Uczysz się hiszpańskiego i szukasz filmów, które pomogą Ci udoskonalić umiejętność słuchania ze zrozumieniem? Świetną opcją są też miniseriale, które nie ciągną się jak opery mydlane, ale pozwalają na głębszą integrację ze światem przedstawionym i zaangażowanie emocjonalne, a tym samym silniej wprowadzają w pewną stylistykę językową, z którą możemy się osłuchać.


Filmy do nauki hiszpańskiego | HISZPAŃSKI

Kiedy szukamy na Netflixie czy HBO GO czegoś w konkretnym języku, często treść czy jakość produkcji schodzi na drugi plan. Nie byłabym w stanie obejrzeć niektórych filmów po polsku – byłaby to zupełna strata czasu i męczarnia. Ale kiedy włączam coś w języku, którego się uczę, pozwalam sobie nawet na słabsze produkcje, bo stratą czasu to nigdy nie będzie – zawsze się czegoś nauczę.

Dlatego przygotowałam dla Was spis hiszpańskojęzycznych filmów i seriali, wśród których są zarówno arcydzieła, jak i szmiry. Nie znajdziecie tu pełnych rzetelnych recenzji – a zajawkę treści, byście wiedzieli, czy jest to coś co Was interesuje, czy może bez względu na wartość edukacyjną tego nie zdzierżycie – oraz moje subiektywne odczucia i sugestie. Ale niektóre tytuły zawierają linki do recenzji.

W tym artykule mam dla Was listę filmów pełnometrażowych, a  seriale i miniseriale znajdziecie tutaj. O kolejności decyduje moja ocena produkcji – bez względu na poziom językowy. Lista będzie uzupełniana wraz z moimi kolejnymi seansami.


Filmy do nauki hiszpańskiego


  • Palmeras en la nieve (Palmy w śniegu), reż. Fernando González Molina (2015), Hiszpania
    – daję 8 łapek!
    Prawie trzygodzinna podróż do czasów kolonialnych. Afrykańska Gwinea Równikowa jest świadkiem nierówności społecznych i rewolucji politycznej. Tuzinkowa historia w wyjątkowo pięknej oprawie. To się ogląda bez względu na język – top Netflixa.

Kadr z filmu „Palmy w śniegu”.


  • La piel que habito (Skóra, w której żyję), reż. Pedro Almodóvar (2011), Hiszpania
    – daję 8 łapek!
    Powalający na kolana dramat psychologiczny. Antonio Banderas wciela się w genialnego chirurga, więżącego piękną kobietę, która odgrywa kluczową rolę w jego badaniach.

Kadr z filmu „Skóra, w której żyję”.


  • Tres metros sobre el cielo (Trzy metry nad niebem), reż. Fernando González Molina (2010), Hiszpania
    – daję 8 łapek!
    Tengo ganas de ti (Tylko ciebie chę), reż. Fernando González Molina (2012), Hiszpania 
    – daję 4 łapki!
    Jeśli masz już więcej niż 16 lat, nie bierz się za ten młodzieżowy romans. Mnie kilkanaście lat temu poruszył do głębi i zawsze pojawia się mały sentyment, kiedy na Netflixie wychodzi kolejny film z wszechobecnym w hiszpańskiej kinematografii Mario Casasem. Ale druga część bardzo mnie rozczarowała.

Kadr z filmu „Trzy metry nad niebem”.


  • Cría cuervos (Nakarmić kruki), reż. Carlos Saura (1976), Hiszpani
    – daję 8 łapek!
    To nie jest film do nauki hiszpańskiego. To legendarne dzieło, które nie wstyd obejrzeć z polskimi napisami, by w pełni (czy to w ogóle możliwe?) zrozumieć mistrza Saurę. Wspaniała Geraldine Chaplin i wielkie smutne oczy dziewczynki tęskniącej za matką, które po obejrzeniu filmu zapamiętasz już na zawsze.

Kadr z filmu „Nakarmić kruki”.


Posłuchaj soundtracku do „Nakarmić kruki”!

  • Ana y los lobos (Anna i wilki), reż. Carlos Saura (1973), Hiszpania
    – daję 8 łapek!
    Dramat w podobnej konwencji co późniejszy “Nakarmić kruki” tego samego reżysera. Na ekranie ponownie Chaplin i nieustannie gęstniejąca uciążliwa atmosfera. Klasyk kinematografii z szokującym zakończeniem.

Kadr z filmu „Anna i wilki”.


  • Hable con ella (Porozmawiaj z nią), reż. Pedro Almodóvar (2002), Hiszpania
    – daję 8 łapek!
    Oscar za scenariusz, opowiadający o tragedii, która dzieli i… łączy. Dwie kobiety, zapadające w śpiączkę. Dwaj mężczyźni, trwający u ich boku mimo wszystko. Zagadka z przeszłości i niespodziewana przyszłość.

Kadr z filmu „Porozmawiaj z nią”.


  • Viridiana, reż. Luis Buñuel (1961), Hiszpania, Meksyk
    – daję 8 łapek!
    Może nie poznaliście jeszcze świata Buñuela? Ten film może być dobrym pretekstem do zapoznania się z dorobkiem mistrza hiszpańskiej kinematografii. Czarno-biały obraz upadłej zakonnicy, który z jednej strony był potępiany przez Watykan, a z drugiej zasłużył na Złotą Palmę w Cannes.

Kadr z filmu „Viridiana”.


  • Contratiempo, reż. Oriol Paulo (2016), Hiszpania
    – daję 7 łapek!
    Jeden z najbardziej lubianych przez polską widownię hiszpański film na Netflixie. To kryminał, w którym wspomniany wyżej Mario Casas próbuje wyplątać się z podejrzeń o zamordowanie swojej kochanki.

Kadr z filmu „Contratiempo”.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!


Sprawdź następną stronę!
About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply