Wydaje nam się, że naszym życiem kieruje przeznaczenie. Niezmienny los prowadzi nas po krętych ścieżkach i pozwala dotrzeć do zaplanowanych wydarzeń i przestrzeni. A co, jeśli to nie jest prawdą? Sam jesteśmy panami własnego życia i wszystko, co się nam przydarza zależy od naszych, indywidualnych decyzji. Sami kształtujemy rzeczywistości. Z takiego założenia wychodzi Anne Montgomery (Renée Zellweger) i nie cofnie się przed niczym, by realizować swój plan.

What / If
What / If

Przyznam, że dawno nie trafiłam na tak wciągający początek serialu. What / If intryguje od pierwszego odcinka i stopniowo buduje aurę tajemniczości, pozwalając wejść widzowi w przedstawiany świat. I choć o bohaterach wiemy niewiele i ze strzępków informacji składamy ich świat, ta fascynująca układanka sprawia, że nie możemy się oderwać od ekranu. Właśnie w tym dawkowaniu przeszłości tkwi prawdziwe piękno czekania na to, co przyniesie przyszłość. Twórcy serialu zastawili na nas pułapkę, ukrywając przed nami to, co najważniejsze i tak jak Lisa (Jane Levy) chcemy się dowiedzieć prawdy. 

Czytaj także: Sex Education

Anne jest miliarderką. Mieszka w szklanej wieży i z góry może obserwować cały świat. Nie ma skrupułów, nie waha się przed manipulowaniem ludźmi i wydaje się, że za nic ma ludzkie życie. Prawdziwa królowa zimy, która wyznaczyła sobie jakiś cel i skrupulatnie pragnie go osiągnąć. Lisa to prostolinijna i dobra dziewczyna, która założyła własną firmę w Dolinie Krzemowej i zaczyna się borykać z finansowymi problemami. Od miesięcy nikt nie chce zainwestować w jej projekt i grozi jej bankructwo. Kiedy wszystko zdaje się stracone, na jej drodze pojawia się Anne. To, co mogłoby się wydawać przypadkowym spotkaniem, jest początkiem większego planu. Montgomery rozpoczyna przedziwną grę z Lisą oraz jej mężem Seanem (Blake Janner). Jej inwestycja w upadającą firmę niesie za sobą szereg konsekwencji, wystawiając na próbę nieograniczone zaufanie między parą małżonków. 

What / If
What / If

What / If bazuje na tajemnicy. I nie jednej. Nie wiemy, co wydarzyło się w przeszłości Seana. Próbujemy odkryć, dlaczego Anne stała się oziębłym potworem, ale przede wszystkim, co wydarzyło się pewnej nocy, kiedy Montgomery została sam na sam z mężem Lisy. Gdyby tego było jeszcze mało swoje małe tajemnice mają również przyjaciele Lisy i Seana. Twórcy budują serialowy świat na niedopowiedzeniach i sprawdzają, jak wiele można przemilczeć w związku, by wciąż pozostawać razem i zachować pozory szczęścia. 

Czytaj także: The Society

Chociaż na serial składa się wiele zajmujących wątków, to właśnie Renée Zellweger sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie. Wyniosła, tajemnicza i pełna erotycznej energii rozdaje karty, łącząc w sobie wyrachowanie i niewinność małej dziewczynki. Zellweger ewidentnie pozbyła się botoksu, dzięki czemu jej twarz może wyrażać szereg skrajnych emocji. Jest niebywale elegancka i stonowana, a jej słodki głos staje się zwodniczym kontrapunktem do psychopatycznej osobowości. What / If to jej aktorski popis, na który czekaliśmy od lat. 

What / If
What / If

Kiedy myślałam, że Netflix niczym mnie już nie zaskoczy, na horyzoncie pojawiło się What / If. Po czterech odcinkach nie mogę przestać się zachwycać powoli budowaną intrygą i umiejętnym odkrywaniem kart, które sprawiają, że trudno oderwać się od opowiadanej historii. I choć można znaleźć parę elementów, które odstają od całości, pozostaje nadzieja, że w kolejnych odcinkach twórcom uda się skutecznie unikać klisz i schematów. Jestem ogromnie ciekawa, do czego prowadzi manipulacja Anne i co skrywa jej przeszłość. 

Related Posts

Na ul. Zamojskiego doszło do wypadku, a może zbrodni. Poranione ciało leży na chodniku, wzbudzając...

Kaskader Davida Leitcha to typowy letni blockbuster, który ma bawić widzów pokaźną liczbą...

Na samą myśl o Tobie to opowieść o nieoczywistej miłości. Michael Showalter pokazuje fantazję...

Leave a Reply