– daję 7 łapek!

Hiszpański serial twórców “La Casa de Papel” i “Vis a Vis” z impetem wchodzi na Netflixa. Nie wydaje mi się, żeby miał powtórzyć sukces „Domu z papieru”. A tym, co jest w nim najlepsze – ekspozycją siły kobiet – przypomina właśnie drugi wspomniany tytuł.

Może kilka lat temu uznałabym „Sky Rojo” za produkcję zbyt wulgarną i brutalną, ale moja granica tolerancji znacznie się przesunęła. To dobrze, że przemycamy do popkultury ważne zagadnienia społeczne. Czy zabarwienie ich humorem prowadzi do trywializacji problemu? Miałam okazję zapytać o to twórców. Ale o tym za chwilę.

Kadr z serialu „Sky Rojo”.

Gwałtownie i bez zbędnych wstępów wchodzimy w świat przedstawiony. Narracja z offu od razu przedstawia nam bohaterów i tłumaczy panujące pomiędzy nimi relacje. Wszystko dzieje się szybko, jest barwnie i ciekawie. Jeśli włączyłeś odcinek tylko po to, żeby sprawdzić styl serialu i miałeś zamiar usiąść do niego później – nie zrobisz tak. Przywrzesz do ekranu i połkniesz całość.

Właściciel Las Novias Club pierwszy raz zamknął lokal – to z powodu pogrzebu jego żony. Jednak zatrudniane przez niego prostytutki niedługo pocieszyły się wizją wolnej nocy. Pogrążony w żałobie Romeo (Asier Etxeandia znany z roli Narzeczonego w ekranizacji słynnej sztuki Lorki „Krwawe gody”) zmienia zdanie i zagania kobiety do pracy. Wskutek kłótni z pracownicą, która chce odejść z klubu, mafiozo ląduje na podłodze z twarzą w kałuży krwi.

Kadr z serialu „Sky Rojo”.


Sprawdź: Seriale do nauki hiszpańskiego!


Coral (Verónica Sánchez), Wendy (Lali Espósito) i Gina (Yany Prado) muszą uciekać, by nie dosięgła ich zemsta stręczycieli. Hiszpanka, Argentynka i Kubanka to niezwykle ekspresywne postaci, ale jednocześnie wiele je różni. Razem tworzą wybuchową mieszankę, którą obserwuje się z przyjemnością. Śladami prostytutek podążają zaufani współpracownicy Romea – Moisés (grający główną rolę w „30 srebrnikach” Miguel Ángel Silvestre) i Christian (Enric Auquer).



Przeczytaj wywiad z aktorkami!


Dziewczyny raz po raz wpadają z deszczu pod rynnę. Kolejne dni to ciągła ucieczka, strach i pasmo rozczarowań. Ich perypetie są przerysowane i komiksowe niczym w serii o szybkich i wściekłych, ale kiedy już zaakceptujemy tę tragikomiczną konwencję opartą na motywie „zabili go i uciekł” – cieszymy się seansem.


Sprawdź: Filmy do nauki hiszpańskiego!


„Czerwony skaj” (od materiału sofy w klubie) jest pełny przemocy wobec kobiet, także przemocy seksualnej. Obserwujemy uprzedmiotowienie kobiet, wulgarną seksualność. Twórcy omawiają bardzo poważny problem współczesnego świata. Zapytałam Esther i Alexa, czy prezentowanie go w sposób humorystyczny daje więcej możliwości zwrócenia uwagi społeczeństwa czy też sprowadza dramaty ludzkie do zabawnej błahostki. Twórcy mają nadzieję, że rzeczywiście dzięki przystępnej formule trafią z istotnym przekazem do szerszej publiczności.

Tymczasem w ścigających kobiety alfonsach można zobaczyć ludzi – zakochanego męża w żałobie, syna martwiącego się o matkę, a nawet budzącego się dżentelmena. Czy moralnie słusznym jest nadawanie przestępcom cech, które budzą sympatię widza? Wcielający się w kryminalistów aktorzy powiedzieli mi, że nikt nie jest w stu procentach zły – Romeo, Moisés i Christian muszą mieć dobre strony. Ale – cytując Asiera – jeśli ktoś po obejrzeniu serialu uzna, że bicie kobiet jest ok., to po prostu jest idiotą.


Przeczytaj wywiad z aktorami!


Warto dodać, że w szerokich ujęciach możemy podziwiać pustynny krajobraz południowej części Teneryfy tak kontrastujący z północną roślinnością. Spędziłam na Wyspach Kanaryjskich dwa lata życia. Oglądanie kolejnych odcinków było dla mnie o tyle ekscytujące, że widziałam na ekranie dobrze znane mi miejsca, którymi dzień w dzień przechodziłam, wracając do domu.



Przeczytaj wywiad z twórcami serialu!


Jeśli już o Kanarach mowa, to Teneryfa to nie Ibiza. Image wyspy jest w „Sky Rojo” znacznie przejaskrawiony. Możecie się tam spokojnie wybrać zarówno w celu uskuteczniania samotnych wędrówek, jak i na rodzinne wakacje z dziećmi – bez obaw!


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply