Coraz częściej staram się nadrabiać moje braki w kinie azjatyckim. Z braku czasu różnie bywa z odkopywaniem filmów godnych uwagi, ale ostatnio moje oczy zwróciły się w kierunku kinematografii koreańskiej. Właśnie z tego kraju pochodzą twórcy, którzy zdobyli moje serce na festiwalach. Od tego czasu nie mogę przegapić premiery produkcji wyreżyserowanej przez Chan-wook Parka czy Kim Ki-duka. Wraz z premierą thrillera Człowiek bez pamięci wybrałam 10 filmowych propozycji wartych obejrzenia.

Oto top 10: kino koreańskie!

Służąca, reż. Chan-wook Park

filmy o seksie

Służąca

Park myli tropy, daje różne możliwości interpretacji i podążania za postaciami, a przy tym gwarantuje intelektualną i wizualną przygodę. Służąca opowiada o manipulacji,a reżyser opanował tę sztukę do perfekcji. Sprawia, że podążamy za jego narracją i zauroczeni pięknem opowieści, dajemy się wywieść w pole. Czysta przyjemność bycia oszukiwanym. ~ Małgorzata Czop dla fdb.pl

Oldboy, reż. Chan-wook Park

Oldboy

Oldboy

Oldboy to drugi film z trylogii zemsty koreańskiego twórcy. Oh Dae-su zdaje się prowadzić całkiem normalne i ustabilizowane życie. Ma żonę i małą córkę, jednak zostaje uprowadzony w dniu jej urodzin. Budzi się w mieszkaniu, które jest całkowicie odcięte od świata. Jedynym oknem na świat jest telewizor. Oh Dae-su uczy się wielu nowych rzeczy, spisuje pamiętniki i planuje zemstę. W tym więzieniu spędza 15 lat, gdy zostaje wypuszczony, dowiaduje się, że ma zaledwie kilka dni na poznanie prawdy. Staje przed wyborem: zemsta, czy wiedza o tym, dlaczego?

Wiosna, lato, jesień, zima i… wiosna, reż. Kim Ki-duk

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna

Filozoficzna opowieść o ludzkim życiu. Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi żyjący na odludziu w małej świątyni. Młody dopiero wchodzi w życie poznając prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary – jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń, nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza. Film jest podzielony na pięć części – pór roku. Ich przemijanie symbolizuje życie człowieka w całej swej intensywności: od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie. Braterstwo broni, reż. Je-gyu Kang

Braterstwo broni

Braterstwo broni

Cała historia związana jest z dwoma braćmi Jin-tae (Jang Dong-gun) oraz Jin-seck (Won Bin) którzy zostali wcieleni do wojska podczas wybuchu Wojny w Korei (25 czerwca 1950 r.). Starszy z braci robi wszystko aby ochronić swojego brata przed śmiercią, dlatego też zgłasza się na ochotnika do wszystkich misji. Młodszy brat interpretuje to jako obsesję starszego brata na punkcie chwały i sławy. Niedługo jednak pojmie jak bardzo się mylił…

Pani Zemsta, reż. Chan-wook Park

Pani Zemsta

Pani Zemsta

Oto historia Lee Geum-ja, pięknej i śmiertelnie niebezpiecznej młodej kobiety, na poły anioła i demona, równie spokojnej, co pełnej furii. Uczęszczając jeszcze do liceum, Geum-ja stanęła przed problemem niechcianej ciąży i zwróciła się o pomoc do człowieka najgorszego z możliwych. Zapewnił jej dach nad głową i jedzenie, lecz w zamian zażądał więcej, niż mogła się spodziewać. Gdy było po wszystkim, Geum-ja została skazana na 13 lat więzienia za morderstwo na małym chłopcu, zaś jej córka została adoptowana przez obcych ludzi.

Dekada spędzona w więzieniu nie poszła jednak na marne. Za sprawą morderstwa tego chłopca kryło się o wiele więcej, niżby wskazywało zachowanie Geum-ja, a z całą pewnością więcej, niż wiedziała policja. Te 13 lat upłynęło jej na planowaniu zemsty za to, przez co musiała przejść – zawieraniu sojuszy z współwięźniami i konstruowaniu misternej intrygi.

Świeżo po wyjściu z więzienia, przepełniona chęcią zemsty, Geum-ja zatrudnia się w piekarni i zaczyna wprowadzać w życie swój złożony plan. Kobiety, z którymi siedziała w więzieniu, także zostały z niego zwolnione, a każda z nich ma do odegrania ważną rolę. Wszystko toczy się właściwym torem, a Geum-ja jest gotowa, by zrealizować swoje zamierzenia, gdy nagle odnajduje swoją straconą przed laty córkę.

Related Posts

Sundance Film Festival 2023 dobiegł końca. To był intensywny czas. Choć po raz pierwszy miałam...

Koniec roku prowokuje do przygotowywania różnych podsumowań i list. Jak zawsze w grudniu...

Ulrich Seidl jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych europejskich twórców. Uwielbia zaglądać...

Leave a Reply