarów 2017. Aktorska nagroda na festiwalu w Wenecji. Czarno-biała historia o prawdzie i kłamstwie. Subtelne zdjęcia i delikatne aktorstwo. Ten film hipnotyzuje i wciąga swoim urokiem.

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham

wiosna filmów

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham

Ten kameralny dokument zdecydowanie jest wart Waszej uwagi. Ciasne kadry i nieustanne przyglądanie się bohaterkom testują wytrzymałość odbiorcy, zmuszają do psychologicznej wędrówki w głąb siebie, a finał z pewnością będzie zaskoczeniem. Poza tym warto zobaczyć jednego z lepszych psychologów w Polsce w akcji!

Ostatnia rodzina

Kamper

Wiosna filmów

Kamper

Pokolenie współczesnych 30-latków – duże dzieci, które nie chcą dorosnąć. Zatopieni w marzeniach i wygodnym życiu tracą ochotę i siłę na staranie się o coś więcej. Łukasz Grzegorzek ciekawie uchwycił bolączki młodych ludzi, a przy tym nie zapomina o sporej dawce humoru.

Komunia

Paterson

wiosna filmów

Paterson

Opowieść o powtarzalności i rutynie życia, choć tonie w czarno-białych barwach, jeszcze nigdy nie była tak urocza. Adam Driver przemierza ulice Pateroson jako autobusowy kierowca, po godzinach zanurza się w świat poezji, tworząc wiersze, i spędza czas z marzycielską żoną.  Niesamowicie lekkie i wrażliwe spojrzenie na szczęście dnia codziennego, otoczone plejadą Jarmuschowych bohaterów. Humor, którego nie chce się zapomnieć.

Zwariować ze szczęścia

Toni Erdmann

Moonlight

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Dusza i ciało

Wiosna filmów

Dusza i ciało

Tegoroczny zwycięzca festiwalu w Berlinie to poruszająca miłości i ludzkiej nieporadności. Piękne zdjęcia, wyczucie smaku i nienachalna metaforyka. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka.

 

Related Posts

Sundance Film Festival 2023 dobiegł końca. To był intensywny czas. Choć po raz pierwszy miałam...

Koniec roku prowokuje do przygotowywania różnych podsumowań i list. Jak zawsze w grudniu...

Ulrich Seidl jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych europejskich twórców. Uwielbia zaglądać...

Leave a Reply