Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage narodził się w Toruniu i przez Łódź powędrował do Bydgoszczy, jednak miasto Kopernika wciąż odwiedza.

Camerimage David Cronenberg

Jedną z toruńskich atrakcji tegorocznej edycji festiwalu jest wystawa „David Cronenberg. Evolution”. Chcesz przenieść się w mroczny świat filmów kanadyjskiego reżysera? Nic prostszego!

Camerimage 2016 – David Cronenberg. Evolution

14 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu odbył się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Davida Cronenberga. Mieliśmy okazję porozmawiać zarówno z samym reżyserem, jak i kuratorem wystawy – Piersem Handlingiem – będącym jednocześnie dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. To właśnie za sprawą TIFF narodziła się wystawa, kumulująca lata pracy Davida Cronenberga.

David Cronenberg urodził się 15 marca 1943 roku w stolicy Kanady. Tam studiował i realizował pierwsze filmy. Długo pracował w telewizji; czasem reżyserował produkcje, które nie cieszyły się dużą popularnością.

Dobra passa zaczęła się na początku lat 80., a prawdziwym przełomem była słynna „Mucha” z 1986 roku. Inne filmy kontrowersyjnego reżysera to „Nagi lunch”, „eXistenZ”, „Pająk”, „Crash”, „Jak kropla wody” czy „Historia przemocy”. Mocne, brutalne, wulgarne, mroczne – takie jest kino Cronenberga.

Co on sam mówi o swojej twórczości? Oto video z festiwalowej konferencji prasowej:

 

„David Cronenberg. Evolution” to oryginalne rekwizyty, kostiumy i elementy scenografii, które pojawiły się na planach filmów Kanadyjczyka. Ekspozycję tworzą też osobiste zapiski i projekty reżysera. Zainteresowani mają także okazję zobaczyć fragmenty filmów – nietrudno dostrzec w nich przedmioty, które składają się na wystawę.

Obejrzyj naszą galerię:

Po wystawie oprowadził nas sam Piers Handling. Tłumaczył, do czego służyły poszczególne eksponaty, z których filmów pochodzą, jak powstawały.

Jeżeli nie możesz wybrać się na „David Cronenberg. Evolution” – pozwól zabrać się na Camerimage wirtualnie i obejrzyj ekspozycję naszymi oczami. Wszystkie paskudztwa i dziwactwa Cronenberga zarejestrowałam i prezentuję tutaj:

Wystawa dostępna do 26 marca 2017 roku.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW, który zakończył w niedzielę 7 czerwca swoją wirtualną edycję na...

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7...

Autor tekstu: Dagmara Gawrońska Ostatnie dni lutego spędziliśmy w animowanym świecie na słynnym...

Leave a Reply