Filmy dla dzieci od razu kojarzą się z animacjami Disneya bądź Pixara. Przesłodcy bohaterowie, którzy stają się moralnym drogowskazem, rozsądzają co jest dobre, a co złe, wychodzą z każdych tarapatów obronną ręką i zawsze docierają do szczęśliwego finału. Niewiele filmów aktorskich, które byłby skierowane do najmłodszej widowni, trafia na duży ekran. Dobrze wiadomo, że dzieci są najtrudniejszym odbiorcą, ponieważ szczerze i – czasami – boleśnie oceniają oglądany obraz. Czy pamiętacie swoje ulubione filmy z dzieciństwa? A może teraz wpadło Wam w oko coś interesującego? Oto nasze zestawienie aktorskich filmów dla dzieci.

 

Kacper i Emma jadą w góry

Emma i Kacper jadą w góry

Kacper i Emma jadą w góry to przede wszystkim piękne krajobrazy norweskich gór. Reżyser potrafi zachwycać się naturą, wobec której bohaterowie są mali i czasami bezradni. Angażuje dozę humoru i myślę, że doskonale dociera do młodej widowni. Mówi prostym językiem i nie prezentuje nieskomplikowaną fabułę, w której wzajemna troska jest największą wartością.

 

Nie wierzcie bliźniaczkom

Nie wierzcie bliźniaczkom

Lindsay Lohan w podwójnej roli. Kiedy dwie bliźniaczki, które rozdzielono po narodzeniu, przypadkowo spotykają się na obozie letnim, postanawiają pogodzić skłóconych rodziców. Plan wymaga, by zamieniły się rolami, co prowadzi do przezabawnych komplikacji. Cudowna i lekka komedia dla całej rodziny.

 

Akademia Pana Kleksa

Akademia Pana Kleksa

Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna właśnie przedziwną naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód. W Akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A. Adaś poznaje tajemniczego ptaka Mateusza, który kiedyś był księciem, znajduje tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo oraz spotyka tajemniczego fryzjera Filipa Golarza. Ten ostatni wprowadza do Akademii chłopca – robota, żeby ją zniszczyć… Czy dzieciom uda się uratować magiczny świat Pana Kleksa?
 

Magiczne drzewo

Magiczne drzewo

Pewnego dnia trójka dzieci – Tosia, Filip i Kuki – odnajduje krzesło, które spełnia życzenia. Ich rodzice wyjechali za granicę do pracy i pozostawili je pod opieką znienawidzonej ciotki. Dzieci wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu rodziców, a dzięki magicznemu zaklęciu zabierają ciotkę ze sobą. Podróż nie jest jednak łatwa, gdyż ich śladem podąża ktoś, kto za wszelką cenę pragnie zdobyć niezwykłe krzesło. Magiczne drzewo to opowieść pełna przygód i cudownej werwy młodych aktorów.

 

Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza

Rezolutną rudowłosą dziewczynkę z Zielonego Wzgórza znają niemal wszyscy. Bujna wyobraźnie stała się jej sposobem na radzenie z rzeczywistością. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha – zostaje wysłana na Wyspę Księcia Edwarda do domu Maryli i Mateusza. Dziewczynka nie może ukryć radości, a wiadomość o tym, że zaszła pomyłka jest dla niej poważnym ciosem. Nieugięta Maryla decyduje się odesłać ją z powrotem do sierocińca. Na szczęście górę nad chłodnym rozsądkiem bierze serce i nieśmiałe uczucia, którymi Maryla obdarza Anię. Rudowłosa mieszkanka Zielonego Wzgórza jest osobą kłopotliwą i stale popełnia jakieś błędy, nieustannie wpędzając się w coraz to nowsze tarapaty. Z czasem rezolutna Ania dorasta, znajduje „przyjaciółkę od serca” w osobie Diany Barry, rywala w Gilbercie Blythe, wroga w Josie Pye i kochających ją opiekunów – Marylę i Mateusza.

Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn

Kiedy byłam mała, z uwielbieniem śledziłam losy rezolutnych dzieciaków z Bullerbyn. Filmowa adaptacja książki opowiada o szwedzkiej wiosce, w latach dwudziestych XX wieku. Film jest pełen przezabawnych sytuacji, których doświadczają bohaterzy filmu. Przedstawia codzienne życie małych bohaterów, ich przygody, sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, ukazuje samodzielność dzieci. Lisa, jej bracia Lasse i Bosse, koleżanki Lisy – siostry Britta i Anna oraz ich kolega Olle są ze sobą bardzo blisko. Każdy chyba marzy o takiej paczce z dzieciństwa.

Dennis Rozrabiaka

Dennis Rozrabiaka

Sześcioletni Dennis to największy łobuz w miasteczku i ciągłe utrapienie rodziców oraz sędziwego sąsiada. Mimo to, zrzędliwy pan Wilson i jego żona Martha postanawia zaopiekować się chłopcem pod nieobecność jego pracującej matki. Tymczasem grasujący w okolicy włamywacz planuje obrobienie domu Wilsonów. Nie wie, że będzie musiał stoczyć walkę z małym rozrabiaką. Film Nicka Castle pokazuje zaradnego chłopczyka, który, choć potrafi być uciążliwy, ma masę pomysłów, jak uratować swoich sąsiadów. Z Denisem nieodłącznie kojarzy się proca i hałaśliwy rowerek.

 

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply