Uczysz się hiszpańskiego i szukasz filmów, które pomogą Ci udoskonalić umiejętność słuchania ze zrozumieniem? Świetną opcją są też miniseriale, które nie ciągną się jak opery mydlane, ale pozwalają na głębszą integrację ze światem przedstawionym i zaangażowanie emocjonalne, a tym samym silniej wprowadzają w pewną stylistykę językową, z którą możemy się osłuchać.


Filmy do nauki hiszpańskiego | HISZPAŃSKI

Kiedy szukamy na Netflixie czy HBO GO czegoś w konkretnym języku, często treść czy jakość produkcji schodzi na drugi plan. Nie byłabym w stanie obejrzeć niektórych filmów po polsku – byłaby to zupełna strata czasu i męczarnia. Ale kiedy włączam coś w języku, którego się uczę, pozwalam sobie nawet na słabsze produkcje, bo stratą czasu to nigdy nie będzie – zawsze się czegoś nauczę.

Dlatego przygotowałam dla Was spis hiszpańskojęzycznych filmów i seriali, wśród których są zarówno arcydzieła, jak i szmiry. Nie znajdziecie tu pełnych rzetelnych recenzji – a zajawkę treści, byście wiedzieli, czy jest to coś co Was interesuje, czy może bez względu na wartość edukacyjną tego nie zdzierżycie – oraz moje subiektywne odczucia i sugestie. Ale niektóre tytuły zawierają linki do recenzji.

W tym artykule mam dla Was listę filmów pełnometrażowych, a  seriale i miniseriale znajdziecie tutaj. O kolejności decyduje moja ocena produkcji – bez względu na poziom językowy. Lista będzie uzupełniana wraz z moimi kolejnymi seansami.


Filmy do nauki hiszpańskiego


 • Palmeras en la nieve (Palmy w śniegu), reż. Fernando González Molina (2015), Hiszpania
  – daję 8 łapek!
  Prawie trzygodzinna podróż do czasów kolonialnych. Afrykańska Gwinea Równikowa jest świadkiem nierówności społecznych i rewolucji politycznej. Tuzinkowa historia w wyjątkowo pięknej oprawie. To się ogląda bez względu na język – top Netflixa.

Kadr z filmu „Palmy w śniegu”.


 • La piel que habito (Skóra, w której żyję), reż. Pedro Almodóvar (2011), Hiszpania
  – daję 8 łapek!
  Powalający na kolana dramat psychologiczny. Antonio Banderas wciela się w genialnego chirurga, więżącego piękną kobietę, która odgrywa kluczową rolę w jego badaniach.

Kadr z filmu „Skóra, w której żyję”.


 • Tres metros sobre el cielo (Trzy metry nad niebem), reż. Fernando González Molina (2010), Hiszpania
  – daję 8 łapek!
  Tengo ganas de ti (Tylko ciebie chę), reż. Fernando González Molina (2012), Hiszpania 
  – daję 4 łapki!
  Jeśli masz już więcej niż 16 lat, nie bierz się za ten młodzieżowy romans. Mnie kilkanaście lat temu poruszył do głębi i zawsze pojawia się mały sentyment, kiedy na Netflixie wychodzi kolejny film z wszechobecnym w hiszpańskiej kinematografii Mario Casasem. Ale druga część bardzo mnie rozczarowała.

Kadr z filmu „Trzy metry nad niebem”.


 • Cría cuervos (Nakarmić kruki), reż. Carlos Saura (1976), Hiszpani
  – daję 8 łapek!
  To nie jest film do nauki hiszpańskiego. To legendarne dzieło, które nie wstyd obejrzeć z polskimi napisami, by w pełni (czy to w ogóle możliwe?) zrozumieć mistrza Saurę. Wspaniała Geraldine Chaplin i wielkie smutne oczy dziewczynki tęskniącej za matką, które po obejrzeniu filmu zapamiętasz już na zawsze.

Kadr z filmu „Nakarmić kruki”.


Posłuchaj soundtracku do „Nakarmić kruki”!

 • Ana y los lobos (Anna i wilki), reż. Carlos Saura (1973), Hiszpania
  – daję 8 łapek!
  Dramat w podobnej konwencji co późniejszy “Nakarmić kruki” tego samego reżysera. Na ekranie ponownie Chaplin i nieustannie gęstniejąca uciążliwa atmosfera. Klasyk kinematografii z szokującym zakończeniem.

Kadr z filmu „Anna i wilki”.


 • Hable con ella (Porozmawiaj z nią), reż. Pedro Almodóvar (2002), Hiszpania
  – daję 8 łapek!
  Oscar za scenariusz, opowiadający o tragedii, która dzieli i… łączy. Dwie kobiety, zapadające w śpiączkę. Dwaj mężczyźni, trwający u ich boku mimo wszystko. Zagadka z przeszłości i niespodziewana przyszłość.

Kadr z filmu „Porozmawiaj z nią”.


 • Viridiana, reż. Luis Buñuel (1961), Hiszpania, Meksyk
  – daję 8 łapek!
  Może nie poznaliście jeszcze świata Buñuela? Ten film może być dobrym pretekstem do zapoznania się z dorobkiem mistrza hiszpańskiej kinematografii. Czarno-biały obraz upadłej zakonnicy, który z jednej strony był potępiany przez Watykan, a z drugiej zasłużył na Złotą Palmę w Cannes.

Kadr z filmu „Viridiana”.


 • Contratiempo, reż. Oriol Paulo (2016), Hiszpania
  – daję 7 łapek!
  Jeden z najbardziej lubianych przez polską widownię hiszpański film na Netflixie. To kryminał, w którym wspomniany wyżej Mario Casas próbuje wyplątać się z podejrzeń o zamordowanie swojej kochanki.

Kadr z filmu „Contratiempo”.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!


Sprawdź następną stronę!
About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Po festiwalu w Toronto Przysięga Ireny zbierała dobre recenzje. Niestety nie będę podzielać tego...

Amy Winehouse była artystką, która potrafiła wejść głęboko w serce. Jej muzyka była pełna emocji,...

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Leave a Reply