W piątek w warszawskiej Kinotece ogłoszono laureatów Nagród publiczności 12. edycji LGBT Film Festival. Nagrody przyznano w kategoriach Najlepszy film pełnometrażowy, dokumentalny i krótkometrażowy.

Za Najlepszy Film Pełnometrażowy publiczność uznała „Cykady” – osobistą historię o próbie przepracowania traum i dążeniu do samoakceptacji. To opowieść złożona z prawdziwych historii Matta Fifera (reżysera filmu) oraz Sheldona D. Browna. Obaj są nie tylko autorami scenariusza, ale także występują w głównych rolach. Film zdobył wcześniej liczne nagrody na festiwalach w Montrealu, Madrycie, Nowym Jorku i Oslo. Podbił serca krytyków i publiczności osiągając wynik 96% na Rotten Tomatoes.

Najlepszym dokumentem festiwalu został film „Transkids” Hilli Medalii – efekt czteroletniej dokumentacji życia czwórki nastolatków i ich rodzin, rzucający nowe światło na problemy społecznego i wpływu, jaki wywiera na osobach transpłciowych najbliższe otoczenie. Uzgodnienie płci w młodym wieku wzbudza wciąż kontrowersje na całym świecie, nie tylko we współczesnym, zmilitaryzowanym Izraelu, gdzie powstawał film. Jednak ten – naturalnie trudny – proces, to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie radzić ludzie na tak wczesnym etapie życia.

Po raz kolejny LGBT Film Festival przyznał też Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. W tym roku otrzymał ją australijski obraz „Strangers” Jamiesona Pearce’a, wzruszająco-zabawny, zniuansowany portret jesieni życia. Oto Adrienne i Stewart muszą zająć się chorującą matką, która – eksplorując swoją seksualną tożsamość – zaczyna łamać zasady domu opieki. 

Po uroczystości wręczenia nagród widzowie obejrzeli film zamknięcia, „Dlaczego nie ty”, debiut reżyserski Evi Romen, uhonorowany główną nagrodą na Festiwalu Filmowym w Zurychu, nominowany także Austrian Film Award i Torino Film Award. Reżyserka podejmuje w nim tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.

Wciąż trwają festiwalowe pokazy w Gdańsku. Przed nami jeszcze projekcje w Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy. Potem, 4 października festiwal przeniesie się do Internetu. W odsłonie online na platformie Outfilm.pl można będzie zobaczyć większość festiwalowych tytułów.

12. LGBT Film Festival odbywa się w 8 miastach oraz online:

WARSZAWA, Kinoteka 17-24 września

GDAŃSK, Kino Kameralne Cafe 17-24 września

WROCŁAW, Kino Nowe Horyzonty 17-23 września

KRAKÓW, Kino Pod Baranami 17-23 września + e-kinopodbaranami.pl, 24 września-7 października

ŁÓDŹ, Kino Bodo 18-23 września

POZNAŃ, CKZ/Kino Pałacowe 27 września-3 października

KATOWICE, Drzwi Zwane Koniem 29 września-3 października

BYDGOSZCZ, MCK/Kino Orzeł 30 września-3 października

ONLINE, na platformie Outfilm.pl 4-18 października 

Szczegóły na stronie https://lgbtfestival.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival

Related Posts

FlixClassic to platforma VOD skierowana do miłośników kina, którzy chcą poznać lub odkryć na nowo...

Zapowiadając aż 18 nowych polskich produkcji, Netflix stawia na różnorodność gatunków wśród...

19 grudnia zakończyła się warszawska odsłona festiwalu filmowego AfryKamera. Podczas tegorocznej...

Leave a Reply